Aktualności
Teraz czytasz
Cyfrowa Agenda Nadzoru KNF już gotowa. Komisja bierze się za blockchain i inne technologie
0

Cyfrowa Agenda Nadzoru KNF już gotowa. Komisja bierze się za blockchain i inne technologie

utworzył Michał Sielski19 grudnia 2019

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała właśnie Cyfrową Agendę Rozwoju. Urząd planuje działania w zakresie kontroli nowych technologii, które – jak zawsze – wyprzedzają polskie prawodawstwo. Nadganianie dystansu zostało podzielone na cztery bloki tematyczne.

Pierwszy z bloków to nowe zjawiska na rynku finansowym. O co dokładnie w tym chodzi? Między innymi o monitoring mediów społecznościowych czy tzw. robo-doradztwo. W tej kategorii znalazły się też kryptowaluty oraz coraz popularniejszy nowoczesny crowdfunding.

Drugi blok zakłada wspieranie fintech, czyli wszelkich innowacji na rynku finansowym, niezależnie od tego czy są wprowadzane przez firmy czy instytucje.

Trzeci to cyberbezpieczeństwo, czego specjalnie wyjaśniać nie trzeba. Szybki rozwój technologii niesie bowiem ze sobą nowe zagrożenia. Ryzyko w nowych rozwiązaniach IT rozpoznawane jest często dopiero po pierwszym ataku, więc tym bardziej ważne są działania edukacyjne oraz analizujące potencjalne zagrożenia.

Po czwarte, KNF chce być bardziej otwarta na korespondowanie z interesantami za pomocą najnowszych narzędzi informatycznych i stać się prawdziwym e-urzędem. Część procesów zostanie zautomatyzowana, co pozwoli na znacznie łatwiejszą wymianę podstawowych informacji. Inne mają być także sprawniejsze, do minimum ograniczające szum informacyjny, a skupiające się na szybkim rozwianiu potencjalnych niejasności i konkretnych komunikatach, których nie będzie trzeba zbyt długo analizować.

Na początek – kryptowaluty

W pierwszym bloku najbardziej istotne będzie – według KNF – wydanie stanowisk nadzorczych wyjaśniających status prawny aspektów określonej działalności w świetle przepisów prawa. Potem przyjdzie czas na tworzenie projektów ustaw, które zajmą się regulacją zwłaszcza tych obszarów, w których działają inwestorzy indywidualni i nieprofesjonalni, gdż to oni najbardziej narażeni na straty kapitału. Dlatego KNF zajmie się przede wszystkim rynkiem kryptowalut, który w ostatnich latach przeżywał ogromne wahania. Można na nim było w bardzo krótkim czasie zarobić fortunę, ale też równie szybko stracić nawet 90 proc. kapitału.


Przeczytaj takżeESMA: Kryptowaluty ryzykowne dla inwestorów. Potrzebne regulacje na szczeblu europejskim


Spore zmiany czekają też finansowanie przez platformy crowdfundingowe, które jest w Polsce coraz popularniejsze, ale obwarowane jedynie ogólnymi przepisami, co może prowadzić do prób wyłudzeń. W tym aspekcie także możemy niebawem spodziewać się szczegółowych rozwiązań. Pojawią się też wytyczne dla firm, które korzystają ze zautomatyzowanych doradców, „rozmawiających” z klientami np. poprzez media społecznościowe. Będą dotyczyć wszystkich aspektów takiej działalności – od etyki, przez rozwiązania typowo techniczne, po prawne uregulowanie najważniejszych kwestii.

KNF pomoże przy nowatorskich rozwiązaniach

Komisja chce być też partnerem dla firm wprowadzających nowoczesne rozwiązania na rynku finansowym. I to partnerem, który będzie służył wiedzą, doświadczeniem oraz ofertą rozwiązań pozwalających na sprawdzanie nowych rozwiązań.

„Podmioty tworzące nowatorskie rozwiązania będą mogły przetestować je przy wsparciu i pod nadzorem regulatora. Uruchomienie węzła obserwacyjnego sieci blockchain w KNF umożliwi testowanie rozwiązań rynku kapitałowego, bankowego, ubezpieczeniowego w zakresie Trwałego Nośnika oraz eVotingu” – czytamy w komunikacie KNF.

Komisja będzie też uszczegóławiać aktualne regulacje, by podmioty Fintech mogły być aktywnie wspierane także przez inne instytucje państwowe.

Cyberbezpieczeństwo oczkiem w głowie

W najbliższych latach KNF będzie jednak skupiała się przede wszystkim na cyberbezpieczeństwie. Usługi chmurowe zostaną obwarowane nowym komunikatem. Ma być on niezwykle szczegółowy, co zapewni ne tylko ograniczenie ryzyka, ale też pełen pakiet informacyjny dla klientów i potencjalnych klientów firm oferujących usługi na rynku finansowym. W komunikacie będzie m.in. zawarty model referencyjny adopcji chmury dla podmiotów rynku finansowego, wszystkie wymogi stawiane dostawcom usługi chmurowej oraz szczegóły dotyczące obowiązku informacyjnego wraz z oszacowaniem ryzyka.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.