Aktualności
Teraz czytasz
Kolejne rekordy na giełdach. Niemiecki DAX z nowym ATH
0

Kolejne rekordy na giełdach. Niemiecki DAX z nowym ATH

utworzył Michał Sielski29 grudnia 2020

Pakiet stymulacyjny uchwalony w USA napędził nie tylko giełdę w USA, ale też wszystkie największe rynki akcji na świecie. Nowy szczyt notowań 29.12.2020 roku ma za sobą niemiecki indeks DAX. Optymizm panuje na wszystkich rynkach.


Sprawdź koniecznie: Brokerzy oferujący trading na DAX [Zestawienie]


Indeks DAX 30 osiągnął 29.12.2020 roku nowy, rekordowy poziom. To efekt głosowania w amerykańskiej Izby Reprezentantów, która podjęła decyzję, że poprze plan prezydenta USA Donalda Trumpa. Postanowił on bowiem zwiększyć pakiet stymulacyjny dla Amerykanów z planowanych 600 USD do aż 2 tys. USD. Swoiste „2000 plus” zostało poparte stosunkiem głosów 275-134 i choć ustawa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Senat, to jej wejście w życie wydaje się formalnością. I to wejście bardzo szybkie, bo Senat ma zająć się uchwałą już dziś.

Indeks największych 30 niemieckich spółek też zareagował na te wieści bardzo pozytywnie. O godz. 10 wynosił już 13878 punktów – najwięcej w historii notowań, po wzroście od początku dnia o 0,88%.

dax ath wykres

Wykres DE30 (CFD na indeks DAX30), interwał H1. Źródło: xStation 5, XTB.

USA: akcje rosną, bo na rynku więcej pieniędzy

Entuzjazmu nie brakuje także oczywiście na amerykańskich indeksach. Już po świętach Bożego Narodzenia ustanowiono nowe rekordy wszech czasów na indeksach Dow Jones, S&P500 i Nasdaq. Rekordy pojawiły się już w oczekiwaniu na plany pakietu stymulacyjnego w wysokości 600 USD, a po informacjach o 2 tys. USD oraz dopłatach dla bezrobotnych po 300 USD tygodniowo, do końca marca, wzrosty są kontynuowane. Nic dziwnego: nie trzeba być wybitnym ekonomistą, by wyciągnąć z tego proste wnioski, że poprawią się wydatki konsumpcyjne, a także zmniejszy ryzyko bankructw z powodu niespłacanych kredytów. I to zarówno bankructw indywidualnych, jak i potencjalnych upadków banków, którym klienci nie będą spłacać swoich zobowiązań. 

To wszystko sprawia, że na rynku zapanował huraoptymizm. Jeśli dodamy do tego rozpoczęte programy szczepień na Covid-19, co zwiastuje opanowanie epidemii w praktycznie każdym wysokorozwiniętym kraju, nie może dziwić, że inwestorzy widzą przyszłość w różowych barwach.

Co o tym sądzisz?
Lubię
43%
Interesujące
43%
Heh...
0%
Szok!
14%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.