Aktualności
Teraz czytasz
Zadłużenie USA przekroczyło 22 biliony dolarów
0

Zadłużenie USA przekroczyło 22 biliony dolarów

utworzył Natalia Bojko14 lutego 2019

Dane udostępnione przez Departament Skarbu ukazują kolejny znaczący wzrost długu w Stanach. Ile dokładnie wynosi? Dwadzieścia dwa biliony dwanaście miliardów osiemset czterdzieści milionów osiemset dziewięćdziesiąt jeden tysięcy sześćset osiemdziesiąt pięć dolarów i trzydzieści dwa centy.

Zadłużenie USA
22 012 840 891 685,32 USD

Dług w trendzie wzrostowym

Aktualny poziom długu w USA jest o 10 bilionów wyższy niż 10 lat temu. Można stwierdzić, że za kadencji Donalda Trumpa zadłużenie urosło do znaczących rozmiarów. Rekordowy wzrost może świadczyć między innymi o słabnącej sile nabywczej dolara oraz o zwiększonej skłonności rządzących do tej formy finansowania przedsięwzięć państwowych. Skąd ta tendencja? Wracając do wydarzeń z 2008 roku, mianowicie kryzysu finansowego i rządów Baracka Obamy oraz działań administracji, zaaprobowali oni w pewnym stopniu powrót do tej formy finansowania. Według rządu miała ona pomóc podreperować krajową gospodarkę.

Plan na dług

Donald Trump obejmując rządy w Stanach Zjednoczonych, jako jeden z kluczowych postulatów podczas swojej kampanii przedstawiał “pozbycie się długu”. Działanie to było widoczne mniej więcej do 2017 roku. Później tendencja okazała się przeciwna, i zadłużenie USA ponownie zaczęło rosnąć. Wynika to przede wszystkim z obniżenia opodatkowania przedsiębiorstw, co znacząco zmniejszyło wpływy do kasy budżetu państwa. Od początku jego rządów zadłużenie wzrosło o ponad 2 bln dolarów.

Bieżący poziom zadłużenia USA można monitorować na dedykowanej stronie – USDEBTCLOCK.org
Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
71%
Heh...
14%
Szok!
14%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).