Aktualności
Teraz czytasz
Stopy procentowe w górę. Nie tylko w Polsce.
0

Stopy procentowe w górę. Nie tylko w Polsce.

utworzył Marcin Kiepas9 grudnia 2021

W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP), już po raz trzeci w tym roku, zdecydowała się podnieść stopy procentowe w Polsce, odpowiadając w ten sposób na galopująca inflację. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami stopy wzrosły o 50 punktów bazowych (pb), co podniosło główną z nich z poziomu 1,25 proc. do 1,75 proc. Ostatnio była tak wysoko w marcu 2015 roku, gdy Rada obcięła ją z 2 proc. do 1,50 proc.

Świat próbuje zahamować inflację

Wczoraj o stopach decydowała nie tylko nasza RPP, ale również banki centralne Kanady i Meksyku. Ten pierwsze pozostawił stopy bez zmian, utrzymując główną stopę w Kanadzie na poziomie 0,25 proc. Decyzja ta była oczekiwana przez rynek, który oczekuje podwyżek stóp w Kanadzie najwcześniej w I kwartale 2022 roku.

Bank Brazylii natomiast podwyższył koszt pieniądza aż o 200 pb do 9,25 proc., w ten sposób walcząc z szybującą inflacją, która w Brazylii podskoczyła w tym roku z 4,5 proc. do 10,7 proc. rok do roku. Decyzja ta była oczekiwana przez wszystkich.

Banki centralne będą głównymi rozgrywającymi na rynkach finansowych przed Świętami Bożego Narodzenia. Szczególnie w przyszłym tygodniu, gdy między 14 a 17 grudnia decyzje ws. polityki monetarnej będzie podejmowało aż 14 różnych banków na świecie. W tym te duże, jak amerykański Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii, Bank Japonii i Bank Szwajcarii. I wprawdzie w tych 5. Przypadkach zmiana stóp nie jest oczekiwana, ale już sugestie co do ścieżki przyszłej normalizacji polityki monetarnej mogą mieć duży wpływ m.in. ba rynek walutowy. 

swiat posiedzenia bankow centralnych

Grudniowe posiedzenia banków centralnych. Źródło: @Macronextcom

Podwyżek stóp procentowych należy natomiast oczekiwać m.in. na Węgrzech, w Meksyku, Norwegii i Rosji. Na tym tle ewenementem będzie natomiast Turcja, gdzie pod naciskami prezydenta Erdogana, prognozowana jest kolejna obniżka stóp procentowych, pomimo ponad 20-procentowej inflacji w tym kraju.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.