Aktualności
Teraz czytasz
Do Kwon, twórca LUNA, UST i Anchora z nakazem aresztowania
1

Do Kwon, twórca LUNA, UST i Anchora z nakazem aresztowania

utworzył Michał Sielski14 września 2022

Sąd Korei Południowej wydał właśnie nakaz aresztowania dyrektora generalnego Terraform Labs Do Kwon’a. Do policji trafiły też nakazy aresztowania dwóch innych wysoko postawionych pracowników Terraform Labs z siedziby w Singapurze. To efekt śledztwa, które zaczęło się cztery miesiące po spektakularnym upadku ekosystemu Terra i jej stablecoina.

Jako pierwsza, te sensacyjne wiadomości podała południowokoreańska gazeta Chosun Ilbo. To duże zaskoczenie, bo jeszcze niedawno wydawało się, że Do Kwon będzie uważany jedynie za nieudolnego przedsiębiorcę i szalonego wizjonera, a nie przestępcę, który czerpał korzyści z projektu, który oparty był o fałszywe podstawy. 

Najlepsi prokuratorzy prześwietlają Lunę

Przed miesiącem Do Kwon udzielił nawet wywiadu, w którym twierdził, że południowokoreańscy śledczy badający katastrofę Terra nie próbowali się z nim nawet skontaktować. Bagatelizował i próbował obrócić w żart doniesienia, że badane są wszystkie transakcje, dokumenty, a nawet powiązania Terraform Labs z giełdami kryptowalut. I oczywiście powtarzał, że nie ma sobie wiele do zarzucenia, wszystko da się odbudować. Śledczy najwyraźniej znaleźli jednak dowody wystarczające na to, żeby to oni śmiali się jako ostatni. 

Nakaz został wydany przez Wspólny Zespół Śledczy ds. Przestępstw Finansowych Papierów Wartościowych Prokuratury Okręgowej w Seulu, kierowany przez dyrektora Dana Sung-hana oraz 2. Wydział Dochodzeń Finansowych, kierowany przez prokuratora generalnego Chae Hee-mana. Dochodzenie prowadzone jest przez najlepszych i najbardziej doświadczonych prokuratorów i ekspertów z Korei Południowej. 

Do Kwon do aresztu po zniknięciu 40 mld USD

Nakaz aresztowania Do Kwona został wydany cztery miesiące po upadku ekosystemu Terra wraz z tokenem Luna i algorytmicznym stablecoinem TerraUSD (UST). Szacuje się, że wraz z praktycznie wyzerowanymi wycenami tych kryptowalut z rynku zniknęło ok. 40 mld USD.

Podstawą aresztowania jest oskarżenie o naruszenie ustawy o rynkach kapitałowych. Z tego samego artykułu wydano nakaz aresztowania nie tylko dyrektora generalnego Terraform Labs Do Kwona, ale też jego dwóch najbliższych współpracowników w Singapurze: Nicholasa Platiasa, współzałożyciela Terraform Labs, oraz Han Mo z kadry zarządzającej. 

Nakaz aresztowania całej trójki został już przekazany do Interpolu. W razie gdyby ktoś z nich chciał się ukrywać, będzie ścigany międzynarodowym listem gończym. 

Upadek Luny, TerraUSD i Anchora

TerraUSD (UST) był jeszcze w tym roku nawet trzecim pod względem kapitalizacji stablecoinem na świecie. W połowie maja dla jego posiadaczy zaczęła się jednak tragedia. Algorytmiczny stablecoin zaczął dynamicznie oddalać się od parytetu 1:1 z USD. Przedstawiciele TerraForm Labs podjęli szaleńczą próbę przywrócenia parytetu. W tym celu powiązaną z nimi Luna Foundation Guard zostały sprzedane miliardy dolarów w Bitcoinach (BTC) przy jednoczesnej emisji dodatkowych tokenów Luny, które w ekosystemie z Anchorem miały być zabezpieczeniem stablecoina. 

Nic to jednak nie dało, a cena Luny i UST sięgnęła dna. Wartość jednostek obu tokenów spadła niemal do zera. Inwestorzy stracili praktycznie wszystkie swoje pieniądze. 

Potem Do Kwon zapowiadał plan odbudowy, który opierał się na emisji kolejnej kryptowaluty. Luna i Luna Classic miały być nowym początkiem. Wszystko wskazuje jednak na to, że ich twórca pokieruje nowym projektem najwyżej zza więziennych krat. Jeśli oczywiście nie okaże się, że nagle zniknął i nikt nie ma z nim kontaktu.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
50%
Heh...
17%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.