Akcje
Teraz czytasz
IPO Reddit, czyli forum wchodzi na giełdę. Meme stock czy ciekawy model biznesowy?
0

IPO Reddit, czyli forum wchodzi na giełdę. Meme stock czy ciekawy model biznesowy?

utworzył Forex Club21 marca 2024

Dla interesujących się giełdą, Reddit jest z pewnością kojarzony z miejscem, gdzie inwestorzy przeprowadzili “krucjatę” przeciwko firmom inwestycyjnym na akcjach GameStop. W efekcie akcje spółki, która wydawała się “pewniakiem” do dalszych spadków wielokrotnie zwiększyła swoją kapitalizację. To właśnie na Reddit zapanowała moda na “meme stock. Hasło #wallstreetbets było jednym z najpopularniejszych na forum Reddita i przebijało się do Mainstream.

Dla niezaznajomionych z tematem: Reddit to miejsce w internecie gdzie można porozmawiać o wszystkim, zarówno o inwestowaniu, poważnych tematach egzystencjonalnych, jak i wymieniać się memami. W październiku 2023 roku był to 18 najpopularniejszy adres internetowy na świecie. 21 marca 2024 r. Reddit zadebiutuje na giełdzie. Warto wspomnieć, że wśród akcjonariuszy Reddit można znaleźć CEO Open AI, czyli Sama Altmana (8,7%) czy chińskiego giganta Tencent (11%). Największym akcjonariuszem jest podmiot powiązany z rodziną Newhouse, czyli Advance Magazine Publishers (30,1%).

Dzięki temu, że popyt przekroczył podaż 4-krotnie, Reddit nie miał problemów z uplasowaniem 22 mln akcji. Wycena spółki na debiucie wyniosła 6,5 mld$. Wydaje się to sporo, ale w 2021 roku firma pozyskała finansowanie od inwestorów prywatnych po wycenie 10 mld$. Jednak czas “szaleństwa” w wycenach spółek technologicznych i social mediów już minął. Wyższe stopy procentowe spowodowały, że firmy takie jak Reddit musiały nieco zejść ze swoich wycen (tzw. kompresja mnożników).

Problemem spółki jest to, że mimo zbudowania dużej społeczności, która jest bardzo aktywna, nie udało się przekuć sukcesu na wyniki finansowe. Od debiutu strony (2005 r.) w każdym roku spółka notowała straty. Z czasem oddała swoją pozycję na rzecz wygodniejszych w obsłudze platform takich jak Twitter (obecnie X) czy Facebook. Wynikało to z tego, że największa zaleta Reddita (tj. liberalna moderacja treści) odstraszała nieco reklamodawców. Z kolei próby zwiększenia “cenzury” (tj. moderacja) spotykała się ze sprzeciwem użytkowników. Od samego początku Reddit moderuje swoje treści dzięki wolontariuszom, którzy również są użytkownikami strony. Pozwala to obniżać koszty, ale jednocześnie taka forma współpracy jest bardzo elastyczna, co ma także swoje minusy. Tak było w 2023 roku, kiedy wielu moderatorów przestało pełnić swoje funkcje w ramach protestu spowodowanego wprowadzeniem przez Reddit opłat za pobieranie przez deweloperów aplikacji danych posiadanych przez Reddit.

Aktywna społeczność to największa wartość platformy

Jeśli szukasz rzeczy do kupienia korzystanie z wyszukiwarek internetowych to błogosławieństwo i przekleństwo zarazem. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych ciężko jest znaleźć uczciwą recenzję produktów za pomocą wyszukiwarki. Najczęściej otrzymamy dobrze zoptymalizowane strony pod kątem SEO, które nie zawsze dostarczają wysokiej jakości treści. Często recenzje są pisane pod zamówienie w myśl zasady:

“Kto lepiej zapłaci, tego produkt będzie najlepszy”.

Z tego powodu Reddit jest jednym z ostatnich bastionów, gdzie można pozyskać opinię pasjonatów czy znawców danego tematu. Dzięki temu w prosty sposób poznasz wady i zalety danego produktu i znajdziesz opinie o podobnych rozwiązaniach lub takich z “wyższej” lub “niższej” półki.

Posłużmy się przykładem. Chcemy porównać dwie budżetowe wersje terminalu inwestycyjnego: Tikr i Koyfin.

