Aktualności
Teraz czytasz
Niemieckie akcje w cenie. Trwa zmiana trendu na DAX 40
0

Niemieckie akcje w cenie. Trwa zmiana trendu na DAX 40

utworzył Marcin Kiepas8 listopada 2022

Pierwsza połowa drugiego tygodnia listopada upływa pod znakiem wzrostów na niemieckim rynku akcji. We wtorek notowania indeksu DAX 40 wspinają się do 13572,25 pkt., kontynuując zwyżkę z poniedziałku i dynamiczny skok z piątku, a także wpisując się w cały impuls wzrostowy obserwowany na tym wykresie od pierwszych dni października.

DAX 40 wychodzi z bessy?

Ostatnie 5. tygodni upłynęło pod znakiem wzrostów DE40 (CFD na DAX 40). Obserwowany od wczoraj atak popytu na lokalne maksima z pierwszej połowy września br. (13566,15 pkt.), a raczej brak wyraźnie aktywnej podaży poniżej tego oporu, jest tego kolejnym potwierdzeniem. Jest kolejnym popytowym sygnałem.

DE40 cfd na dax 40 Daily_08112022

Wykres dzienny DE40 (CFD na DAX 40). Źródło: Tickmill

Początek października przyniósł zwrot notowań na wykresie DE40 (D) z okolic 11800 pkt., po tym jak w drugiej połowie września wykres ten przełamał silną strefę wsparcia 12384,75-12432,45 pkt., tworzoną przez dołki z marca i lipca br. Samo przebicie okazało się pułapką zastawioną na niedźwiedzie. Z problemami, ale jednak DE40 wrócił powyżej opisanej wyżej bariery. To była pierwsza poważna porażka grających na spadki.

Tego co stało się pod koniec października jednak chyba mało kto się spodziewał. Wykres dzienny DE40 wybił się powyżej linii bessy poprowadzonej po szczytach ze stycznia, czerwca i sierpnia br. W efekcie doszło wtedy do zmiany trendu na wzrostowy. Tę zmianę w sposób bezdyskusyjny potwierdziły popytowe sygnały na wskaźnikach (np. na MACD).

W ubiegłym tygodniu zmiana trendu ze spadkowego na wzrostowy została dodatkowo potwierdzona, przez udaną obronę przebitej wcześniej 10-miesięcznej linii bessy. Wykres DE40 wykonał wtedy klasyczny ruch powrotny do tej linii, żeby w ostatni piątek dynamicznie się od niej odbić i ruszyć do góry.

Jak wyglądają prognozy?

Kolejnym krokiem w zdobywaniu przez stronę popytową kontroli nad rynkiem będzie trwałe przebicie atakowanego właśnie oporu na 13566,15) pkt., co będzie jednocześnie oznaczało zanegowanie struktury coraz niższych szczytów na wykresie DE40. Wtedy zostanie otwarta droga w kierunku 15000 pkt., a ewentualne spadki będą przez rynek traktowane jako techniczne korekty.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.