Aktualności
Teraz czytasz
LSE rozpocznie przyjmowanie wniosków o kryptowalutowe ETN-y
0

LSE rozpocznie przyjmowanie wniosków o kryptowalutowe ETN-y

utworzył Simon Peters2 kwietnia 2024

Weszliśmy w kwiecień, co znaczy że cała uwaga będzie skupiona na zmniejszeniu o połowę nagrody za blok bitcoin, które (z tego co wiadomo w momencie pisania tego tekstu) ma nastąpić 20 kwietnia. Rodzi się ciekawość, czy zobaczymy nowe rekordy wszechczasów w cenie bitcoina.

Miesiąc nie rozpoczął się jednak najlepiej, gdyż cena spadła o 7 proc., osiągając obecnie poziom 66 100 dolarów. Przed halvingiem zwykle obserwuje się wyprzedaż, ponieważ kopacze, inwestorzy i handlowcy przygotowują się na zmianę. Pytanie brzmi, czy cena może dalej spadać z obecnych poziomów, czy też pojawi się jakieś wsparcie dla ceny, tak by pozostała ona na wysokim poziomie.

Dogecoin zyskał 25 proc. w zeszłym tygodniu dzięki „plotkom” o płatności X

DOGE (Dogecoin) był jednym z najlepiej radzących sobie krypto w zeszłym tygodniu, zyskując 25 proc. Jak donosi Decrypt, ruch na DOGE w zeszłym tygodniu nastąpił po tym, jak chatbot sztucznej inteligencji X Grok przekazał niektórym użytkownikom, że możliwe są płatności w dogecoinach na platformie X.com. Jest to prawdopodobnie wynik “halucynacji” po stronie sztucznej inteligencji, ponieważ żadna funkcja płatności dla dogecoin nie została oficjalnie włączona. Niemniej jednak, nie powstrzymało to wzrostu ceny.

Memecoiny pozostają jednymi z najlepiej radzących sobie kryptowalut w tym roku, ich wartości są jednak wysoce spekulacyjne. Dogecoin wzrósł w tym roku o 150 proc., podczas gdy bardziej ugruntowane kryptowaluty, takie jak bitcoin i ethereum, wzrosły tylko o 70 proc.

Bitcoin Cash rośnie przed halvingiem nagrody za blok

Bitcoin Cash (BCH) był kolejną najlepiej radzącą sobie kryptowalutą w ubiegłym tygodniu, zyskując 40 proc. Prawdopodobnie stało się tak w oczekiwaniu na jego własne wydarzenie związane z halvingiem nagród blokowych, które ma nastąpić 2 kwietnia. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, nagroda blokowa w blockchainie Bitcoin Cash spadnie z 6,25 BCH do 3,125 BCH.

Bitcoin Cash powstał w 2017 roku w wyniku tzw. hardfork (oznaczającego trwałą rozbieżność wobec poprzedniej wersji łańcucha bloków) z oryginalnego blockchaina bitcoina.

LSE rozpocznie przyjmowanie wniosków o kryptowalutowe ETN-y

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych (LSE) ogłosiła w zeszłym tygodniu, że wkrótce, bo już od 8 kwietnia, rozpocznie przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do obrotu kryptowalut Bitcoin i Ethereum Exchange Traded Notes (ETN), z myślą o rozpoczęciu obrotu z dniem 28 maja.

ETN to dłużne papiery wartościowe, które zapewniają ekspozycję na aktywa bazowe. Przeważnie, ETN są niezabezpieczone, a inwestorzy muszą zaufać, że emitent wywiąże się ze zwrotu. Jednak, jak wskazano w arkuszu informacyjnym dotyczącym dopuszczenia ETN, giełda będzie rozpatrywać tylko wnioski o dopuszczenie, które są fizycznie zabezpieczone, a aktywa bazowe (kryptowaluty) są przechowywane w tzw. cold storage (mniej wygodny, ale bezpieczniejszy sposób przechowywania kluczy kryptowalut).

Dostępność będzie ograniczona tylko do profesjonalnych inwestorów. Na ten moment, inwestorzy indywidualni nie będą mogli kupić tych ETN-ów, jeśli będą one notowane. Niemniej jednak, potencjalne notowanie kryptowalutowych ETN-ów na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zbliża Wielką Brytanię do innych krajów rozwiniętych, które już oferują różnorodne produkty kryptowalutowe, będące przedmiotem obrotu giełdowego.

Tidal i Hashdex ogłaszają obrót bitcoin spot ETF w USA

Tidal Investments i Hashdex ogłosiły w zeszłym tygodniu obrót swoim bitcoinowym funduszem ETF o nazwie Hashdex Bitcoin ETF. Początkowo, ETF miał zostać uruchomiony 11 stycznia, wraz z innymi aplikacjami.

Pierwotnie był to ETF na kontrakty terminowe na bitcoiny (Hashdex Bitcoin Futures ETF), ale w zeszłym tygodniu, fundusz zakończył konwersję, tak aby teraz umożliwić posiadanie rzeczywistych bitcoinów. Co najmniej 95 proc. aktywów funduszu będzie się teraz znajdować w bitcoinach rzeczywistych, a do 5 proc. zainwestowanych w kontrakty futures na bitcoiny CME, gotówkę lub ekwiwalenty gotówki.

Od czasu ich uruchomienia w dniu 11 stycznia, fundusze ETF spot bitcoina odnotowały znaczne wpływy i wolumeny obrotu. Chociaż Hashdex Bitcoin ETF nieco “spóźnia się na imprezę”, może odebrać część udziału w rynku innym, jeśli struktura opłat okaże się konkurencyjna.

Tether (USDT) jest już dostępny na Celo

USDT jest teraz dostępny na Celo, po wcześniejszym ogłoszeniu w marcu.

„Ta ekspansja podkreśla wspólną misję obu firm, aby rozszerzyć zalety technologii opartych na blockchain na konsumentów głównego nurtu na całym świecie” – czytamy dalej w komunikacie.

USDT jest uważany za największy pod względem kapitalizacji rynkowej i najbardziej płynny stablecoin w branży kryptowalut.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.