Zwrot w polityce EBC przełożył się na wzrost ceny euro
W czwartek kluczowym wydarzeniem dla rynków finansowych mógł być zwrot w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. W konsekwencji mogło to doprowadzić do silnej aprecjacji euro. Dziś z kolei rynek będzie wyczekiwać kluczowych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Inflacja w strefie euro przekroczyła 5 proc. i może dlatego EBC zaprezentował stanowisko gotowości do walki z inflacją, co rynek odebrał jako możliwość szybszych i większych podwyżek stóp procentowych, niż wcześniej zakładano.
Trzy podwyżki stóp procentowych w tym roku?
Aktualnie konsensus rynkowy może wskazywać na to, że zamiast podwyżki o 20 pkt bazowych w 2022 r. może pojawić się podwyżka o 40 lub 50 pkt. Do pierwszej podwyżki może dojść w czerwcu, a do kolejnych we wrześniu oraz w grudniu. Niemniej jednak nawet podwyżka o 50 pkt bazowych oznaczałaby, że stopa depozytowa ledwie wróciłaby z poziomu -0,5 proc., do 0,0 proc.
Kurs pary EUR/USD na większe prawdopodobieństwo podwyżek zdawał się reagować ogromnym, zważywszy na ostatnią zmienność, wzrostem. Jeszcze przed konferencją prasową EBC euro kosztowało 1,1270 USD, aby dziś o poranku dotknąć poziomu 1,1470 USD. W skali całego tygodnia euro w relacji do dolara amerykańskiego drożało tak szybko tylko w marcu 2020. Dziś jednak na wynik ostatnich dni handlu może mieć wpływ odczyt danych z amerykańskiego rynku pracy.
Prognoza mówi: 150 tys., ale może być gorzej
Konsensus rynkowy widzi wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA o 150 tys. etatów w styczniu 2022 r., co byłoby najniższym odczytem od grudnia 2020 r. Na taki odczyt mógł wpłynąć wariant omikron koronawirusa. Szanse na to, że dane będą znacznie niższe, zdają się rosnąć. Raport ADP pokazał, że prywatne firmy zlikwidowały 301 tys. miejsc pracy, a Biały Dom ostrzegł, że dane mogą być bardzo słabe, ponieważ szczyt zachorowań na omikron zbiegł się z okresem zbierania danych o płacach, wynika z wypowiedzi Jareda Bernsteina, członka Rady Doradców Ekonomicznych Joe Bidena.
Jeśli nawet odczyt byłby zaskakująco negatywny, to może być tylko tymczasowe. Amerykański rynek pracy prawdopodobnie odbuduje się w nadchodzących miesiącach. Skutki omikronu wydają się bowiem mniej dotkliwe, niż początkowo przewidywano i zaczynają zanikać, podczas gdy popyt na pracę pozostaje na wysokim poziomie. Oprócz samych danych o zmianie zatrudnienia ważna wydaje się także publikacja dotycząca wzrostu wynagrodzeń w kontekście możliwej spirali cenowo płacowej. Dane zostaną opublikowane dziś o godz. 14:30.