Aktualności
Teraz czytasz
Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2022 – Kim jest polski inwestor?
0

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2022 – Kim jest polski inwestor?

utworzył Michał Sielski7 grudnia 2022

Aż 4 tys. 137 inwestorów wzięło udział w tegorocznym badaniu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Dzięki temu wiemy kto i w co najczęściej inwestuje oraz jakie ma w związku z tym oczekiwania. Niektóre odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów powstało już po raz 20. To najpełniejszy obraz polskiego inwestora, jaki możemy poznać. Nie tylko dlatego, że sprawdzana jest największa grupa osób, zajmujących się inwestycjami na rynku kapitałowym, ale też z racji tego, że pytania są najbardziej szczegółowe.

Polski inwestor częściej stawia na zagranicę

– Kolejna edycja Ogólnopolskiego Badania Inwestorów pokazała, że polscy inwestorzy indywidualni zareagowali na wojnę, inflację i ich konsekwencje. Otworzyliśmy się szerzej na inwestowanie poza krajem, zarówno bezpośrednio w akcje zagranicznych spółek, jak i za pośrednictwem instrumentów pasywnych, takich jak ETF – mówi Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2023

Inwestujemy już nie tylko w indeksy rynków zagranicznych, ale też konkretne akcje, a przede wszystkim fundusze ETF. Widać też, że coraz bardziej cenimy sobie bezpieczeństwo, co widać po rosnącym udziale obligacji. Z drugiej strony może to też wynikać z ich coraz lepszego oprocentowania wprost wynikającego z inflacji. W portfelach jest też coraz więcej metali szlachetnych oraz depozytów bankowych.

inwestowanie_akcjeiETF

Z drugiej strony rośnie też dywersyfikacja portfela. Przeciętny inwestor ma w nim coraz więcej spółek. Widać też, że ich liczba rośnie z roku na rok. Nie wiadomo jednak czy to wynik szerszego spojrzenia na rynek czy po prostu… przetrzymywanie strat i czekanie na to, że przynajmniej część z nich odbije z czasem do poziomu zakupu.

inwestowanie_corazwiecejSpolek

Przeciętny inwestor to nadal najczęściej mężczyzna po studiach, który ma średnio 42 lata. Co ciekawe, zmienia się jednak jego horyzont inwestycyjny. Zwłaszcza wśród tych, którzy inwestują w kryptowaluty. Mimo, że to aktywa o największej zmienności i potencjalnie największym ryzyku, to właśnie kryptowaluty przeciętny inwestor chce trzymać w portfelu najdłużej. Podobnie jak my, prowadzący kryptowalutowy portfel emerytalny.

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2023 plec Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2023 wiek Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2023 wyksztalcenie

Przeciętny polski inwestor indywidualny nie jest jednak zawodowcem. Zdecydowana większość osób inwestuje raczej dodatkowo, zajmując się tym po pracy. Niewiel osób deklaruje, że żyje i utrzymuje się dzięki rynkom kapitałowym.

inwestor_poGodzinach

Większość stawia też na fundamenty, a raczej tak uważa, bo liczba inwestorów, którzy określają się jako graczy fundamentalnych, jest zdecydowanie największa. Nieco ponad 8% uważa, że najważniejsza jest analiza techniczna.

inwestowanie_fundamenty

W badaniu widać też wyraźnie, że inwestowane nie są małe kwoty. Najwięcej inwestorów deklaruje, że obraca kwotą 100-500 tys. zł. Niewiele mniej ma 50-100 tys. zł i niemal tyle samo od 10 do 50 tys. zł. W tych widełkach mieści się 3/4 wszystkich inwestorów.

inwestowanie_ileWportfelu

Cieszyć może natomiast fakt, że po inwestycjach kapitałowych nie spodziewamy się cudów. Zdecydowana większość ankietowanych osób ma zdrowe podejście. 28,4% osób spodziewa się zarobić do 10% rocznie, 55,3% badanych chciałoby osiągnąć zysk w przedziale 10-20% rocznie, a 16,3% pytanych ma nadzieje na zysk w wysokości przekraczające 20% rocznie.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.