Aktualności
Teraz czytasz
RBA rozważa podwyżkę stóp procentowych. AUD mocno drożeje!
0

RBA rozważa podwyżkę stóp procentowych. AUD mocno drożeje!

utworzył Daniel Kostecki5 kwietnia 2022

Bank Rezerw Australii już 16. miesiąc z rzędu utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. Było to działanie zgodne z oczekiwaniami rynku i inwestorów. Wobec faktu, że inflacja w Australii wzrosła i może przyspieszać, rada banku rozważa podwyżkę stóp procentowych. Zanim to zrobi, chce zobaczyć dowody na to, że poziom dynamiki cen w sposób trwały mieści się w przedziale 2-3 proc.

Najistotniejszą zmianą w przekazie z kwietniowego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA) była rezygnacja z deklaracji cierpliwości w utrzymywaniu ultraniskich stóp procentowych. To z kolei zdaje się intensyfikować spekulacje o tym, że już w te wakacje RBA może zdecydować się na podniesienie stóp procentowych.

Walucie wystarczyła zapowiedź. Kurs AUD w górę!

Dla rynku walutowego i australijskiego waluty to potencjalnie pozytywna informacja. Kurs AUD/USD dziś o poranku zdaje się rosnąć do 0,7636, czyli najwyższego poziomu od czerwca 2021 r. Tylko w ostatnim miesiącu dolar australijski względem swojego amerykańskiego odpowiednika zdaje się umacniać o ponad 3 proc., co jest prawdopodobnie najlepszym wynikiem z głównych walut świata. Aprecjacja AUD może wynikać nie tylko z obecnego wzrostu szans na podwyżki stóp w Australii, ale również ze wzrostu cen surowców.

Co Australia może wiedzieć o wysokiej inflacji…

Dolar australijski może wyrastać na jedną z silniejszych walut świata w relacji do USD. Gospodarka tego kraju może radzić sobie całkiem dobrze w obecnym otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. Australia jako jeden z głównych światowych eksporterów kopalin może zarabiać więcej jako kraj, tworzyć nowe inwestycje i miejsca pracy. Co ważne, inflacja zdaje się nie siać tam tak istotnego spustoszenia w portfelach obywateli jak np. w Europie czy w USA. Wynosi bowiem zaledwie 3,5 proc.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
0%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.