Aktualności
Teraz czytasz
Binance z licencją na Cyprze
0

Binance z licencją na Cyprze

utworzył Michał Sielski21 października 2022

Największa giełda kryptowalut na świecie – Binance – nie poprzestaje w pokonywaniu następnych biurokratycznych barier w kolejnych krajach. Giełda właśnie ogłosiła, że uzyskała rejestrację coraz bardziej restrykcyjnej Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). To kolejny krok w rozwoju całej branży.

Jeszcze kilka lat temu Cypr był uważany za finansowe Eldorado. Według powszechnej opinii podatki były niskie, a możliwości prowadzenia finansowej działalności nie spotykały się z nadmiarem biurokratycznych przeszkód. Ale to już dawno przeszłość. Nadzór finansowy na Cyprze jest coraz bardziej szczelny. Niektórzy brokerzy rezygnują nawet z przedstawicielstwa na Cyprze, przenosząc się z wyspy do bardziej liberalnych krajów, których wciąż nie brakuje.

Inni jednak zostają, bo legislacja wciąż jest na Cyprze przyjazna, natomiast zasady zostały już ucywilizowane. Nadal łatwiej jest prowadzić interesy niż w wielu innych krajach, ale jest po prostu bezpieczniej.

W ostatnich latach Cypr wykształcił także sporą społeczność, która dzięki temu krajowi szybko rozwinęła się finansowo i nadal zamierza właśnie tam finansowo się angażować. To w większości młodzi, dynamiczni ludzie, którzy nie boją się nowinek technologicznych. Właśnie dlatego Binance Cyprus Limited starała się o rejestrację jako dostawca usług kryptograficznych (CASP), którą właśnie bez uwag od rejestratora uzyskała.

Co da Binance tzw. rejestracja klasy 3?

Rejestracja klasy 3 pozwoli Binance oferować usługi, w tym usługi kasowe, powiernicze, obstawiania oraz kartowe, zgodnie z wszystkimi wymogami przepisów CySEC, dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CTF). Binance Cyprus Limited uzyskała rejestrację przez CySEC 20 października 2022 roku.

Warto bowiem pamiętać, że cypryjski nadzór zajmuje się nie tylko tradycyjnymi instytucjami finansowymi, ale też jest nadzorcą ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT) dla operacji na kryptowalutach podejmowanych na Cyprze lub z Cypru, rygorystycznie oceniając procesy AML i „znaj swojego klienta”, czyli KYC (Know Your Customer).

Binance oficjalnie działa już w kolejnym kraju

Pełna rejestracja na Cyprze to kolejny kamień milowy w wysiłkach regulacyjnych Binance w Europie i ma miejsce po podobnych rejestracjach lokalnych podmiotów Binance we Francji, Włoszech czy Hiszpanii.

„Binance ma jedne z najbardziej dogłębnych polityk zgodności AML i CTF w branży. Uznanie dużych wysiłków, jakie ostatnio podjęliśmy, aby być w czołówce zgodności, którą reprezentuje nasza rejestracja na Cyprze, jest tego dowodem. Skuteczna regulacja, która chroni użytkowników i stymuluje innowacje, ma zasadnicze znaczenie dla ciągłego rozwoju naszej branży” – mówi Changpeng Zhao (CZ), założyciel i dyrektor generalny giełdy kryptowalut Binance.

Binance jest bowiem jednym z liderów branży pod względem postępów w pozyskiwaniu dokumentów regulacyjnych w krajach z całego świata. Kolejne giełdy kryptowalut także to robią, dzięki czemu cała branża blockchain staje się bardziej przejrzysta.

Wbrew tym, którzy cały czas twierdzili, że handlującym kryptowalutami zależy na niedopowiedzeniach i braku kontroli, giełdy kryptowalut robią wszystko, by jak najszybciej spełnić wymagania organów kontrolnych w kolejnych krajach i raz na zawsze pożegnać łatkę tych, którzy umożliwiają podejrzane interesy. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że pomaga to w rozwoju.

„Rejestracja na Cyprze to ważny krok w naszym europejskim rozwoju i kolejny znak naszego zaangażowania w region. Z niecierpliwością czekamy na zbudowanie naszego lokalnego zespołu na Cyprze i pomoc w rozwoju lokalnego ekosystemu kryptowalut” – podkreśla Martin Bruncko, wiceprezes wykonawczy Binance na Europę.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.