00 reddit

Źródło: wyniki wyszukiwania na Google.com

Na pierwszej stronie od razu pojawia się informacja (ukryta w Disclosure), że na stronie mogą znajdować się linki afiliacyjne. Nie jest to jakaś straszna wiadomość, ponieważ strony internetowe, blogi również muszą zarabiać. Z tego powodu reklamy, czy linki afiliacyjne są czymś normalnym. Moja subiektywna opinia jest taka, że wiedza zawarta w tym wpisie na blogu była bardzo podstawowa i z pewnością nie było to miejsce, gdzie dowiedziałem się wielu użytecznych informacji. Problemem było także to, że autor tekstu nie używał obu aplikacji przez kilka miesięcy. Jego wnioski opierały się więc na przetworzeniu informacji dostępnych w internecie. Jest to z pewnością pomocne, ale bardziej wartościowymi opiniami są te wyrażane przez prawdziwych użytkowników danych rozwiązań.

01 ipo reddit 2

Dwa kolejne wyniki wyszukiwania to wyniki ze strony Koyfin. Dopiero na czwartym miejscu znajduje się Reddit. Otrzymujemy informacje o najpopularniejszych narzędziach stosowanych przez osoby inwestujące w wartość (do tego subreddita zostaliśmy przeniesieni). Tak można było otrzymać rozbudowane opinie o różnych narzędziach. Pozwala to pozyskać więcej informacji o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań. Poniżej przykładowa odpowiedź w dyskusji.

02 obrazek 3

Źródło: Reddit.com

Można korzystać z wyszukiwarki, co ułatwia znalezienie potrzebnych informacji. Jest to przydatne jeśli w wybranym subreddicie nie znajdziemy potrzebnych informacji. Oczywiście, nie zawsze uzyskamy wartościową informację, ale jest to z pewnością miejsce, które warto odwiedzić.

Reddit nie wymaga od użytkowników ujawniania tożsamości, co sprzyja szczeremu wyrażaniu opinii. Pozwala to na budowaniu społeczności budowanej na uczciwości użytkowników, o czym wspomniał Steve Huffman przed IPO.

Reddit to jedno z najpopularniejszych miejsc w amerykańskim internecie

Zgodnie z danymi z prospektu Reddit posiada aktywną społeczność, na poziomie 276 mln WAUq (aktywni w ciągu tygodnia). W grudniu 2023 roku średnia liczba aktywnego czasu na platformie wahała się od 25 do 30 minut dziennie. Każdego dnia spółka ma 73,1 DAUq (Daily Active Uniques). Dla spółki ważne jest, aby społeczność “Redditors” stała się jak najbardziej aktywna. Wtedy wzrośnie liczba ciekawych forów, co przełoży się na większy ruch na samej stronie. Więcej aktywnych użytkowników to szansa na większe dochody z reklam oraz monetyzacji danych. Około 50% DAUq pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. 41% amerykańskich użytkowników ma wiek między 18 a 31 lat. Warto wspomnieć, że 64% ma dochody powyżej 75 000$, czyli więcej niżj mediana (74 580$). Według danych Comscore 32% osób, które odwiedzają Reddit nie ma Facebooka, 37% nie posiada konta na Instagramie. Z kolei 53% nie jest obecna na X.

Największa wartość tej strony internetowej to autentyczność recenzji. Na Reddit można poznać prawdziwych specjalistów z danych dziedzin, którzy z chęcią chcą podzielić się swoimi radami, pomysłami czy poglądami. Jest to szczególnie użyteczne miejsce, aby poznać opinie o produkcie czy usłudze. Niektórzy profesjonalni inwestorzy zaglądają na Reddit, aby poznać prawdziwą opinię użytkowników o produktach spółek notowanych na giełdzie. Co więcej, ruch na platformie generują użytkownicy, którzy szukają w internecie prawdziwych opinii. Zgodnie z danymi Vertical Path to Purchase Survey, 73% “Redditors” byłaby w stanie dokonać zakupu szybciej, jeśli dany produkt lub usługa miała liczne pozytywne recenzje na platformie Reddit. Zgodnie z danymi ankiety 75% respondentów uważało platformę za wiarygodne miejsce pozyskiwania informacji.

Nieco martwi liczba aktywnych użytkowników. DAUq między 2021  a 2023 rokiem przez większość czasu była płaska. Oznacza to, że spółce bardzo trudno jest rosnąć. Brak większej liczby użytkowników to ryzyko powolnej agonii portalu. Więcej DAUq, to więcej treści, a to pozwoli przyciągnąć nowych użytkowników, co zwiększy liczbę tematów. Zauważalny jest wzrost w III i IV Q 2023 roku, co rodzi pytanie, czy nie jest to w jakiś sposób “window dressing” przed IPO. Więcej o dynamice powie nam I i II Q 2024 roku. Plusem jest natomiast to, że Reddit coraz mocniej wychodzi poza Stany Zjednoczone. Więcej zagranicznej społeczności to z jednej strony spadek średniej monetyzacji na klienta (“amerykańscy użytkownicy” są dla reklamodawców więcej warci), z drugiej większe nominalne przychody z reklam. Zbudowanie prawdziwej międzynarodowej społeczności do także szansa na lepszą monetyzację danych zostawianych na platformie.

