Stratis (STRAT) – kryptowaluta partnerska Microsoftu
Czy trzeba lepszej rekomendacji dla kryptowaluty, niż oficjalna współpraca z gigantem technologicznym, jakim bez wątpienia jest znana na całym świecie firma Microsoft? Jeśli nie, to zapraszamy na krótką historię kryptowaluty Stratis (STRAT), zajmującą się m.in. tzw. autonomiczną tożsamością.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym opisujemy największe, najbardziej znane, najbardziej kontrowersyjne oraz najciekawsze projekty kryptowalutowe na świecie. Dziś czas na platformę i kryptowalutę Stratis (STRAT), która rzuca rękawice liderom rynku kryptowalut.
Stratis (STRAT) to bowiem platforma, która umożliwia tworzenie i testowanie aplikacji opartych na technologii blockchain. Oferta skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw. Sieć wyemitowała również swoją kryptowalutę o tej samej nazwie. Można ją wykorzystać między innymi do pokrywania opłat transakcyjnych w sieci.
Stratis chce działać na styku blockchaina oraz firm, które skłaniają się do zastosowania tej technologii w swojej działalności. Ułatwiają to aplikacje, które można projektować w najbardziej znanych językach programowania. Celem jest między innymi kompatybilność z rozwiązaniami stosowanymi już przez Microsoft.
Na platformie Stratis można tworzyć własne sieci, czyli sidechainy. Pozwala to na zachowanie szybkości działania sieci. Poboczne łańcuchy nie obciążają sieci niezależnie od tego jak bardzo są skomplikowane i rozbudowane.
Powstanie sieci i kryptowaluty Stratis (STRAT)
Pomysłodawcą i autorem Stratis jest firma Stratis Group Ltd z Londynu (rok 2016). Dwa lata później pojawiły się pierwsze Sidechains Alpha, które są jej najsilniejszą stroną. Wprawdzie podobne rozwiązania oferuje np. Ethereum, ale Startis pozwala na programowanie aplikacji w najbardziej popularnych językach, a nie w niezbyt znanym i lubianym przez programistów Solidity. Na razie jednak nie pozwoliło to przebić popularności Ethereum, mimo bezsprzecznej przewagi technologicznej. Okazuje się bowiem, że nawet na tak wyrafinowanym rynku, na którym królują nowinki technologiczne, trudno pokonać sentyment, modę i przyzwyczajenie. Czas pokaże czy to stała tendencja czy zacznie się to kiedyś zmieniać.
Mimo tego Stratis dociera jednak do mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które wykorzystują tę technologię, a nie bez znaczenia jest tu status oficjalnego partnera technologicznego firmy Microsoft, który został przyznany 24 października 2018 roku.
Jak działa Stratis?
Jednostek Stratis nie można wykopać, ponieważ w sieci potwierdzaniem transakcji i tworzeniem nowych bloków transakcyjnych zajmują się masternody. Są nimi osoby i firmy, które mają co najmniej 250 000 jednostek STRAT, które są stakowane (czyli zamrożone w portfelach, a nie trzymane np. na giełdzie kryptowalut). Muszą też posiadać co najmniej 5 Bitcoinów, by zapewnić kompatybilność z siecią najbardziej znanej i płynnej kryptowaluty. Za samo stakowanie masternody otrzymują 1-1,75% rocznie.
W ramach Stratis działa też aplikacja mobilna Stratis Identity, która rejestruje i weryfikuje tożsamość. Można za jej pomocą potwierdzić tzw. autonomiczną tożsamość z pominięciem państwowych rejestrów, podobnie jak w sieciach Hyperledger czy NEO.
Na razie nie wiadomo ile jednostek STRAT znajdzie się docelowo na rynku. Na dzień 14.05.2020 roku jest ich już w obiegu 99,7 mln, a roczną inflację ustalono na 1%.
Notowania STRAT
Obecnie kryptowalutą STRAT można handlować na 15 giełdach kryptowalut z całego świata. Za każdą jednostkę trzeba zapłacić 0,30 USD, co daje jej łączną kapitalizację przekraczającą 30,7 mln USD i dobowy obrót ponad 1,2 mln USD. Szczyt notowań miał miejsce 8.01.2018 roku kiedy STRAT osiągnął cenę 22,66 USD. Od roku 2019 obserwujemy wyraźną stabilizację kursu.