Giełdy
Teraz czytasz
Crypto.com – łatwy zakup kryptowalut [RECENZJA]
1

Crypto.com – łatwy zakup kryptowalut [RECENZJA]

utworzył Michał Sielski25 maja 2021

Giełda kryptowalut Crypto.com umożliwia nie tylko zakup kryptowalut czy handel poszczególnymi tokenami. Jest tu też możliwość zakładania lokat, zaciągania pożyczek w kryptowalutach, jedna karta pozwalająca na płatności tradycyjnymi pieniędzmi krypto i wiele innych zastosowań. Crypto.com to już nie tylko „typowa giełda”, ale szeroki projekt z ogromnym wachlarzem możliwości. Nic dziwnego, że zaufało mu już ponad 10 mln klientów.

Giełdy kryptowalut są do siebie najczęściej bardzo podobne. Mają mniej lub bardziej czytelny panel, określoną liczbę par, w których można kupować kryptowaluty za waluty fiducjarne lub wymieniać je między sobą. Niby proste: kurs wymiany, cena zależna od popytu i podaży, zysk lub strata. Co więcej można wymyślić? Okazuje się, że można i to dużo więcej. Postanowiliśmy prześwietlić Crypto.com i oferowane przez firmę wszystkie możliwości.

crypto.com recenzja

Crypto.com – jedna strona, wiele możliwości

Praktycznie wszystkie największe giełdy kryptowalut rozbudowują portfolio swoich produktów. Jedną z nich jest Crypto.com, którą jednak trudno nazwać klasyczną giełdą kryptowalut. To raczej agregator wielu możliwości, jakie daje technologia blockchain. Zwłaszcza dla tych, którzy dopiero się z nią zaznajamiają. Firma powstała w 2016 roku, a jej siedziba znajduje się w Hong Kongu. Obecnie oferuje ok. 80 kryptowalut, posiada także swój token Crypto Coin (CRO).


Sprawdź: Crypto.com Chain – czyli szwajcarski pomysł na płacenie kryptowalutami


Znajdziemy na niej oczywiście miejsce na handel kryptowalutami, ale – co ważne – także bardzo proste formy zakupu. Nie musimy znać się na technologii, kursach wymiany itd. Kryptowaluty kupimy za pośrednictwem aplikacji, którą ściągniemy na telefon (dostępna na urządzenia z systemem iOS oraz Android), albo bezpośrednio kartą kredytową czy płatniczą rozliczaną w walucie fiat. Prowizje są bardzo konkurencyjne i wynoszą od 0,036% do 0,144% wartości transakcji.

crypto_c2

Bardziej zaawansowani lub chcący szybciej zarobić (lub stracić) mogą spróbować też handlu z dźwignią, lecz dla transakcji typu Margin jest ona na razie niewielka, bo wynosi trzykrotność inwestycji (3:1). Lepiej wygląda to na kontraktach terminowych (futures), gdzie lewar wynosi 1:50 Choć z drugiej strony, przy ruchach cen rzędu kilkudziesięciu procent, które w ostatnich tygodniach nie były niczym zaskakującym, i taki lewar wystarczy, by poczuć nie lada emocje. 

Dla hodlerów – oprocentowane lokaty

Kto jednak dopiero zapoznaje się z rynkiem kryptowalut, może też po prostu zakupić wybrane tokeny i je trzymać, wpisując się w popularną wśród posiadaczy kryptowalut strategię HODL (czyli po prostu długie trzymanie tokenów na rachunku i nie popadanie w panikę lub optymizm jeśli cena zmienia się znacząco). 

Nie trzeba też czekać na ich wzrost cen, bo część z kryptowalut można od razu zdeponować i zarabiać  na odsetkach. I to wcale niemało, bo za Bitcoin (BTC) dostaniemy obecnie 8,5% rocznie, a Ethereum (ETH) 7,5% rocznie. No dobrze, ale ich cena może przez ten okres znacznie spaść, więc jest to inwestycja ryzykowna. Jeśli więc ryzyko chcemy zminimalizować, warto założyć lokatę w stablecoinach. Za utrzymujący stały kurs z amerykańskim dolarem token USDC dostaniem teraz aż 14% rocznie!


Przeczytaj koniecznie: Stablecoiny – czym są i jak działają?


Karta płatnicza: cashback i inne profity

W Crypto.com można też założyć kartę płatniczą. Jest kilka rodzajów do wyboru:

crypto_c3karty

W zależności od tego na jaką się zdecydujemy, mamy różne możliwości. Wszystkie łączy to, że można deponować na nich zarówno waluty fiat, jak i kryptowaluty (to karta przedpłacona). Podczas transakcji w dowolnym punkcie sami wybieramy jakim środkiem płatniczym chcemy obecnie operować, a karta sama przelicza transakcję. Za każdą z nich otrzymujemy 5% cashback’u. Mamy też zniżki na różne produkty partnerów oraz Spotify czy Netflix w prezencie. Wystarczy 200 USD obrotu miesięcznie, by karta była darmowa.

Crypto.com: Kombajn do kryptowalut

Podsumowując, Crypto.com to strona dobra dla początkujących w świecie kryptowalut. Minusem jest brak polskiej wersji językowej, ale patrząc na nakładki na innych stronach, często łatwiej zrozumieć intuicyjne rozwiązania z angielskim menu niż nieudolne odpowiedniki oraz to, co bot tłumaczący na język polski „miał na myśli”.

Nic więc dziwnego, że Crypto.com zaufało już ponad 10 mln użytkowników. Firma zatrudniająca niemal 1 tys. pracowników oferuje już także kredyty w kryptowalutach, bezpieczne portfele kryptowalut, a także szeroki dostęp do rynków NFT i DeFi, które są obecnie najszybciej rozwijającymi się projektami opartymi na technologii blockchain.

Co o tym sądzisz?
Lubię
4%
Interesujące
6%
Heh...
4%
Szok!
82%
Nie lubię
2%
Szkoda
2%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.