04 prospekt emisyjny

Źródło: Prospekt emisyjny Reddit

To, co jest pozytywnym zjawiskiem to wzrost monetyzacji użytkowników. W ostatnich kwartałach ARPU rośnie, dzięki czemu udawało się spółce zwiększać przychody, mimo stagnacji w liczbie użytkowników. Jeśli trend się utrzyma to Reddit, to będzie mógł zwiększać swoje przychody dzięki dwóm silnikom wzrostu: większej liczbie klientów i lepszej monetyzacji.

04 reddit prospekt emisyjny

Źródło: Prospekt emisyjny Reddit

Plany na rozwój społeczności

Zatem sukces spółki opiera się na rozwoju własnej społeczności. Dla firmy najważniejsze, aby użytkownicy, którzy zaglądają na Reddit raz w tygodniu, albo miesiącu robiły to częściej. Sama spółka chwali się tym, że ma 267,5 mln WAUq, czyli użytkowników, którzy korzystają z platformy raz w tygodniu. Zaledwie 27% użytkowników “tygodniowych” zagląda na platformę codziennie. Zatem jest jeszcze spore pole do poprawy liczby DAUq. Sama spółka widzi szansę na zwiększenie częstotliwości codziennych odwiedzin poprzez:

Zwiększenie znajomości Reddit: spółka zamierza zwiększyć rozpoznawalności platformy m.in. przez partnerstwa. W przyszłości spółka widzi szansę, że treści umieszczane na Reddit będą częściej pojawiały się poza platformą. W planach jest także to, aby użytkownik starający się znaleźć odpowiedź na pytanie za pomocą wyszukiwarki internetowej, trafiał na Reddit.

Dla Reddit ważne jest także poprawienie użyteczności platformy. W tym celu spółka stosuje uczenie maszynowe, które pozwala na lepszą klasyfikację i rekomendację treści. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że posty użytkownika trafią do odpowiednich subredditów. Również dzięki lepszej klasyfikacji treści użytkownik będzie mógł łatwiej znaleźć ciekawe dla niego wątki. Dzięki temu ma zostać dłużej na platformie i częściej do niej powracać w ciągu dnia czy tygodnia.

Sukces TikTok spowodował, że wiele platform społecznościowych weszło w format krótkiego wideo (m.in. YT Shorts). Warto także pamiętać, że ludzie często wolą coś posłuchać i pooglądać niż przeczytać. Z tego powodu Reddit mocno stawia na zachęcanie użytkowników do tworzenia treści wideo. Co istotne, spółka również prowadzi statystyki odnośnie tego formatu. Zgodnie z informacjami zawartymi w prospekcie liczba dziennych widzów wideo wzrosła w grudniu 2023 roku o 16% r/r

Kolejnym pomysłem na poprawę funkcjonalności platformy jest poprawa wyszukiwania. Obecnie każdego dnia Reddit odnotowuje 35 mln zapytań w wyszukiwarce strony. Poprawa jakości dostarczanych odpowiedzi uczyni platformę jeszcze bardziej użyteczną, co również powinno spowodować, że użytkownik będzie częściej korzystać z Reddit jako “małego Google”. Zgodnie z danymi spółki, użytkownicy aktywnie korzystający z wyszukiwarki na platformie, mają o 30% wyższe wskaźniki powrotu na Reddit w porównaniu do pozostałych użytkowników.

Spółka planuje także poprawić sposób rekomendowania treści, wykorzystując do tego algorytmy, które bazują m.in. na “ścieżkach” użytkowników. Nowy silnik rekomendacyjny ma lepiej targetować użytkowników i rekomendować treści, które interesują podobną grupę odbiorców. Im dłużej użytkownik zostanie na platformie, tym większa będzie jego wartość w oczach reklamodawców.

Na razie dużą siłą i słabością Reddit jest to, że 90% konwersacji odbywa się po angielsku. Z jednej strony pozwala to na łatwiejsze korzystanie z zasobów platformy, z drugiej zniechęca użytkowników nieznających tego języka do korzystania ze strony. Szczególnie duży potencjał do rozwoju platformy w innych językach spółka widzi w takich krajach jak: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Brazylia oraz Indie.

