Literatura
Teraz czytasz
Rafał Janik – Książka o inwestowaniu tom 1 [Recenzja]
0

Rafał Janik – Książka o inwestowaniu tom 1 [Recenzja]

utworzył Michał Sielski5 stycznia 2023

Mało jest łatwych w odbiorze książek o trudnych tematach. „Książka o inwestowaniu tom 1” to jednak właśnie taka pozycja – przy tym obowiązkowa, nie tylko dla początkujących. Coś dla siebie znajdzie tu inwestor na każdym poziomie: od zastanawiających się co oznacza wskaźnik ceny do wartości księgowej, po rozprawiających o najmniejszych detalach w zakresie psychologii inwestowania.

Książki o inwestowaniu często zaskakują tytułami. Nie brakuje w nich magów, wirtuozów, mistrzów, a także strategii czy systemów. Rafał Janik nie wydziwiał. Jego książka nosi po prostu tytuł… „Książka o inwestowaniu”. Jeśli to celowy zabieg autora, to lepiej nie mógł wymyślić. Bo tytuł dokładnie oddaje to, czym książka się wyróżnia: prostotę przekazu.

Niektórzy lubią komplikować proste sprawy. Zwłaszcza systemy i strategie traderskie bywają trudne w pierwszym odbiorze. Tymczasem najlepsi traderzy świata podkreślają, że swoje sukcesy i miliony dolarów na koncie zawdzięczają właśnie prostocie.

Wartość księgowa? To może być oszustwo

Dlatego warto polecić tę pozycję wszystkim. Nawet tym, którzy uważają się za ekspertów w zakresie inwestycji. Z jednej strony warto bowiem wrócić czasem do podstaw i odświeżyć swoją wiedzę, z drugiej – założę się – jest wciąż bardzo dużo osób, które nie mają pojęcia, że tak podstawowy wskaźnik giełdowych spółek, jak wartość księgowa, wcale nie musi być miarodajny, bo np. księgowy nie chciał lub nie miał czasu aktualizować wartości akwizycji wykonanych np. 10 lat temu. Takich przykładów, podpartych konkretami z polskich spółek, nie brakuje w tej książce.

Jej niebywałą zaletą jest też uporządkowana konstrukcja. Na końcu każdego z rozdziałów znajdziemy wypunktowane najważniejsze aspekty, które warto zapamiętać.

Każda bańka kiedyś pęka

Dowiemy się m.in. tego, że wprawdzie rynek zawsze ma racje, ale nie zawsze od razu reaguje właściwie na konkretne wydarzenia. A to można wykorzystać do sprzedaży lub zakupu akcji w dogodnym momencie, gdy wyceniane są one powyżej lub poniżej swojej realnej wartości. Autor podaje przykłady, jak rozpoznać, że rynek nie jest w danej chwili np. przegrzany. Bo nie jest to łatwe.

– Bańki spekulacyjne są trudne do zidentyfikowania – właściwą fazę bańki najczęściej poprzedza długoletni okres, który wpisuje się w definicję tradycyjnej hossy – podkreśla Rafał Janik. – Niezależnie od przyczyny, każda bańka w końcu pęka, a ceny się urealniają. Niewiadomą jest jednak moment, w którym to nastąpi – dodaje.


SPRAWDŹ: Książka o inwestowaniu tom 2 [RECENZJA]


Jak inwestować, by zarobić

Początkujący inwestorzy na pewno docenią też ostatnią część książki, w której Rafał Janik przeprowadza wręcz za rękę wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z inwestowaniem. Wskazuje jak budować swój portfel, podając jak zwykle konkretne przykłady i unikając skupiania się na frazesach o tym, że „nie wolno wkładać wszystkich jajek do jednego koszyczka”, a inwestycje powinny być zdywersyfikowane. Słusznie zauważa, że dywersyfikacja ma swoje dobre, ale też i złe strony, gdy zbyt mało zainwestujemy w potencjalnie najbardziej zyskowne aktywa i nasz zysk będzie przez to znacznie mniejszy, choć pozornie bezpieczniejszy.

No właśnie, pozornie – to też słowo klucz, bo pozory potrafią zmylić, zwłaszcza na giełdzie i rynkach finansowych. Po przeczytaniu „Książki o inwestowaniu” na pewno nie damy się jednak już łatwo nabrać.

O autorze

rafał janik książka o inwestowaniu tom 1Urodzony w 1987 roku Rafał Janik jest autorem książek oraz licznych artykułów, a także narzędzi dydaktycznych, poświęconych rynkom finansowym i ekonomii. Zajmuje się nimi od lat, także naukowo. W 2019 roku obronił na Uniwersytecie Gdański doktorat na temat hipotezy rynku efektywnego i rekomendacji giełdowych.

Od 2006 roku aktywnie inwestuje też na giełdzie. Jednocześnie prowadzi firmę, zajmującą się doradztwem biznesowym oraz analizą danych, głównie finansowych. Zasiada też w radach nadzorczych firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Książka o Inwestowaniu tom 1 – Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 99 zł.

Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.