Aktualności
Teraz czytasz
Deficyt budżetowy USA wzrósł do 691 miliardów dolarów w I kw. 2019 r.
0

Deficyt budżetowy USA wzrósł do 691 miliardów dolarów w I kw. 2019 r.

utworzył Natalia Bojko11 kwietnia 2019

Na początku lutego pisaliśmy o zadłużeniu w Stanach Zjednoczonych. Wracając myślami do tamtej informacji Departament Skarbu ukazał kolejny znaczący wzrost długu, który na tamtą chwilę wynosił ponad 22 biliony dolarów. Na rynek ponownie spłynęły informacje dotyczące debetu w skarbcu Donalda Trump’a. Jak przedstawiają się obecne wiadomości?

Sprawdź: Aktualne zadłużenie USA [live]

W marcu odnotowano poprawę

W badanym okresie, wyłącznie w marcu widoczna była jakakolwiek poprawa, jeżeli chodzi o ogólne ujęcie długu. Wpływy za okres sześciu miesięcy wzrosły o 0,7 procent, podczas gdy wydatki wzrosły o 4,9 procent. Tylko w ubiegłym miesiącu deficyt zmniejszył się do 147 miliardów dolarów. Jeżeli porównamy te dane w ujęciu r/r w 2018 w tym samym okresie widać naprawdę nieznaczną poprawę. Zdecydowanie słabiej przedstawia się analogiczny okres ubiegłego roku od października do marca. W tym czasie luka budżetowa wzrosła aż o 15% zgodnie z opublikowanym w środę sprawozdaniem budżetowym Departamentu Skarbu.

Deficyt urósł do 691 miliardów dolarów

Deficyt budżetowy USA zwiększył się do 691 miliardów dolarów w pierwszej połowie roku budżetowego 2019. Teraz pojawia się zasadnicze pytanie, czym był on spowodowany? Możemy znaleźć kilka mniejszych, pośrednich i bezpośrednich przyczyn tego stanu rzeczy. Nie mniej jednak kluczową kwestią są wydatki. Według danych płynących ze sprawozdania budżetowego wydanego przez Departament Skarbu USA wynika, że przekroczyły one wzrost dochodów. Jednoznacznie wskazuje to na ciągły spadek długu publicznego z tytułu cięć podatkowych prezydenta Trump’a i skutków starzenia się społeczeństwa.

Wzrost był do przewidzenia

W październiku ubiegłego roku grupa ekspertów z komisji odpowiedzialnego budżetu federalnego (The Committee for a Responsible Federal Budget) szacowała, że w pierwszym kwartale 2019 r. luka budżetowa się powiększy. Wywołało to debatę wśród administracji Trump’a i republikanów, którzy zadeklarowali się do zastosowania większej dyscypliny finansowej, aby uniknąć tak szybkiego wzrostu zadłużenia. Główny problem, który obecnie komplikuje te oświadczenia, leży w rosnących wydatkach budżetu USA.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Co?
0%
Nie lubię
0%
Tragedia
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Natalia Bojko
Aktywnie spekuluje na rynku Forex od 2016 roku wychodząc z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Pierwsze doświadczenie zdobywała na GPW i rynku surowców. Obecnie jest studentką Wydziału Ekonomii i Zarządzania w Białymstoku, gdzie aktywnie rozwija i współtworzy Podlaską Akademię Giełdową. Prywatnie zwolenniczka aktywnego spędzania czasu.