Aktualności
Teraz czytasz
BUIDL – BlackRock uruchamia swój pierwszy tokenizowany fundusz
0

BUIDL – BlackRock uruchamia swój pierwszy tokenizowany fundusz

utworzył Michał Sielski29 marca 2024

Jeśli ktoś miał wątpliwości czy światowy gigant, fundusz BlackRock na poważnie zaczyna inwestować w technologię blockchain i świat kryptowalut, to właśnie zostały one rozwiane. BlackRock nie tylko ruszył z nowym funduszem w sieci Ethereum, ale też dokonał strategicznej inwestycji w firmę Securitize, zajmującą się tokenizacją aktywów. Inwestorom będzie wypłacał dywidendę codziennie.

BlackRock (BLK) już oficjalnie zaprezentował swój tokenizowany fundusz aktywów w sieci Ethereum. Dzięki temu wiemy, że fundusz BlackRock USD Institutional Digital Liquidity Fund jest reprezentowany przez token BUIDL oparty na blockchainie. Jest on w pełni zabezpieczony gotówką, a także amerykańskimi bonami skarbowymi i umowami odkupu. Co więcej, zapewnia on dochód, który będzie wypłacany codziennie wszystkim posiadaczom tokenów.

BlackRock: rozwiązujemy rzeczywiste problemy naszych klientów

W komunikacie prasowym dodano, że BlackRock dokonał także „strategicznej inwestycji” w Securitize, która będzie działać jako agent transferowy i platforma do tokenizacji, ale warunki transakcji nie zostały ujawnione.

– To wielki postęp w naszej strategii dotyczącej zasobów cyfrowych powiedział Robert Mitchnick, dyrektor ds. zasobów cyfrowych w BlackRock. – Koncentrujemy się na opracowywaniu rozwiązań w obszarze zasobów cyfrowych, które pomagają rozwiązywać rzeczywiste problemy naszych klientów i jesteśmy podekscytowani współpracą z Securitize – dodał.

Do tej pory BlackRock dość powściągliwie informował o swoich strategiach inwestycyjnych. Właściwie robił to tylko wtedy, gdy już naprawdę musiał, bo wymagały tego prawne lub regulacyjne zagadnienia. Tak też było tym razem. Informacja została upubliczniona już po tym, gdy wniosek regulacyjny został złożony i wiadomo było, że BlackRock połączył fundusz z Securitize.

Kolejny gigant tradycyjnych finansów inwestuje w świat kryptowalut

BlackRock to nie pierwszy gigant ze świata tradycyjnych finansów, który wkracza na pole tokenizacji. Wcześniej zrobiły to tak znane firmy, jak np. Citi, Franklin Templeton czy JP Morgan.

Świat bankowości coraz częściej tworzy oparte na technologii blockchain tokeny tradycyjnych inwestycji, takich jak obligacje i fundusze. Tym samym tokenizacja aktywów świata rzeczywistego (RWA) to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się rynków blockchain, ponieważ aktywa cyfrowe i tradycyjne finanse stają się coraz bardziej ze sobą powiązane.

Najlepszym przykładem są tokenizowane amerykańskie obligacje skarbowe, których wartość wzrosła za 100 mln USD do ​​730 mln USD na początku 2023 r., ponieważ firmy kryptograficzne starają się uzyskać stały zysk, inwestując w nie swoje środki w tym samym blockchainie.

Czym jest BlackRock? Mogą kupić całą Polskę

BlackRock to amerykańskie przedsiębiorstwo inwestycyjne z siedzibą w Nowym Jorku, ale działające na całym świecie. W styczniu 2022 zostało uznane za największe przedsiębiorstwo zarządzające aktywami na świecie. Ich wycena sięgała 10 bilionów USD, czyli ok. 40 bilionów zł – to 46 razy więcej niż budżet Polski na 2024 rok.

Wraz z funduszem Vanguard oraz firmą inwestycyjną State Street, BlackRock uważany jest za jednego z trzech największych zarządzających funduszy indeksowych, które dominują na całym świecie.

Od lat BlackRock jest krytykowany, bo nie stroni od inwestycji także w kontrowersyjnych krajach, jeśli może na tym dobrze zarobić. Sporo inwestuje m.in. w Chinach czy krajach trzeciego świata.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.