Aktualności
Teraz czytasz
Handel walutami znów na dobrym poziomie. Obroty w grudniu wzrastają.
0

Handel walutami znów na dobrym poziomie. Obroty w grudniu wzrastają.

utworzył Natalia Bojko10 stycznia 2020

Pomimo tego, że w grudniu mieliśmy sporo dni bez handlu na giełdach oraz wymiany w ograniczonych godzinach, nie odbiło się to negatywnie na wolumenie. Słaby pod względem obrotów listopad (nie tylko w ujęciu m/m, ale przede wszystkim rocznym) odszedł dawno w zapomnienie. Zdecydowana większość brokerów i dostawców płynności, grudzień może zaliczyć do dobrych, aktywnych handlowo miesięcy. Przyjrzyjmy się, jak prezentują się wyniki głównych instytucji finansowych pod względem obrotów na rynku.

Grudniowe odbicie

Ostatni miesiąc 2019 roku okazał się bardzo owocny dla dostawców płynności. Po kiepskich listopadowych odczytach wolumenu grudzień w dużej mierze “wyrównał” wynik roczny. GMO Click jest jedną z pierwszych firm, która opublikowała dane dotyczące obrotów. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost w wysokości 4,6%. Aby mieć jednak szerszy obraz sytuacji, warto porównać publikacje do tych z grudnia 2018 roku.

Wynik nie wygląda już tak kolorowo. W rzeczywistości wolumen obrotu spadł o 12,3 procent, z 554,9 miliarda USD obrotu walutowego na rynku OTC. Cały rok 2019, był trudnym czasem dla większości brokerów, których nękała niska zmienność. Poprawa w grudniu, była w dużej mierze wynikową kiepskich odczytów listopadowych.


Przeczytaj koniecznie: Tak słabego wolumenu miesięcznego nie było od 2016 r.


Lepiej o 10,7%

Po zgłoszeniu najgorszych miesięcznych wolumenów walutowych w listopadzie 2019 r., Saxo Bank niedawno podał swoje dane za ostatni miesiąc ubiegłego roku. Nie wyróżniają się znacząco na tle innych, są natomiast znacząco lepsze. Grudzień pomimo dużej ilości dni wolnych i mniejszej liczby zaangażowanych na rynku uczestników (okres świąteczny) odnotował wzrost w ujęciu m/m w wysokości 10,7%. Podając ten wynik stricte liczbowo, w listopadzie wyniósł on 107,4 mld USD, natomiast w grudniu dokładnie 118,9 mld USD, podobnie do sierpnia 2019 roku.

Wolumen w grudniu 2019

Wolumen w grudniu 2019. Źródło: Saxo Bank

Handel na rynku Forex generuje największe wolumeny. Mimo że obrót w grudniu jest wyższy w porównaniu z poprzednim miesiącem, wciąż jest znacznie niższy niż 147,6 mld USD z grudnia 2018 r. W związku z tym aktywność handlowa jest niższa o 19,4% w ujęciu r/r. Średni dzienny wolumen obrotu wzrósł do 5,4 mld USD. Jako punkt odniesienia weźmiemy siłą rzeczy listopad, w którym średni dzienny obrót wyniósł 5,1 mld USD.

Nie wszystkie pola działalności Saxo Banku przyniosły mu wzrosty w ujęciu miesięcznym. Słabo radził sobie rynek surowców. Handel towarami pogorszył się o prawie 12%. Na lepszej zmienności skorzystały oprócz walut także akcje. Ich wymiana poprawiła się o blisko 17%.

36,3 mld USD dziennie

Z podobnymi wynikami całkiem niedawno “ujawnił się” Integral. Firma dostarcza technologię (głównie platformy) bankom, brokerom i przedsiębiorstwom zarządzającym aktywami. W listopadzie 2019 r. Integral odnotował średni dzienny wolumen obrotu w wysokości 34 mld USD. Jest to spadek w porównaniu z październikiem. Wpłynęła na to słabsza zmienność na rynkach finansowych, a co za tym idzie także w instytucjonalnych systemach walutowych.


Przeczytaj także: Niedoceniony filtr zachowań rynku, czyli kilka słów o wolumenie


Obecnie opublikowane wyniki zapewniły firmie wzrost obrotów o 6,8% w ujęciu m/m. W ciągu miesiąca średnie dzienne wolumeny (ADV) na platformach firmy wyniosły 36,3 miliarda USD. Bardzo podobne wyniki zaprezentował także Euronext.

GBP/USD napędzało wzrost Tokyo Financial Exchange

Na początku roku TFX opublikowało liczne dane dotyczące obrotów za grudzień 2019 roku. Odnotowało zdrowy wzrost w ujęciu m/m, który wyniósł blisko 15%. Całkowity, wolumen obrotu kontraktami futures FX, za pośrednictwem platformy Click 365, wyniósł 1 669 741 kontraktów. Przeliczając to na ADV (średni dzienny), daje nam to wynik 75 897 kontraktów zawieranych podczas jednej sesji.

Wolumen Click 365 w grudniu 2019

Wolumen Click 365 w grudniu 2019. Źródło: TFX

Parą walutową, która zgłosiła największy wzrost obrotów zarówno na podstawie pomiaru miesięcznego, jak i rocznego, był funt brytyjski do dolara amerykańskiego. Handel tą parą wzrósł o znaczące 131,1 procent rok do miesiąca i 51,3 procent rok do roku.

Wolumen Click 365 w grudniu 2019

Wolumen Click 365 w grudniu 2019. Źródło: TFX

Dzienny obrót kontraktami futures na indeksy giełdowe pozostał stabilny. W ubiegłym miesiącu, łączny wolumen obrotu wyniósł 714,685 kontraktów za pośrednictwem Click kabu 365. Jest to wzrost o 7,8% m/m. Wzrost o 18,9 procent został odnotowany w ujęciu rocznym, co biorąc pod uwagę poprzedników jest bardzo dobrym wynikiem.

Wolumen Click 365 w grudniu 2019

Wolumen Click 365 w grudniu 2019. Źródło: TFX

W przypadku wszystkich produktów TFX łączny wolumen obrotu wyniósł 2 437 817 (ADV) za grudzień 2019 r. Biorąc pod uwagę liczbę dni wolnych oraz okres świąteczny, przedstawione wyżej dane prezentują się całkiem dobrze. Z upragnieniem czekamy na pierwszą publikację w nowym roku. Wolumeny jak dotąd (oprócz listopadowych) wydają się być w miarę stabilne, pomimo tego, iż są o kilkanaście procent gorsze niż sprzed dwóch lat. Biorąc pod uwagę spore zamieszanie w styczniu 2020 roku na giełdach, liczymy na to, że odczyty wielkości obrotów będą lepsze niż grudniowe.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).