Aktualności
Teraz czytasz
Koniec wojen handlowych coraz bardziej odległy
0

Koniec wojen handlowych coraz bardziej odległy

utworzył Natalia Bojko8 maja 2019

Napięcia między Chinami a USA wydają się być coraz większe. Wszelkie kroki podejmowane w ostatnich miesiącach, które miały prowadzić do złagodzenia wojny handlowej między obydwoma krajami, jak dotąd nie przyniosły żadnego rezultatu. Co gorsza, Donald Trump (śledząc jego ostatnie wypowiedzi) nie widzi jak na razie możliwości zawarcia porozumienia z chińskimi władzami.

Przeczytaj koniecznie: Deficyty budżetowy USA wzrósł do 691 mld USD

Cła pójdą do góry?

W niedawno opublikowanej wiadomości na twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zamieścił informację o obecnych cłach, nałożonych na Chiny. Napisał, że od 10 miesięcy Chiny płacą cła w wysokości 25% od dóbr technologicznych i 20% od innych dóbr. W piątek cła na inne towary mają zostać podniesione do 25%. Dodatkowo szereg nieopodatkowanych do tej pory produktów (o wartości 325 miliardów) zostanie wkrótce objętych cłem. Informacje te Trump zawarł po chwili w kolejnym tweecie. Trudno o optymistyczną wizję zakończenia sporu handlowego w świetle opublikowanych przez prezydenta USA wiadomości.

Umowa nadal w negocjacjach

Umowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie została zerwana. W tej chwili trudno jest mówić o znalezieniu wspólnego wyjścia, czy pójściu przez którąś ze stron na kompromis. USA dodatkowo oskarżyło drugą stronę konfliktu o wycofanie się z podjętych na drodze negocjacji zobowiązań.

Wojna handlowa między obydwoma mocarstwami odbija swoje piętno od kilku miesięcy na światowych rynkach. Dolar co prawda umacnia się na fali tych wydarzeń nie tylko względem chińskiego juana. Pozytywną tendencję można zaobserwować również względem walut głównych, gdzie amerykańska waluta także zyskuje na sile.

Indeks strachu przy publikacji tweetów odnotował największe, jednosesyjne umocnienie od grudnia ubiegłego roku. Fakt, że w ostatnich tygodniach temat wojen ucichł, zmienność na rynkach miała okazję się “uspokoić”. W efekcie posty Trumpa okazały się sporym zaskoczeniem dla giełd.

Chiny nie odpuszczają

Główny negocjator handlowy Chin, odpowiedzialny za rozmowy z US A- Liu Shaoqi, planuje podjąć kolejną próbę negocjacji. W tym tygodniu odwiedzi Stany Zjednoczone kontynuując rozmowy handlowe.

Co o tym sądzisz?
Lubię
60%
Interesujące
40%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).