Aktualności
Teraz czytasz
Kolejne rekordy na giełdach. Niemiecki DAX z nowym ATH
0

Kolejne rekordy na giełdach. Niemiecki DAX z nowym ATH

utworzył Michał Sielski29 grudnia 2020

Pakiet stymulacyjny uchwalony w USA napędził nie tylko giełdę w USA, ale też wszystkie największe rynki akcji na świecie. Nowy szczyt notowań 29.12.2020 roku ma za sobą niemiecki indeks DAX. Optymizm panuje na wszystkich rynkach.


Sprawdź koniecznie: Brokerzy oferujący trading na DAX [Zestawienie]


Indeks DAX 30 osiągnął 29.12.2020 roku nowy, rekordowy poziom. To efekt głosowania w amerykańskiej Izby Reprezentantów, która podjęła decyzję, że poprze plan prezydenta USA Donalda Trumpa. Postanowił on bowiem zwiększyć pakiet stymulacyjny dla Amerykanów z planowanych 600 USD do aż 2 tys. USD. Swoiste „2000 plus” zostało poparte stosunkiem głosów 275-134 i choć ustawa musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Senat, to jej wejście w życie wydaje się formalnością. I to wejście bardzo szybkie, bo Senat ma zająć się uchwałą już dziś.

Indeks największych 30 niemieckich spółek też zareagował na te wieści bardzo pozytywnie. O godz. 10 wynosił już 13878 punktów – najwięcej w historii notowań, po wzroście od początku dnia o 0,88%.

dax ath wykres

Wykres DE30 (CFD na indeks DAX30), interwał H1. Źródło: xStation 5, XTB.

USA: akcje rosną, bo na rynku więcej pieniędzy

Entuzjazmu nie brakuje także oczywiście na amerykańskich indeksach. Już po świętach Bożego Narodzenia ustanowiono nowe rekordy wszech czasów na indeksach Dow Jones, S&P500 i Nasdaq. Rekordy pojawiły się już w oczekiwaniu na plany pakietu stymulacyjnego w wysokości 600 USD, a po informacjach o 2 tys. USD oraz dopłatach dla bezrobotnych po 300 USD tygodniowo, do końca marca, wzrosty są kontynuowane. Nic dziwnego: nie trzeba być wybitnym ekonomistą, by wyciągnąć z tego proste wnioski, że poprawią się wydatki konsumpcyjne, a także zmniejszy ryzyko bankructw z powodu niespłacanych kredytów. I to zarówno bankructw indywidualnych, jak i potencjalnych upadków banków, którym klienci nie będą spłacać swoich zobowiązań. 

To wszystko sprawia, że na rynku zapanował huraoptymizm. Jeśli dodamy do tego rozpoczęte programy szczepień na Covid-19, co zwiastuje opanowanie epidemii w praktycznie każdym wysokorozwiniętym kraju, nie może dziwić, że inwestorzy widzą przyszłość w różowych barwach.

Co o tym sądzisz?
Lubię
43%
Interesujące
43%
Heh...
0%
Szok!
14%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.