Aktualności
Teraz czytasz
Deficyt budżetowy USA wzrósł do 691 miliardów dolarów w I kw. 2019 r.
0

Deficyt budżetowy USA wzrósł do 691 miliardów dolarów w I kw. 2019 r.

utworzył Natalia Bojko11 kwietnia 2019

Na początku lutego pisaliśmy o zadłużeniu w Stanach Zjednoczonych. Wracając myślami do tamtej informacji Departament Skarbu ukazał kolejny znaczący wzrost długu, który na tamtą chwilę wynosił ponad 22 biliony dolarów. Na rynek ponownie spłynęły informacje dotyczące debetu w skarbcu Donalda Trump’a. Jak przedstawiają się obecne wiadomości?

Sprawdź: Aktualne zadłużenie USA [live]

W marcu odnotowano poprawę

W badanym okresie, wyłącznie w marcu widoczna była jakakolwiek poprawa, jeżeli chodzi o ogólne ujęcie długu. Wpływy za okres sześciu miesięcy wzrosły o 0,7 procent, podczas gdy wydatki wzrosły o 4,9 procent. Tylko w ubiegłym miesiącu deficyt zmniejszył się do 147 miliardów dolarów. Jeżeli porównamy te dane w ujęciu r/r w 2018 w tym samym okresie widać naprawdę nieznaczną poprawę. Zdecydowanie słabiej przedstawia się analogiczny okres ubiegłego roku od października do marca. W tym czasie luka budżetowa wzrosła aż o 15% zgodnie z opublikowanym w środę sprawozdaniem budżetowym Departamentu Skarbu.

Deficyt urósł do 691 miliardów dolarów

Deficyt budżetowy USA zwiększył się do 691 miliardów dolarów w pierwszej połowie roku budżetowego 2019. Teraz pojawia się zasadnicze pytanie, czym był on spowodowany? Możemy znaleźć kilka mniejszych, pośrednich i bezpośrednich przyczyn tego stanu rzeczy. Nie mniej jednak kluczową kwestią są wydatki. Według danych płynących ze sprawozdania budżetowego wydanego przez Departament Skarbu USA wynika, że przekroczyły one wzrost dochodów. Jednoznacznie wskazuje to na ciągły spadek długu publicznego z tytułu cięć podatkowych prezydenta Trump’a i skutków starzenia się społeczeństwa.

Wzrost był do przewidzenia

W październiku ubiegłego roku grupa ekspertów z komisji odpowiedzialnego budżetu federalnego (The Committee for a Responsible Federal Budget) szacowała, że w pierwszym kwartale 2019 r. luka budżetowa się powiększy. Wywołało to debatę wśród administracji Trump’a i republikanów, którzy zadeklarowali się do zastosowania większej dyscypliny finansowej, aby uniknąć tak szybkiego wzrostu zadłużenia. Główny problem, który obecnie komplikuje te oświadczenia, leży w rosnących wydatkach budżetu USA.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
20%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).