Giełdy
Teraz czytasz
Crypto.com – łatwy zakup kryptowalut [RECENZJA]
1

Crypto.com – łatwy zakup kryptowalut [RECENZJA]

utworzył Michał Sielski25 maja 2021

Giełda kryptowalut Crypto.com umożliwia nie tylko zakup kryptowalut czy handel poszczególnymi tokenami. Jest tu też możliwość zakładania lokat, zaciągania pożyczek w kryptowalutach, jedna karta pozwalająca na płatności tradycyjnymi pieniędzmi krypto i wiele innych zastosowań. Crypto.com to już nie tylko „typowa giełda”, ale szeroki projekt z ogromnym wachlarzem możliwości. Nic dziwnego, że zaufało mu już ponad 10 mln klientów.

Giełdy kryptowalut są do siebie najczęściej bardzo podobne. Mają mniej lub bardziej czytelny panel, określoną liczbę par, w których można kupować kryptowaluty za waluty fiducjarne lub wymieniać je między sobą. Niby proste: kurs wymiany, cena zależna od popytu i podaży, zysk lub strata. Co więcej można wymyślić? Okazuje się, że można i to dużo więcej. Postanowiliśmy prześwietlić Crypto.com i oferowane przez firmę wszystkie możliwości.

crypto.com recenzja

Crypto.com – jedna strona, wiele możliwości

Praktycznie wszystkie największe giełdy kryptowalut rozbudowują portfolio swoich produktów. Jedną z nich jest Crypto.com, którą jednak trudno nazwać klasyczną giełdą kryptowalut. To raczej agregator wielu możliwości, jakie daje technologia blockchain. Zwłaszcza dla tych, którzy dopiero się z nią zaznajamiają. Firma powstała w 2016 roku, a jej siedziba znajduje się w Hong Kongu. Obecnie oferuje ok. 80 kryptowalut, posiada także swój token Crypto Coin (CRO).


Sprawdź: Crypto.com Chain – czyli szwajcarski pomysł na płacenie kryptowalutami


Znajdziemy na niej oczywiście miejsce na handel kryptowalutami, ale – co ważne – także bardzo proste formy zakupu. Nie musimy znać się na technologii, kursach wymiany itd. Kryptowaluty kupimy za pośrednictwem aplikacji, którą ściągniemy na telefon (dostępna na urządzenia z systemem iOS oraz Android), albo bezpośrednio kartą kredytową czy płatniczą rozliczaną w walucie fiat. Prowizje są bardzo konkurencyjne i wynoszą od 0,036% do 0,144% wartości transakcji.

crypto_c2

Bardziej zaawansowani lub chcący szybciej zarobić (lub stracić) mogą spróbować też handlu z dźwignią, lecz dla transakcji typu Margin jest ona na razie niewielka, bo wynosi trzykrotność inwestycji (3:1). Lepiej wygląda to na kontraktach terminowych (futures), gdzie lewar wynosi 1:50 Choć z drugiej strony, przy ruchach cen rzędu kilkudziesięciu procent, które w ostatnich tygodniach nie były niczym zaskakującym, i taki lewar wystarczy, by poczuć nie lada emocje. 

Dla hodlerów – oprocentowane lokaty

Kto jednak dopiero zapoznaje się z rynkiem kryptowalut, może też po prostu zakupić wybrane tokeny i je trzymać, wpisując się w popularną wśród posiadaczy kryptowalut strategię HODL (czyli po prostu długie trzymanie tokenów na rachunku i nie popadanie w panikę lub optymizm jeśli cena zmienia się znacząco). 

Nie trzeba też czekać na ich wzrost cen, bo część z kryptowalut można od razu zdeponować i zarabiać  na odsetkach. I to wcale niemało, bo za Bitcoin (BTC) dostaniemy obecnie 8,5% rocznie, a Ethereum (ETH) 7,5% rocznie. No dobrze, ale ich cena może przez ten okres znacznie spaść, więc jest to inwestycja ryzykowna. Jeśli więc ryzyko chcemy zminimalizować, warto założyć lokatę w stablecoinach. Za utrzymujący stały kurs z amerykańskim dolarem token USDC dostaniem teraz aż 14% rocznie!


Przeczytaj koniecznie: Stablecoiny – czym są i jak działają?


Karta płatnicza: cashback i inne profity

W Crypto.com można też założyć kartę płatniczą. Jest kilka rodzajów do wyboru:

crypto_c3karty

W zależności od tego na jaką się zdecydujemy, mamy różne możliwości. Wszystkie łączy to, że można deponować na nich zarówno waluty fiat, jak i kryptowaluty (to karta przedpłacona). Podczas transakcji w dowolnym punkcie sami wybieramy jakim środkiem płatniczym chcemy obecnie operować, a karta sama przelicza transakcję. Za każdą z nich otrzymujemy 5% cashback’u. Mamy też zniżki na różne produkty partnerów oraz Spotify czy Netflix w prezencie. Wystarczy 200 USD obrotu miesięcznie, by karta była darmowa.

Crypto.com: Kombajn do kryptowalut

Podsumowując, Crypto.com to strona dobra dla początkujących w świecie kryptowalut. Minusem jest brak polskiej wersji językowej, ale patrząc na nakładki na innych stronach, często łatwiej zrozumieć intuicyjne rozwiązania z angielskim menu niż nieudolne odpowiedniki oraz to, co bot tłumaczący na język polski „miał na myśli”.

Nic więc dziwnego, że Crypto.com zaufało już ponad 10 mln użytkowników. Firma zatrudniająca niemal 1 tys. pracowników oferuje już także kredyty w kryptowalutach, bezpieczne portfele kryptowalut, a także szeroki dostęp do rynków NFT i DeFi, które są obecnie najszybciej rozwijającymi się projektami opartymi na technologii blockchain.

Co o tym sądzisz?
Lubię
4%
Interesujące
6%
Heh...
4%
Szok!
82%
Nie lubię
2%
Szkoda
2%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.