Aktualności
Teraz czytasz
Ceny ropy naftowej rosną przed spotkaniem OPEC
0

Ceny ropy naftowej rosną przed spotkaniem OPEC

utworzył Daniel Kostecki1 grudnia 2021

Istotne przetasowania na rynku ropy naftowej. W listopadzie ceny surowca spadły o prawie 20 proc., ale od początku roku zwiększyły się o ponad 40 proc. Dziś kontrakty terminowe na ropę WTI odrabiają wcześniejsze spadki i rosną powyżej 67 USD za baryłkę. Tymczasem podczas poprzedniej sesji znajdowały się poniżej 65 USD. Wydaje się, że obecnie rynki oczekują odpowiedzi OPEC na groźbę uderzenia w popyt na paliwa ze strony nowego wariantu koronawirusa oraz uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej. OPEC spotka się w środę, a w czwartek odbędzie się kolejne spotkanie z sojusznikami w ramach OPEC+.

Czy OPEC+ wycofa się z planów zwiększenia produkcji? 

Powszechnie oczekuje się, że grupa wstrzyma plany zwiększenia dostaw o 400 tys. baryłek dziennie w styczniu ze względu na czynniki popytu i podaży. Nowy wariant koronawirusa już spowodował ograniczenia w podróżach. Z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wynika, że nawet jeśli kartel zdecyduje się kontynuować planowany wzrost produkcji i podaży, może mieć z tym trudności ze względu na ograniczenia mocy produkcyjnych. Dane Amerykańskiego Instytutu Paliw pokazały, że zapasy ropy w USA spadły mniej, niż oczekiwano, a zapasy benzyny wzrosły, mimo że oczekiwano braku zmian.

Oczekiwanie na grudniową decyzję Fed

Rynek walutowy próbuje stabilizować się po wypowiedziach przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella. Szef Fed powiedział, że bank centralny USA prawdopodobnie przedyskutuje szybsze wycofanie swojego ogromnego programu skupu obligacji na następnym posiedzeniu, powołując się na silną gospodarkę i oczekiwania, że czynniki wpływające na wzrost inflacji utrzymają się w przyszłym roku. Niektórzy decydenci wzywali do szybszego zakończenia skupu aktywów i podniesienia stóp procentowych, ponieważ inflacja w USA osiągnęła w listopadzie poziom najwyższy od trzech dekad, a rynek pracy systematycznie się odbudowuje.

Przeceny ropy i gazu naturalnego mogą obniżać oczekiwania inflacyjne, a z czasem także całą inflację konsumencką. I te czynniki prawdopodobnie zostaną wzięte pod uwagę podczas grudniowej decyzji Fed oraz publikacji projekcji makroekonomicznych.

Kryptowaluty wracają na ścieżkę wzrostów

Na rynku kryptowalut kurs ETH/USD zyskuje szansę na osiągnięcie nowego historycznego szczytu. Po kilku dniach systematycznych wzrostów notowania ethereum wydają się zbliżać do poziomu 5000 USD. Bitcoin nadal kosztuje ok. 57 tys. USD. Z kolei kurs ETH/BTC znajduje się najwyżej od 2018 r.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.