Aktualności
Teraz czytasz
Złoty nieco mocniejszy, w centrum uwagi Fed
0

Złoty nieco mocniejszy, w centrum uwagi Fed

utworzył Marcin Kiepas16 marca 2022

Po dwóch dniach wyraźnego umocnienia złoty nieco spuścił z tonu. Dalej zyskuje na wartości, ale już w dużo mniejszej skali. Uwaga rynku walutowego przesuwa się z Ukrainy w kierunku Fed-u.

PLN odrabia ostatnie straty

W środę rano złoty kontynuuje umocnienie do głównych walut. Jednak już w dużo mniejszej skali niż w ostatnich dniach. I to pomimo, że nastroje na rynkach finansowych są dziś wyraźnie lepsze. To sugeruje, że uwaga inwestorów przesuwa się z tematu wojny w Ukrainie na kwestię pierwszej od końca 2018 roku podwyżki stóp procentowych przez Fed.

O godzinie 10:45 za dolara trzeba było zapłacić 4,2781 zł, czyli o 1,5 gr mniej niż wczoraj na koniec dnia i aż o ponad 34 gr mniej niż 7 marca, gdy dolar w relacji do polskiej waluty był najdroższy w historii. Szwajcarski frank tanieje dziś o 1 gr, funt o 0,7 gr i jedynie euro stabilizuje się na poziomach z wczorajszego zamknięcia. 

USDPLN Daily_tickmill_16032022

Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: Tickmill

Obserwowane w tym tygodniu umocnienie złotego to przede wszystkim wpływ znaczącej poprawy nastrojów na rynkach finansowych, jaka miała miejsce na fali rosnących oczekiwań na rozejm w Ukrainie. Dziś dodatkowo te nadzieje podgrzał rosyjski minister Siergiej Ławrow, który w jednym z wywiadów powiedział, że „jest nadzieja na porozumienie w rozmowach z Ukraińcami”. Tyle tylko, że ten czynnik w dużej mierze jest już przez rynek zdyskontowany. 

W centrum uwagi już nie wojna a stopy procentowe

Dziś uwaga rynku walutowego powoli przesuwa się z tematu agresji Rosji na Ukrainę na kwestię stóp procentowych w USA. Dzisiejsze posiedzenie Fed będzie pierwszym krokiem w tym kierunku. Oczekuje się, że pierwszy raz od grudnia 2018 roku Fed podwyższy stopy procentowe o 25 punktów bazowych i w ten sposób rozpocznie długi cykl podwyżek kosztu pieniądza, co ma na celu zahamować najwyższą od 40 lat inflację w USA.

Dla wszystkich walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących, a więc i dla złotego, podwyżki stóp przez Fed to dodatkowy czynnik ryzyka. Seria kilku podwyżek jest już zawarta wprawdzie w cenach, ale jeżeli dziś Fed będzie mocno „jastrzębi” (np. Fed podniesie stopy o 50 pb zamiast o 25 pb), to złoty może się osłabić. Oczywiście ta zależność działa też w drugą stronę. „Gołębi” Fed przełoży się na umocnienie złotego.

Czekanie na wieczorne wyniki posiedzenia Fed sprawia, że na dalszy plan schodzą publikowane dziś dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki. O godz. 14:00 zostaną opublikowane styczniowe i lutowe dane o inflacji bazowej w Polsce, a także styczniowy raport nt. bilansu płatniczego. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.