Aktualności
Teraz czytasz
Walutowe podsumowanie tygodnia. Co czeka nas w kolejnych sesjach?
0

Walutowe podsumowanie tygodnia. Co czeka nas w kolejnych sesjach?

utworzył Natalia Bojko29 lipca 2019

Ubiegły tydzień pełen był danych makroekonomicznych, głównie z USA i strefy Euro. Waluty nieco obudziły się do życia, wychodząc z okresów konsolidacji. Poznaliśmy decyzje Europejskiego Banku Centralnego w sprawie ewentualnego obniżenia stóp procentowych. Pojawiły się także istotne odczyty z sektora przemysłowego, głównie dla strefy euro. Słabe dane z pewnością będą rzutować na kurs euro. Przyjrzyjmy się zatem jak będzie wyglądał następny tydzień na giełdzie wymiany walut.

Słabnące euro?

O ewentualnej obniżce stóp procentowych pisaliśmy zaledwie kilka dni temu. Znamy już efekt posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Ewentualna obniżka czekać nas będzie najszybciej we wrześniu. Największe spadki EUR/USD mogliśmy obserwować bezpośrednio po konferencji EBC. Rynek zaczął weryfikować informacje dotyczące konieczności stymulacji monetarnej oraz powiększających się problemów związanych ze spowolnieniem gospodarczym w strefie euro. Na razie nikt nie przewiduje poprawy danych, głównie w kategorii indeksu PMI sektora przemysłowego.

eurusd podsumowanie

Wykres EUR/USD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

 

Na tle danych oraz decyzji EBC euro powinno się osłabiać. Od jakiegoś czasu głównie na EUR/USD obserwujemy dłuższą konsolidację i ruch ceny pomiędzy dwoma strefami cenowymi. Górny opór zlokalizowany jest 1,11852, a wsparcie (testowane ostatnio dwukrotnie) w okolicach 1,11222. Przeglądając wykres na interwale 4-godzinnym nic nie zanosi się na ewentualne wzrosty.

Mocny dolar zasługą FED’u

Odwrotną sytuację do strefy euro odnajdziemy w rynkowych danych pochodzących z USA. Mowa tu głównie o PKB, które po publikacji okazały się lepsze od rynkowych oczekiwań. Wśród składowych PKB największy wzrost odnotowano w zakresie wydatków konsumentów na środki trwałe (12,9%). Generalnie rzecz ujmując opublikowane informacje są pozytywne. Dobra konsumpcja nie daje zbytnich podstaw do cięcia stóp procentowych. Natomiast z rynkowych doniesień wynika, że FED w najbliższym czasie zamierza do tego dopuścić. Analitycy szacują obniżkę o ok. 25-50 punktów.

usdchf podsumowanie

Wykres USD/CHF, interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB

 

Dolar amerykański trzyma się bardzo dobrze. Prędzej niż jego osłabienia możemy wypatrywać ewentualnych korekt po ostatnich wzrostach. Odczyty PMI z USA wskazują podobnie jak w Europie postępujące spowolnienie gospodarcze. W związku z tym, gdzie szukać siły wzrostowej napędzającej dolara? Przede wszystkim w Donaldzie Trumpie. W ostatnim czasie wykluczył stanowczo interwencję na rynku walutowym. Przy okazji oskarżył pozostałe państwa o celowe działanie mające na celu osłabienie USD. Na Wall Street wciąż na próżno poszukiwać pesymizmu. Dobre nastroje i pozytywne wyniki spółek akcyjnych niosą dalsze wzrosty.

Niepewność na lirze

Przed weekendem Turecki Bank Centralny zaskoczył inwestorów decydując się na większą niż prognozowana obniżkę stóp procentowych. Od dłuższego czasu CBRT nie decydował się na takie posunięcie mimo panującej wysokiej inflacji. Erdogan postanowił wpłynąć na ustalenia banku centralnego, powołując nowego szefa.

lira turecka

Wykres USD/TRY, interwał H1. Źródło: xStation 5 XTB

 

Według Erdogana cięcia dokonane przez Turecki Bank Centralny były niewystarczające. Wśród analityków dochodzą natomiast głosy o szybkim deprecjacji liry przy dalszym kontynuowaniu obniżek. Działania tureckiego rządu mają przynieść efekt bumeranga, co doprowadzi prędzej czy później do ponownego odbicia inflacji.

Duża świeca spadkowa na lirze wraz z kontynuacją spadków raczej nie wróży polepszenia sytuacji (przynajmniej z punktu technicznego). Rynki czekają natomiast na dalsze wieści z CBRT. Kluczowym wsparciem dla USD/TRY będą okolice 5,62885, gdzie kurs może zatrzymać się na dłużej lub kontynuować spadki.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).