Bycze objęcie – czym jest i jak wykorzystywać je w tradingu
Poruszanie się na rynku walutowym z zamiarem osiągania stałych i regularnych zysków jest niewątpliwie nie lada wyzwaniem. Bardzo ważne jest, aby wykorzystywać i umiejętnie czytać wszystkie wskazówki jakie daje nam rynek. Do kategorii wskazówek możemy zaliczyć formacje techniczne jakie tworzą się na wykresie w wyniku zmian ceny. Jedną z takich formacji, która jest stosunkowo rzadka, ale potrafi przynieść ciekawe rezultaty, jest formacja byczego objęcia, ale znana też jako objęcie hossy.
W tym artykule przyjrzymy się bliżej tego typu formacji, przedstawimy kilka wskazówek, które ułatwią jej wykorzystanie w codziennym handlu, pozwalając jednocześnie maksymalizować zysk oraz ograniczyć zbędne ryzyko.
Sprawdź: Najważniejsze formacje świecowe
Opis formacji
W objęciu hossy ważny jest kontekst, czyli miejsce występowania. Podręcznikowym ideałem jest kiedy występuje po długim ruchu spadkowym. Wtedy może sygnalizować pewnego rodzaju wyczerpanie. Formacja powstaje, kiedy sprzedający księgują swoje zyski z pozycji, a kupujący zaczynają „wchodzić” w rynek. To powoduje wypchnięcie ceny w górę.
Jak sama nazwa wskazuje, „objęcie” – świeca obejmująca powinna swoim zasięgiem pokryć całą poprzednią świecę. Warto zaznaczyć, że również formacja, gdzie korpus nie obejmuje całej poprzedniej świecy jest poprawna i nie powinna być pomijana jako wskazówka. Generalnie formacja sprawdza się lepiej na wyższych interwałach czasowych, jednak może być stosowana również w handlu typowo day-tradingowym. W naszym artykule nie będziemy przedstawiać „książkowych” idealnych formacjach a skupimy się na przykładach rozgrywanych na realnym rynku.

Przykład formacji byczego objęcia. EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB
Przeczytaj koniecznie: MACD zamiast średnich kroczących
Wykorzystanie formacji w codziennym handlu
Istnieje wiele różnych technik na rozegranie formacji byczego objęcia. Dużo zależy również od awersji do ryzyka i preferowanego stylu inwestowania. Najważniejszymi aspektami świadczącymi o sile tego setupu jest poprzedzenie formacji spadkowym swingiem oraz wybicie przez świecę lokalnego poziomu oporu. Dlaczego pokonanie oporu jest tak ważne? Chodzi o przekonania jakie budują się na rynku. Siłą tej formacji są głównie kupujący. Jeżeli świeca obejmująca pokrywa swoim zasięgiem spadkową i dodatkowo wybija strefę oporu, stanowi to bardzo silne dodatkowe potwierdzenie.

Czynniki wzmacniające formację. EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB
Kolejny krok przy rozegraniu formacji to zasada zmiany biegunów. Pokonany opór działa teraz jak wsparcie. Warto również wyznaczyć kolejne strefy oporu, tym samym określając potencjalne zasięgi dla formacji i miejsca, gdzie można ustawić docelowe zlecenia Take Profit.
Rozegranie formacji
Ostatnim krokiem jest rozegranie formacji, czyli ustalenie w którym miejscu następuje wejście w pozycję. Tak jak pisałem wcześniej, w tym aspekcie dużo zależy od awersji do ryzyka i sposobu handlu. Podstawowe sposoby są następujące:
- Jeżeli świeca przebiła poziom oporu nieznacznie, można wejść bezpośrednio na zamknięciu. Wiąże się to z ustawieniem większego Stop Loss’a.
- Kolejną techniką rozegrania jest re-test przebitego oporu, który teraz stanowi wsparcie. Czekamy na cofnięcie ceny i wchodzimy albo z ręki, albo zleceniem oczekującym.
- Trzecią techniką jest wykorzystanie zniesienia Fibonacciego 50%. Rozciągamy siatkę na świecy obejmującej, wyznaczamy zniesienie 50 % i tam ustawiamy nasze zlecenie kupna.

Wyznaczenie miejsca wejścia w oparciu o zniesienie Fibonacciego 50%. EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB
Podsumowanie
Formacja byczego objęcia może być bardzo dobrym sposobem na identyfikowanie punktów zwrotnych na rynku. Rozgrywając i wykorzystując tego typu setupy, należy pamiętać o:
- dobrze kiedy świeca obejmująca swoim zasięgiem w całości zakrywa poprzednią świecę,
- formacja może z powodzeniem służyć jako punk zwrotny do określania potencjalnego dna na danym rynku,
- wyższe prawdopodobieństwo powodzenia mają formacje na wyższych interwałach czasowych,
- formację powinien poprzedzać mocny spadkowy swing,
- bardzo silnym potwierdzeniem jest przebicie przez świecę obejmującą lokalnego poziomu oporu.