Reklamowy miecz Damoklesa

Reddit jest często charakteryzowany następującymi słowami: real, human, authentic. To właśnie te cechy odróżniają platformę od innych rozwiązań. Z drugiej strony brak “monetyzacji” (czyli wrzucania reklam gdzie się da) to także słabość platformy. Bez dużej monetyzacji treści ciężko będzie zdobywać środki, aby rozwijać platformie i walczyć z konkurencją bardziej zasobną w kapitał (X, Facebook, TikTok, YouTube). Tak naprawdę czas użytkownika jest ograniczony, z tego powodu musi go optymalizować i wybierać tylko te platformy społecznościowe, które mają dla niego największą wartość. Jeśli Reddit będzie umieszczał więcej reklam, linków affiliacyjnych lub innych tego typu rozwiązań to stanie się gorszą wersją najpopularniejszych platform (gorszą, ponieważ nie ma takiej skali i tak mocnego efektu platformowego). Zatem spółka musi w jakiś sposób zarządzać zarówno stroną społeczną (brak reklam), jak i finansową (większa monetyzacja).

No dobrze, ale dlaczego reklamodawcy chcą czasami reklamować się na słabo moderowanej platformie? Dla reklamodawców tematyczne miejsce (np. miłośników biegania) to szansa na zaprezentowanie swoich produktów (butów, akcesoriów do biegania, aplikacji). Renoma platformy może zachęcić użytkowników do częstszego klikania w linki reklamowe. Jednak jeśli oferta reklamowa będzie słaba, to użytkownicy zaczną je ignorować. Konwersja w reklamie spadnie, co odbije się na statystykach reklamowych i spowoduje, że Reddit będzie sprzedawał “miejsca reklamowe” na portalu za mniejsze pieniądze. Zatem samej platformie powinno zależeć, aby nie reklamował się tam scam.

05 ipo reddit 4

Wyniki finansowe Reddit (kliknij, aby powiększyć).

Obraz platformy przedstawiony powyżej wydaje się ciekawy. Jest tylko jeden “mały” problem. Spółka ma problem z osiągnięciem rentowności. W 2023 roku przychody spółki wyniosły 804 mln$. Jest to co prawda wzrost r/r o 20%, ale pozycjonuje to spółkę daleko w tyle za największymi platformami społecznościowymi. Nawet słabo monetyzujący użytkowników Twitter mógł pochwalić się w ubiegłym roku przychodami na poziomie 3,4 mld$ (2022 rok). Większość przychodów Reddit pochodzi od reklamodawców (98%), ale sama spółka widzi duży potencjał w licencjonowaniu swoich zbiorów danych dla modeli sztucznej inteligencji. Mimo setek milionów przychodów spółka ma problemy z rentownością. Według danych zawartych w prospekcie informacyjnym w 2022 roku 10 największych klientów generowała 28% przychodów Reddit. W 2023 roku udział Top 10 w przychodach spadł do 26%. Widać zatem, że spółka dywersyfikuje się pod względem klientów.

Największą pozycją kosztów operacyjnych jest R&D (badania i rozwój), które w ostatnim roku osiągnęły poziom 438,3 mln$. Tak duże koszty (54,5% przychodów) mogą budzić zastanowienie. W prospekcie Reddit tłumaczy, że w tych kosztach znajdują się:

„Wydatki na badania i rozwój składają się głównie z kosztów personelu, w tym wynagrodzeń, świadczeń i wynagrodzeń w formie akcji dla deweloperów i innych pracowników zaangażowanych w badania, projektowanie i rozwój nowych i istniejących produktów. Wydatki na badania i rozwój obejmują również usługi doradcze i koszty hostingu związane z wewnętrznymi działaniami badawczo-rozwojowymi, a także przydzieloną infrastrukturę i inne dodatkowe koszty ogólne.”

Zatem są to koszty związane są z rozwojem platformy i jej wyglądem.  Czyli dominują koszty osobowe programistów, designerów czy grafików, którzy zajmują się utrzymaniem, wyglądem i nowymi funkcjami Reddit. Wprowadza to nieco w błąd, ponieważ nie są to tylko koszty związane z rozwojem działań badawczych. Trudno więc jest mieć nadzieję na ich drastyczny spadek.

Aż 230 mln$ to koszty związane ze sprzedażą i marketingiem. Jest to sporo, biorąc pod uwagę skalę przychodów. Plusem jest natomiast to, że nie wzrosły w stosunku do 2022 roku. Można się zastanawiać, czy jest to związane z poprawianiem wyników przed IPO, czy spółka zaczęła bardziej optymalizować wydatki związane z pozyskiwaniem klientów. Warto zauważyć, że w 2022 roku podobne koszty nie przełożyły się na wzrost DAUq i WAUq, natomiast w 2023 roku już tak.

