Zdaniem wielkich graczy: Stop Loss
Opinii na temat Stop Loss jest mnóstwo. Wielu twierdzi, że Stop Loss jest zbędny. Moje zdanie jest takie, że rozsądny i przemyślany poziom Stop Loss to, pomimo swoich niedoskonałości, wspaniałe narzędzie i jedno z nielicznych, które faktycznie zabezpieczają nas przed stratą. To gdzie umieścimy nasz SL zależy oczywiście od wybranej strategii i od wielu czynników do niej dostosowanych. Dla jednego będzie to umieszczenie poziomu pod/nad ostatnim dołkiem/szczytem, dla drugiego stała wartość np. 20 pipsów, a dla innego zaś może to być poziom parabolic SAR z poprzedniego słupka.
Umieszczaj SL w takim miejscu, aby jego osiągnięcie przez cenę wskazywało na to, że setup zawiódł, a nie w punkcie, który określa kwotę, której absolutnie nie chcesz stracić. Bruce Kovner
Kiedy stosować Stop Loss?
Wielu traderów podkreśla również konieczność określenia poziomu SL już w momencie otwarcia pozycji. Jest to zdrowe podejście, nawet pomijając sprawy techniki tradingu, warto postawić SL. Pomyśl co się stanie, kiedy nie zabezpieczysz pozycji, a wystąpią problemy z infrastrukturą (prąd, połączenie z internetem, awaria sprzętu itd.)? Co będzie jeśli niezabezpieczona pozycja pozostanie bez jakiejkolwiek opieki? Może skończyć się to naprawdę bardzo źle.
Poważni traderzy ustawiają SL w momencie wejścia w pozycję. Alexander Elder
Często zarządzanie przebiegiem pozycji łączy się z zabezpieczaniem jej w trakcie gdy ruch idzie w dobrym dla nas kierunku. Mówi się wtedy o przesuwaniu SL. Spotkać można też pojęcie Stop Profit (nie mylić z Take Profit). Mamy z nim do czynienia w momencie kiedy zabezpieczamy pozycję już zyskującą. Jest to oczywiście kwestia nazewnictwa, ale ta semantyka powoduje dość ciekawe myślenie.
Podstawa to zabezpieczenie
Stop Loss przede wszystkim zabezpiecza nas przed stratą, ale przesuwany na zyskownej pozycji powoduje, że zabezpieczamy się przed stratą kapitału, który już zyskaliśmy w danej pozycji.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Stop Loss – wszystko, co musisz wiedzieć o zleceniach obronnych
Pojęcie Stop Profit wskazuje jednocześnie, że zamykając pozycję na zabezpieczeniu, zamykamy zyskowną pozycję, która być może ma jeszcze potencjał do zwiększenia zysku.
Zarządzanie transakcją jest jedną z najtrudniejszych rzeczy w tradingu.
Prawdopodobnie moją najlepszą techniką jest nie podnoszenie słuchawki, aby nie zadzwonić do brokera w celu zamknięcia zyskującej transakcji. Jerry Parker
Zabawne, ale obrazujące fakt, że oprócz umiejętności przyjmowania strat, niezwykle istotna jest świadomość pozwolenia zyskom na wzrost.
Stratne pozycje są częścią tego biznesu i trzeba się nauczyć je akceptować. Niektóre techniki tradingowe mają skuteczność tak niską, że 8 pozycji na 10 kończy się na SL, ale wtedy wysoki wskaźnik zysku do ryzyka pozwala strategii zarabiać. Są to relacje indywidualne, uzależnione od stosowanych metod. Ważne, aby mieć świadomość tych zależności.
Jeśli nie potrafisz przyjąć małej straty, prędzej czy później weźmiesz matkę wszystkich strat.
Elementy dobrego tradingu to: 1. Ciąć straty, 2. …ciąć straty, 3. …ciąć straty. Jeśli potrafisz trzymać się tych zasad, masz szansę. Ed Seykota