Aktualności
Teraz czytasz
FCA: Akcje brytyjskich spółek będą dostępne w Unii Europejskiej
0

FCA: Akcje brytyjskich spółek będą dostępne w Unii Europejskiej

utworzył Michał Sielski6 listopada 2020

Mimo Brexitu, akcjami brytyjskich spółek będzie można handlować na terenie całej Unii Europejskiej. Financial Conduct Authority (FCA) zdecydowało się jednak obrać całkowicie odwrotną drogę niż europejska ESMA. O tym, kto miał rację, jak zwykle zdecyduje rynek.

Konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rynek finansowy będzie odczuwać jeszcze przez długi czas. I będą to konsekwencje nie tylko dla Wielkiej Brytanii, ani nawet Unii Europejskiej, ale dla inwestorów praktycznie z całego świata. Brytyjczycy robią jednak wszystko, by były one jak najmniej odczuwalne dla spółek i przedsiębiorców z ich kraju. Financial Conduct Authority (FCA)  przygotowało wytyczne dotyczące obrotu akcjami brytyjskich spółek w Unii Europejskiej po opuszczeniu wspólnoty przez wyspiarski kraj. Krótko mówiąc: wielkich zmian, przynajmniej w planach, ma nie być. Na terenie UE nadal będzie można obracać akcjami brytyjskich spółek bez najmniejszych przeszkód.


Sprawdź: Brokerzy oferujący CFD na akcje [Zestawienie]


FCA wierzy w wolny rynek

„- Pokładamy naszą wiarę w globalną konkurencję oraz otwarty rynek, który sam będzie regulował obrót w ten sposób, który będzie najlepszy dla handlu instrumentami finansowymi. Wierzymy w swobodę firm w zakresie wyboru miejsca pozyskiwania kapitału na ich działalność oraz obrotu papierami wartościowymi, niezależnie od tego w jakiej walucie nominowane są papiery wartościowe” czytamy w regulacjach ogłoszonych przez FCA.

FCA chce więc, by spółki akcyjne działały na takich samych zasadach, jak do tej pory.

FCA wierzy w regulacje

Brytyjski regulator liczy także na to, że przepisy w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej będą podobne, co pozwoli na udaną współpracę pomiędzy firmami z UE i Wielkiej Brytanii. Wcale nie musi się tak jednak stać. Wytyczne FCA poznaliśmy bowiem tydzień po tym, jak opublikowano dokumenty Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). Unijny regulator miał tymczasem odmienne zdanie na ten temat i podkreślił, że konieczne będzie ograniczenie w sprzedaży akcji europejskich spółek na terenie Wielkiej Brytanii. ESMA wydała Share Trading Obligation, które precyzują jak obracać akcjami europejskich spółek na terenie Wielkiej Brytanii i mają nadzieję, że  dzięki temu posunięciu uda się odbudować silny rynek kapitałowy na terenie Unii Europejskiej.

Brytyjczycy mogą jednak skorzystać jeszcze z furtki, jaką jest wykorzystanie Tymczasowych Uprawnień Przejściowych (TTP), które pozwalają brytyjskim spółkom na sprzedaż i kupno akcji we wszystkich unijnych systemach obrotu na dotychczasowych zasadach. Dzięki TTP okres przejściowy ma być łagodniejszy niezależnie od tego jakie decyzje zostaną podjęte przez organy regulacyjne.

FCA chce bowiem, by każda brytyjska platforma, która będzie chciała obracać akcjami na terenie Unii Europejskiej, miała stosowne pozwolenie. Będzie ono wydawane dzięki brytyjskiemu systemowi dostępu dla firm zagranicznych, albo dzięki specjalnym udogodnieniom.

Negocjacje brexitowe wciąż trwają

Równolegle trwają też negocjacje handlowe między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Według ostatnich doniesień nowa umowa może być gotowa w ciągu najbliższych dwóch tygodni, co umacnia funta.

Sytuacja pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską to prawdziwy rollercoaster. Wciąż można ograniczyć negatywne konsekwencje finansowo-gospodarcze Brexitu bez porozumienia, ale równie dobrze mogą one być znacznie większe, niż do tej pory się wszystkim wydawało. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson jest bez wątpienia nieobliczalny i nawet jeśli to nie on uczestniczy w codziennych negocjacjach, to w każdej chwili może zerwać je dosłownie jednym zdaniem.

Co o tym sądzisz?
Lubię
14%
Interesujące
86%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.