Aktualności
Teraz czytasz
Najwyższa od 20 lat inflacja otwiera drzwi do umocnienia złotego
0

Najwyższa od 20 lat inflacja otwiera drzwi do umocnienia złotego

utworzył Marcin Kiepas31 sierpnia 2021

Szok i niedowierzanie. W sierpniu inflacja w Polsce niespodziewanie wystrzeliła do 5,4 proc. w relacji rocznej, znacznie przekraczając rynkowe prognozy. Droga do 6 proc. jest otwarta. Jednocześnie szeroko otwarte są drzwi do silnego umocnienia złotego.

Inflacja w Polsce przekroczyła 5%

W sierpniu inflacja w Polsce wystrzeliła do 5,4 proc. R/R z 5 proc. w lipcu i była najwyższa od czerwca 2001 roku. To prawdopodobnie też najwyższa inflacja w Europie. Tymczasem jeszcze w lutym wskaźnik inflacji kształtował się na poziomie 2,4%. 

Dane bardzo mocno zaskoczyły. Rynkowe prognozy kształtowały się na poziomie 5,2 proc. R/R. Inflacja jest też znacznie powyżej górnego przedziału celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (3,5 proc.), co otwiera  drogę do spekulacji nt. możliwych wcześniejszych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Szczególnie, że to nie koniec wzrostów inflacji. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku inflacja sięgnie 6% R/R.

Perspektywa wcześniejszych niż dotychczas zakładano podwyżek stóp procentowych w Polsce do woda na młyn przyszłego umocnienia złotego. Ten proces już się rozpoczął.

Analiza rynku złotego

Złoty zareagował wyraźnym umocnieniem na dane o inflacji. O godzinie 14:13 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,5295 zł, a USD/PLN 3,8271 zł. Ostatnio euro było tak tanie do złotego 8 lipca, a dolar 4 sierpnia.

EURPLN Daily_tickmill_31022021

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Sytuacja na wykresach dziennych EUR/PLN i USD/PLN sugeruje, że to dopiero początek umocnienia złotego. Pokonane 3-miesięczne linie trendu wzrostowego, negatywne dywergencje, sygnały sprzedaży na wskaźnikach i przełamane lub naruszone ważne wsparcia to wszystko sugeruje, że trzeba się liczyć ze spadkiem euro i dolara minimum po 10 groszy w najbliższych tygodniach.

USDPLN Daily_tickmill_31022021

Wykres dzienny USD/PLN. Źródło: Tickmill

Takie oczekiwania mają też uzasadnienie jeżeli spojrzymy na złotego przez pryzmat potencjalnej zmiany nastawienia RPP do polityki monetarnej. Ostatnio, gdy rynek grał pod wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w Polsce, kurs EUR/PLN testował okolice 4,44 zł. Teraz również tam powinien wrócić.

Oczywiście, jeżeli Rada dalej będzie uparcie ignorować najwyższą od 20 lat inflację, to umocnienie złotego się opóźni. Rynek nie będzie bowiem grał przeciwko Radzie. Innym zagrożeniem dla złotego jest polityka. Dokładnie tym ryzykiem jest wstrzymanie przez Unię Europejską wypłaty środków w ramach Funduszu Odbudowy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.