Literatura
Teraz czytasz
Rafał Janik “Książka o inwestowaniu tom 2” [RECENZJA]
0

Rafał Janik “Książka o inwestowaniu tom 2” [RECENZJA]

utworzył Michał Sielski11 kwietnia 2022

„Książka o inwestowaniu. Jak zarabiać pieniądze na rynku akcji? Tom 2” Rafała Janika to obowiązkowa pozycja przede wszystkim dla początkujących inwestorów, a jej największym atutem jest aktualność. Zamiast przykładów dotyczących „tulipanowej gorączki”, mamy rozbite na czynniki pierwsze ruchy rynków podczas epidemii koronawirusa. Epidemia Covid-19 pozwala zrozumieć co, kiedy i dlaczego się działo na rynku finansowym i nauczyć się stosować to w przyszłości. 

Większość książek o inwestowaniu reklamowana jest jako ponadczasowe dzieła, które przekazują uniwersalne prawdy, mające zastosowanie w każdych warunkach i na każdym rynku. I bez wątpienia często tak jest, bo prawa ekonomii są stałe i niezmienialne. 

Ale powiedzmy sobie otwarcie: czy przykład tulipanowej gorączki, albo nawet wielkiego kryzysu, przemawiają do nas? Najczęściej są to wydarzenia historyczne, a więc także abstrakcyjne i trudno nam wyobrazić sobie coś podobnego w dzisiejszych czasach. 

W książce Rafał Janika nie musimy wyobrażać sobie takich wydarzeń. Autor zebrał je za nas. Najważniejsze to oczywiście epidemia Covid-19, która miała ewidentny wpływ na rynki nie tylko giełdowe, ale też – a może przede wszystkim – ceny surowców czy walut. 

Warto też dodać, że całość pisana jest zrozumiałym nawet dla laika językiem, ale nie jest irytująca dla osób, które z rynkiem finansowym są za pan brat. Dlatego mimo tego, że w pozycji nie brakuje wykresów, także bardziej skomplikowanych, książkę czyta się bardzo dobrze, wręcz jednym tchem. 

Gdy cel inflacyjny jest pasjonującą przygodą

Zwłaszcza, że jest to drugi tom książki. Autor miał duży feedback po pierwszym wydaniu i wzbogacił nową część o dane, które dla czytelników były istotne. Dzięki temu nawet czytając o celu inflacyjnym, można mieć wrażenie, że bierzemy udział w fascynującej przygodzie. 

Najważniejsze jest jednak to, że po jej przeczytaniu nie będziemy błądzić po rynku, jak dzieci we mgle. Zrozumiemy jakie prawidła nim rządzą i nawet jeśli początkowe inwestycje nie będą mogły być traktowane choćby jako umiarkowane sukcesy, to po namyśle zrozumiemy gdzie i jakie błędy popełniliśmy. A to bezcenna wiedza dla inwestorów, nie tylko początkujących. 

Dlatego właśnie jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy chcą zająć się spekulowaniem na GPW, jak i dla tych, którzy rynek akcji chcą potraktować jako inwestycję długoterminową. Jest to również pozycja warta uwagi dla każdego, kto jest już na rynku pare lat i chciałby ugruntować swoją wiedzę. 

Zwłaszcza, że w książce nie brakuje konkretnych rozegrań na parach walutowych, indeksach czy towarach, które dokładnie znamy. A to zdecydowanie bardziej przemawia do wyobraźni niż wspomniane wcześniej przykłady z zamierzchłej przeszłości. Trzeba tylko pamiętać o tym, by wyobraźnia – zwłaszcza zbyt bujna – nie zawładnęła umysłem i nie przesłoniła planu, który po ponad 200 stronach książki Rafała Janika każdy powinien mieć w głowie.

O autorze

Rafał Janik – Inwestuje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2006 roku. Zaczynał, gdy miał zaledwie 19 lat. W tym czasie rynek zdążył poznać od podszewki. Zajmował się też tym, co dla każdego poważnego inwestora powinno być najważniejsze: poszerzaniem swojej wiedzy. W tym celu obronił nawet doktorat na Uniwersytecie Gdańskim w 2019 roku. Praca dotyczyła hipotezy rynku efektywnego i rekomendacji giełdowych. Doktorat obronił z wyróżnieniem. Obecnie jest wziętym autorem książek i artykułów ekonomicznych, tworzy też narzędzia dydaktyczne poświęcone rynkom finansowym i gospodarce. Jednocześnie prowadzi firmę zajmującą się analityką danych oraz doradztwem biznesowym. Jest też członkiem rady nadzorczej notowanej na rynku NewConnect spółki zajmującej się tworzeniem gier komputerowych.

Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 99 zł.

Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.