Aktualności
Teraz czytasz
Złoty czeka na RPP i Adama Glapińskiego
0

Złoty czeka na RPP i Adama Glapińskiego

utworzył Marcin Kiepas8 grudnia 2021

Wkraczamy w gorący okres na rynku złotego. Okres gdy kolejny raz tematem numer jeden stanie się polityka monetarna, co będzie determinować nie tylko bieżące zachowanie polskiej waluty, ale również wyznaczy kierunek dla jej zmian na kolejne tygodnie, a być może miesiące.

Wydarzeniem środy na rynku walutowym jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i oczekiwana podwyżka stóp procentowych w Polsce. To jednak będzie tylko przedsmak emocji, bo ciąg dalszy będzie jutro, podczas zaplanowanej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Rynkowe prognozy tego o ile w grudniu RPP podniesie stopy procentowe są mocno rozstrzelone. Wahają się od 25 do 75 punktów bazowych (pb). Konsensus to 50 pb, ale każda z wymienionych wartości jest realna.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Stopy procentowe – na co mają wpływ?


Wydaje się, że jakkolwiek RPP ma świadomość, że spóźniła się z reakcją na szybującą inflację w Polsce, to na obecnym posiedzeniu raczej będzie ostrożna w podnoszeniu kosztu pieniądza. Przemawia za tym kilka czynników. Bliskość szczytu inflacji, zdecydowane umocnienie złotego, rządowa tarcza antyinflacyjna, listopadowe tąpnięcie cen ropy, czy pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Polsce, na co wczoraj rząd zareagował wprowadzeniem nowych restrykcji. Stąd podwyżka o 50 pb byłaby racjonalna, ale nie można tez wykluczać ruchu o 25 pb. To oczywiście nie kończyłoby cyklu, a jedynie rozkładało go w czasie. Dlatego na kilku kolejnych posiedzeniach stopy prawdopodobnie dalej by rosły.

Złoty pod presją

Dla rynku, który wycenia szybki wzrost stóp procentowych w Polsce do poziomu powyżej 3 proc. w 2022 i 2023 roku, zarówno podwyżka o 25 pb, jak i 50 pb, będzie zbyt niska. Stąd naturalną reakcją na takie decyzje byłoby osłabienie złotego. Dopiero podwyżka o 75 pb mogłaby go umocnić.

EURPLN, Daily, 08.12.2021

Wykres EUR/PLN, interwał D1. Źródło: Tickmill

Sytuacja na wykresach dziennych EUR/PLN i USD/PLN, gdzie widać wyhamowanie ostatniego umocnienia złotego, zdaje się wpisywać w ten scenariusz. Obecnie rośnie ryzyko mniejszego lub większego odreagowania w górę tych spadków. Pretekst w postaci decyzji RPP idealnie w to by się wpisywał.

USDPLN, Daily, 08.12.2021

Wykres USD/PLN, interwał D1. Źródło: Tickmill

Warto jednak pamiętać, że ostateczna reakcja na decyzję RPP ws. stóp procentowych nastąpi nie dziś, ale dopiero w czwartek, po konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego. Konferencji, podczas której powinien zostać nakreślony scenariusz dalszych zmian kosztu pieniądza w Polsce. I to właśnie on będzie miał największy wpływ na to jak w kolejnych miesiącach będzie zachowywał się złoty.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.