Aktualności
Teraz czytasz
NZD/USD w górę po posiedzeniu RBNZ
0

NZD/USD w górę po posiedzeniu RBNZ

utworzył Marcin Kiepas14 lipca 2021

Kurs NZD/USD zareagował wzrostem na wyniki dzisiejszego posiedzenia Banku Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ). O godzinie 09:42 za nowozelandzkiego dolara trzeba było zapłacić 0,7019 dolara wobec 0,6949 zł wczoraj na koniec dnia. Dalsze jego umocnienie to w tej chwili najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Koniec luzowania ilościowego

Na lipcowym posiedzeniu RBNZ nie zmieni stóp procentowych w Nowej Zelandii, pozostawiając główną z nich na poziomie 0,25 proc., ale bank ogłosił zakończenie programu luzowania ilościowego o wartości 100 mld NZD, który to został wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa. 

Dolar nowozelandzki zareagował na tę decyzję umocnieniem. Rynek spodziewa się bowiem, że w obawie przed rosnącą presją inflacyjną obserwowaną w zasadzie na całym świecie, ale też w obawie przed przegrzaniem rynku nieruchomości w Nowej Zelandii, bank jeszcze w tym roku podniesie stopy procentowe.

Dzisiejsze umocnienie dolara nowozelandzkiego idealnie wpisało się w sytuację techniczną na wykresie NZD/USD, po tym jak od początku lipca strona popytowa z sukcesami broniła czerwcowego dołka na 0,6923. Na gruncie analizy technicznej teraz najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest najpierw powrót w okolicę 0,71, a później wzrosty w kierunku 0,73. Ten ostatni poziom ma szansę być testowany już na początku sierpnia.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.