Podsumowując koszty operacyjne w 2023 roku wyniosły 944,2 mln$ i wzrosły o 12,6% r/r. Ich wzrost niższy niż przychodów, które w 2023 roku zwiększyły się o 20,6%. W efekcie nominalna strata netto zmniejszyła się o 32 mln$, do poziomu 140 mln$. Marża operacyjna wyniosła w 2023 roku -17,4%, natomiast rok wcześniej wyniosła -25,8%.

Spółka nie potrafi jeszcze generować dodatniego FCF (wolne przepływy pieniężne). Wspomniany wskaźnik wyniosły w 2023 roku -88,4 mln$, co jest lepszym wynikiem niż rok wcześniej (-100,3 mln$). Jest to negatywna wiadomość, ponieważ bez dodatniego FCF, spółka w długim okresie będzie musiała dokonywać kolejnych emisji akcji, lub znacząco zrestrukturyzować swoją działalność. Na razie kupując akcje spółki dostaje się ekspozycję na platformę, która nie ma wysokiej monetyzacji klientów, i przez wiele kwartałów miała problem ze wzrostem (szczególnie w USA).


Brokerzy Forex oferujący ETF i akcje

Gdzie kupić akcje Reddit? Coraz większa liczba brokerów forexowych posiada całkiem bogatą ofertę akcyjną, ETF oraz CFD na te instrumenty.

Dla przykładu na XTB znajdziemy na dzień dzisiejszy ponad 3500 instrumentów akcyjnych i 400 ETF-ów, a Saxo Bank ponad 19 000 spółek i 3000 funduszy ETF.

Broker xtb 2 saxo bank logo male etoro
Kraj Polska Dania Cypr
Ilość giełd w ofercie 16 giełd 37 giełd 21 giełd
Ilość akcji w ofercie ok. 3500 - akcje
ok. 2000 - CFD na akcje
19 000 - akcje
8 800 - CFD na akcje
3 175 - akcje
Ilość ETF w ofercie ok. 400 - ETF
ok. 170 - CFD na ETF
3000 - ETF
675 - CFD na ETF
323 - ETF
Prowizja 0% prowizji do 100 000 EUR obrotu / miesiąc wg cennika 0% prowizji*
Min. depozyt 0 zł
(zalecane min. 2000 zł lub 500 USD, EUR)
0 zł / 0 EUR /  0 USD 100 USD
Platforma xStation SaxoTrader Pro
Saxo Trader Go
Platforma eToro
 

*Zerowa prowizja oznacza, że podczas czynności nie została naliczona żadna opłata za pośrednictwo / transakcję. Jednak nadal mogą przynosić ogólne opłaty, takie jak opłaty za przewalutowanie w przypadku wpłat i efektów w walutach innych niż USD, opłaty za opłaty oraz (jeśli dotyczy) opłaty za brak aktywności. Obowiązuje również spread rynkowy, chociaż nie jest to „opłata” pobierana przez eToro.

76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Podsumowanie

IPO Reddita może być ciekawym wydarzeniem. Warto jednak pamiętać, że popularna platforma społecznościowa lub aplikacja nie musi być dobrym pomysłem inwestycyjnym. Świetnym przykładem jest Pinterest, który obecnie jest handlowany nieco ponad 40% powyżej ceny z debiutu. Dla przypomnienia wspomnę, że jest to o wiele mniej niż w przypadku indeksu S&P 500.

Należy pamiętać, że spółka nie jest rentowna, mimo tego, że działa na rynku już od prawie 20 lat. Spółka musi przemyśleć, w jaki sposób chce stać się rentowną firmą. Na razie wydaje się, że są ciekawsze pomysły inwestycyjne niż kupno akcji Reddit. Nie można jednak wykluczyć, że spółka będzie w najbliższych kwartałach bardzo zmienna, co może być dobrą wiadomością dla osób spekulujących na rynku akcji amerykańskich.

Niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowi rekomendacji i nie ma na celu nikogo zachęcić do podejmowania jakichkolwiek działań inwestycyjnych. Pamiętaj, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem. Nie inwestuj środków, na których utratę nie możesz sobie pozwolić.
Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
83%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Forex Club
Forex Club jest jednym z największych i najstarszych polskich portali o tematyce inwestycyjnej - forex i narzędzi wykorzystywanych w tradingu. To autorski projekt zapoczątkowany w 2008 roku i rozpoznawalna marka ukierunkowana na rynek walutowy.