Aktualności
Teraz czytasz
RBA podnosi stopy, AUD/USD szybuje w górę
0

RBA podnosi stopy, AUD/USD szybuje w górę

utworzył Marcin Kiepas6 czerwca 2023

Niespodzianka w Australii. Na dzisiejszym posiedzeniu RBA nieoczekiwanie zaostrzył politykę monetarną, żeby mieć pewność powrotu inflacji do celu. Kurs AUD/USD zareagował na to silnym wzrostem.

Bank Rezerw Australii (RBA) zaskoczył wszystkich i podwyższył stopy procentowe w Australii. Po tej decyzji główna stopa wzrosła o 25 punktów bazowych do 4,10 proc.. Jest to już 4. podwyżka kosztu pieniądza w tym roku i 12. podwyżka od maja 2022 roku, gdy RBA zaczął podnosić stopy.

Decyzja RBA zaskoczyła wszystkich. Rynek oczekiwał pozostawienia głównej stopy na dotychczasowym poziomie 3,85 proc. I to było już drugie takie kolejne zaskoczenie. Pierwsze miało miejsce w maju, gdy RBA podwyższył stopy do 3,85 proc. z 3,60 proc., podczas gdy ta podwyżka nie była prognozowana przez ekonomistów i analityków.

U źródeł dzisiejszej decyzji RBA leży strach przed inflacją. Bank wprawdzie zwraca uwagę, że inflacja w Australii minęła już swój szczyt i teraz będzie spadać, ale wciąż jest zbyt wysoka, co przy napiętym rynku pracy może niepokoić. Dzisiejsze zaostrzenie polityki monetarnej ma zwiększyć pewność jej przyszłego powrotu do celu inflacyjnego.

Dolar australijski zareagował umocnieniem na tę zaskakującą decyzję banku centralnego. W tym do amerykańskiego dolara. Kurs AUD/USD wystrzelił w górę do 0,6673 z 0,6626 tuż przed decyzją.

AUDUSD, wykres dzienny - 06.06.2023

Wykres dzienny AUD/USD. Źródło: Tickmill

Wzrost notowań AUD/USD do 0,6673, jeżeli finalnie zostanie „dowieziony” do końca dnia, będzie ostatecznym potwierdzeniem wagi zeszłotygodniowego zwrotu w górę na wykresie tej pary z poziomów poniżej 0,65. Kolejnym już, bo wcześniej zostało to poprzedzone powrotem powyżej dołków z marca.

Wykres dzienny naruszył dziś też 50-dniową średnią i zmierza w kierunku 200-sesyjnej. Głównym oporem teraz jest linia łącząca szczyty z lutego i maja br. Znajduje się ona na 0,6720. Jej przełamanie otworzy drogę do strefy oporu 0,6818-0,6830, co na tę chwilę wydaje się głównym celem dla strony popytowej.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.