Aktualności
Teraz czytasz
Słabe wyniki Netflixa, akcje tracą na wartości
0

Słabe wyniki Netflixa, akcje tracą na wartości

utworzył Michał Sielski21 października 2020

Liczba płatnych abonentów platformy streamingowej Netflix rośnie wolniej niż spodziewali się giełdowi analitycy, więc akcje firmy tanieją. Przed sesją w USA wyceniane są już o 6 proc. niżej w stosunku do dnia poprzedniego.

Podczas lockdownu zainteresowanie platformę streamingową Netflix wzrosło praktycznie na całym świecie. Ludzie zachęceni, a inni nawet zmuszeni do pozostania w swoich domach, szukali rozrywek, a niewątpliwie jedną z niewymagających opuszczania miejsca zamieszkania są oferowane przez Netflix seriale i filmy. Ale wyniki firmy za trzeci kwartał – gdy obostrzenia na całym świecie zostały już rozluźnione, a w wielu miejscach niemal całkowicie zniesione – mocno rozczarowują.


Sprawdź koniecznie: Jak kupić akcje Netflixa [Poradnik]


2,2 mln nowych abonentów? Mało

Analitycy przestrzelili przede wszystkim szacunki dotyczące nowych abonentów. Konsensus rynkowy mówi o przyroście rzędu 3,57 mln abonentów, tymczasem wzrost sięgnął 2,2 mln abonentów. Zarząd firmy uspokaja akcjonariuszy, że spodziewano się tego – właśnie z powodu sytuacji związanej z rozluźnianiem obostrzeń, które pojawiły się na początku pandemii koronawirusa. Rok wcześniej przyrost abonentów sięgnął natomiast 6,8 mln, a wtedy o pandemii koronawirusa i wywołanej nim chorobie Covid-19 nikt jeszcze na świecie nie słyszał. Spodziewano się więc, że w tym roku wyniki będą lepsze niż właśnie opublikowane w raporcie okresowym.

„W naszej opinii, wolniejsze tempo wzrostu to efekt rekordowych napływów nowych abonentów w pierwszej połowie roku, kiedy ludzie chętnie kupowali serwis, zmuszeni do spędzania czasu głównie w domach z powodu pandemii koronawirusa i lockdownu w gospodarce” czytamy w liście do akcjonariuszy.

IV kwartał ma być bardzo dobry

Co więcej, zarząd prognozuje, że czwarty kwartał znowu będzie bardzo dobry. Liczba nowych abonentów ma wzrosnąć o ok. 6 mln, ale firmie trudno będzie pobić dotychczasowy rekord z IV kwartału 2019 roku, kiedy ponad 8,8 mln osób z całego świata wykupiło po raz pierwszy abonament w Netflixie.

wyniki netflixa wykres

Wykres akcji Netflixa, interwał D1. Źródło: xStation 5, XTB.

Dobre prognozy na wcale niedaleką przyszłość, nie uspokoiły – przynajmniej na razie – inwestorów, którzy w handlu pozasesyjnym skłaniają się raczej do sprzedaży akcji spółki niż ich zakupu. Przed otwarciem rynku akcji w USA akcje Netflix tracą już 6 proc i są wyceniane poniżej 500 USD za sztukę. Do rozpoczęcia sesji pozostało ok. 5 godzin.

Co o tym sądzisz?
Lubię
11%
Interesujące
89%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.