Aktualności
Teraz czytasz
Recesyjny optymizm na rynkach. Giełdy i kryptowaluty mocno w górę
0

Recesyjny optymizm na rynkach. Giełdy i kryptowaluty mocno w górę

utworzył Daniel Kostecki29 lipca 2022

Wydaje się, że inwestorom giełdowym oraz spekulantom kryptowalutowym potrzebna była recesja w USA, aby rozpocząć zakupy akcji czy krypto aktywów. Amerykańskie indeksy giełdowe i bitcoin mogą zaliczyć ten miesiąc do dość udanych.

Recesja stała się faktem

Wczorajsze dane ze Stanów Zjednoczonych zdają się pokazywać, że amerykańska gospodarka wpadła w recesję. Definiuje się to zjawisko powszechnie jako dwa kwartały z rzędu spadku PKB, co w USA miało miejsce. Biały Dom czy Rezerwa Federalna jasno mówią jednak, że o recesji nie ma mowy i poniekąd zaklinają rzeczywistość. Chodzi tu o szczegóły i sposób liczenia amerykańskiego PKB. W pierwszym kwartale główny wkład w spadek PKB miało tąpniecie w eksporcie netto. Tym razem główny wkład w spadek PKB w drugim kwartale zdają się mieć zapasy i ich spadek. Wystarczyło to, aby rynek zaczął coraz śmielej grać pod zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Fed w okolicach poziomu 3,25 proc. na koniec roku. Wcześniej inwestorzy szacowali możliwość zakończenia cyklu przy 3,50-3,75 proc. Co więcej, rynek zaczyna szacować możliwość cięcia stóp procentowych przez Fed do marca 2023 r. o 0,5 pkt proc. Wydaje się, że to właśnie może być przyczyną poprawy sentymentu na rynkach finansowych.

W rezultacie rynek kryptowalut, który poniekąd został wypompowany przez ekspansywną politykę monetarną, mógł odetchnąć po wcześniejszej potężnej, aczkolwiek cyklicznej, korekcie. Bitcoin wzrósł w okolice 24 000 USD, co może oznaczać zwyżkę o około 30 proc. w lipcu. To z kolei może oznaczać, że BTC czeka ewentualnie najlepszy miesiąc od października 2021 r. Inne kryptowaluty, w tym ethereum, również odnotowały gwałtowny wzrost wartości. Druga największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej wzrosła w lipcu o ponad 70 proc., dzięki czemu był to jeden z najlepszych miesięcy w historii ETH.

Giełdy zdecydowanie w górę

Wracając do indeksów giełdowych, te także zdają się odbijać w tym miesiącu. Technologiczny Nasdaq zwyżkuje od początku lipca o ponad 11 proc. S&P 500 zdaje się rosnąć w tym miesiącu o ponad 8 proc., a Dow Jones o ponad 5 proc. Być może rynkowi przejadł się już temat recesji, ponieważ ta stała się faktem i ewentualnie inwestorzy mogą już zacząć myśleć o potencjale poprawy wyników gospodarczych. Dodatkowo amerykańskie spółki nie rozczarowują wynikami tak bardzo, jak można się było tego wcześniej spodziewać, co także może pozytywnie wpływać na notowania indeksów za oceanem.

Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
83%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.