Aktualności
Teraz czytasz
Dzień w którym Polska zrobi krok w kierunku podwyżki stóp procentowych
0

Dzień w którym Polska zrobi krok w kierunku podwyżki stóp procentowych

utworzył Marcin Kiepas24 maja 2021

Wydarzeniem poniedziałku na krajowym rynku walutowym będzie publikacja polskich danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za miesiąc kwiecień. Główny Urząd Statystyczny opublikuje je o godzinie 10:00. I jakkolwiek w kolejnych dniach zostaną jeszcze opublikowane raporty o bezrobociu i podaży pieniądze, to dzisiejsze dane domkną zeszłotygodniową serię danych, które stanowi przegląd sytuacji gospodarczej w kwietniu.

W oczekiwaniu na dane makro

Rynek szacuje, że produkcja przemysłowa w kwietniu wystrzeliła w Polsce o 44 proc. w relacji rok do roku, po wzroście o 18,9 proc. w marcu. Sprzedaż detaliczna natomiast poszybowała w górę o 27,2 proc. R/R wobec wzrostu o 17,1 proc. miesiąc wcześniej. Oczywiście sporo w tym będzie efektu bazy, po tym jak w następstwie spowodowanego pandemią lockdownu, rok temu w kwietniu produkcja spadła o 25,5 proc., a sprzedaż o 22,6 proc. Jednak efekt bazy nie tłumaczy wszystkich wzrostów. Spodziewane w kwietniu mocne odczyty to efekt dużego ożywienia w sektorze produkcyjnym (obserwowanym zresztą na całym świecie), jak i odłożonego popytu, który budzi się do życia i w kolejnych miesiącach jeszcze przyspieszy.

Mocne dane makroekonomiczne w zestawieniu z mocno rosnącą inflacją to będzie kolejny krok przybliżający Polskę do wyjścia z luźnej polityki pieniężnej, a później pierwszych podwyżek stóp procentowych. Dzisiejsze dane powinny być krokiem, może nie samej podwyżki, ale w kierunku dyskusji o niej. Następnym krokiem będą publikowane 1 czerwca dane o majowej inflacji CPI, która kolejny raz powinna mocno podskoczyć i zawitać w okolicach 5 proc.

Mocne dane, lepsze od rynkowego konsensu, będą tworzyć dalszą presję na złotego, spychając notowania polskich par dalej w dół. Dziś o godzinie 08:30 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,4940 zł, USD/PLN na 3,6870 zł, a CHF/PLN 4,1080 zł.

EURPLN Daily_tickmill

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.