Aktualności
Teraz czytasz
Bitcoin i spółka mocno w górę. Amazon będzie akceptował kryptowaluty?
0

Bitcoin i spółka mocno w górę. Amazon będzie akceptował kryptowaluty?

utworzył Michał Sielski26 lipca 2021

Płatności w kryptowalutach powoli przestają dziwić, ale każda informacja od dużego gracza, że będzie u niego można zrobić zakupy płacąc tokenami, zawsze wywołuje spore wzrosty na rynku. Tak jest też tym razem – po przecieku z firmy Amazon wycena Bitcoina rośnie o kilkanaście procent, zbliżając się do granicy 40 tys. USD. Za „królem kryptowalut” podążają też inne tokeny. Skąd taka euforia?

Informację o zaangażowaniu w rynek kryptowalut przez największą platformę sprzedażową działającą na świecie, podał właśnie serwis City AM, któremu potwierdzić miała to osoba pracująca w Amazonie na wysokim stanowisku. Według najnowszych doniesień serwisu, najpierw kryptowaluty mają być dopuszczone jako jedno z wielu źródeł płatności, a docelowo gigant sprzedażowy chce nawet wyemitować własne tokeny oparte na technologii blockchain. 

Amazon zatrudnia specjalistów do spraw kryptowalut

Informacje te zdają się potwierdzać ujawnione niedawno plany rekrutacyjne firmy. Amazon właśnie ogłosił bowiem, że chce zatrudnić specjalistów od kryptowalut i technologii blockchain. Źródła donoszą, że nie skończy się na delikatnym badaniu rynku i tym podobnych zagraniach, na które stać największych graczy. Firma multimiliardera Jeffa Bezosa ma już podobno bardzo konkretny plan w zakresie przyjmowania płatności kryptowalutami oraz rozbudowywaniu oferty firmy. Kryptowalutami ma się zajmować cały dział, którego struktura ma potwierdzać nowe drogi rozwojowe firmy. 


Sprawdź koniecznie: Jak inwestować w spółkę Amazon? [Poradnik]


Zacznie się od przyjmowania płatności w Bitcoinach? Według źródła wszystko ma działać już do końca tego roku, bo podobno mocno naciska na to sam Jeff Bezos, który widzi przyszłość w kryptowalutach. W następnych miesiącach będzie też można płacić kolejnymi, najbardziej popularnymi tokenami. Na pierwszy ogień miałyby iść między innymi Ethereum, a także Bitcoin Cash. Docelowo zakupy w Amazonie zrobić będzie można za pomocą praktycznie wszystkich dostępnych na rynku cyfrowych pieniędzy, co ma być łatwe, tanie, bezpieczne i przede wszystkim intuicyjne. W nieokreślonej przyszłości większość transakcji ma się odbywać za pomocą kryptowalut. 

Własna kryptowaluta Amazona

Przyjmowanie płatności w kryptowalutach przez Amazon, to jednak nie wszystko, co planuje zmienić sprzedażowy gigant. Wszak robią to nawet bary z burgerami, gdzie od lat można już płacić w kryptowalutach. Dlatego Amazon chce iść o krok dalej. A nawet o kilka kroków, i to milowych. W planach jest bowiem emisja własnej kryptowaluty. Ma on ujrzeć światło dzienne już w 2022 roku. 


Przeczytaj: Jak kupić Bitcoin? [Poradnik]


Co ciekawe, nie będzie to w firmie nowość. Już w 2013 roku miała już swoją wirtualną walutę – Amazon Coins. Można nią było płacić w aplikacjach Amazonu, które opierały się na ekosystemie zbudowanym na bazie systemu lojalnościowego. Tym razem może być podobnie, ale nietrudno sobie wyobrazić, że zakupy za pomocą własnych tokenów będą po prostu tańsze. Mogą też mieć priorytetową realizację i inne, nieokreślone na razie benefity. 

Rynek kryptowalut zareagował hurraoptymizmem

Ta informacja – podkreślmy, że dotąd nie została jeszcze potwierdzona oficjalnie przez Amazon – spowodowała, że od poniedziałkowego poranka ceny kryptowalut poszybywały w górę. Cena BTC wzrosła nawet o kilkanaście procent, niemal ocierając się o barierę 40 tys. USD, choć jeszcze tydzień temu Bitcoina bez problemu można było kupić poniżej 30 tys. USD za sztukę.

wykres bitcoin 26 lipca 2021

Wykres Bitcoina, interwał D1. Źródło: xStation 5, XTB.

W ślad za nim ruszyły też inne tokeny. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty (w stosunku do walut fiducjarnych) notujemy na wielu tokenach i wszystko wskazuje, że nawet takie info wystarczyło, by pozytywny sentyment powrócił na rynek. Pytanie: na jak długo? Pozostaje oczywiście otwarte.

[Aktualizacja – 27.07.2021]

Mimo wiarygodnego źródła powyższych informacji, na ten moment Amazon zaprzeczył tym doniesieniom, komentując sprawę następująco:

– Niezależnie od naszego zainteresowania przestrzenią (kryptowalutową), spekulacje, które pojawiły się wokół naszych konkretnych planów dotyczących kryptowalut, nie są prawdziwe.

Rzecznik Amazon skomentował także, że spółka skupia się obecnie jedynie na zbadaniu, jak mogłoby to wyglądać z perspektywy klientów dokonujących zakupów w serwisie handlowym. Jednocześnie firma nie wyklucza wprowadzenia płatności w BTC w przyszłości.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.