Aktualności
Teraz czytasz
To będzie ciekawy tydzień na rynkach z epidemią w tle
0

To będzie ciekawy tydzień na rynkach z epidemią w tle

utworzył Marcin Kiepas21 września 2020

Nowy tydzień rozpoczął się od mocnego pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych, co skutkowało wyprzedażą aktywów uważanych za ryzykowne. Wszystko przez koronawirusa. To będzie jeden z tematów tego tygodnia. Jednak nie jedyny. Warto też śledzić wystąpienia członków Fed, indeksy PMI i konferencję Tesli.

Giełdy w wyraźnie korygują

Niemiecki DAX i francuski CAC40 tracące po ponad 3 proc., giełdy w Atenach i Londynie spadające po prawie 4 proc., 2-procentowe spadki kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy, dolar umacniający się do większości światowych walut, czy spadki na rynku surowcowym – tak wygląda początek tego tygodnia na rynkach finansowych. Wszystko przez nawrót obaw przed pandemią koronawirusa.

EURUSD Daily_21092020

Wykres EUR/USD, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

Dlaczego ten temat wrócił akurat teraz pomimo, że liczba zakażonych rośnie już od wielu tygodni? Wydaje się, że został przekroczony pewien próg bólu. Po drugie, i to może być znacznie ważniejsze, do tej pory rynki wykluczały masowe lockdowny w przypadku drugiej fali koronawirusa. Teraz to już nie jest takie oczywiste. Rządy po prostu mogą nie mieć wyboru. Dobrze obrazuje to przykład Wielkiej Brytanii. Dzisiejsze duże spadki na londyńskiej giełdzie i tracący funt to efekt doniesień, że premier Boris Johnson rozważa wprowadzenie kolejnego lockdownu, jeżeli sytuacja będzie się dalej pogarszała.

Nie tylko epidemią będą żyły rynki finansowe w tym tygodniu. Z uwagą będą też wsłuchiwać się w liczne wystąpienia przedstawicieli Fed. W tym aż 4-krotne wystąpienie szefa Fed Jerome Powella.

Innym ważnym punktem tygodnia będzie środowa publikacja wstępnych odczytów indeksów PMI za miesiąc wrzesień. Od Japonii, przez Francję, Niemcy, Strefę Euro i Wielką Brytanię, a na USA kończąc. Ogólnie oczekiwana jest lekka poprawa w stosunku do sierpnia. Jej brak mógłby zostać bardzo źle odebrany.

pmi kalendarz makro

Indeksy PMI ważnym wydarzeniem tygodnia. Źródło: macroNext.

I ostatnim tematem, który może poruszyć rynki będzie zachowanie Wall Street. A tu decydujące może okazać się… Tesla. We wtorek odbędzie się konferencja „Battery Day”, podczas której Elon Musk ma zaprezentować nowe bardziej wydajne akumulatory. Jeżeli tak jak zapowiada, okażą się one przełomowe, to może to być impuls, który zakończy 3-tygodniową korektę na Wall Street, jednocześnie poprawiając nastroje na wszystkich rynkach finansowych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.