Literatura
Teraz czytasz
Książka „Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów” Charlesa Mackaya już dostępna
0

Książka „Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów” Charlesa Mackaya już dostępna

utworzył Michał Sielski9 lipca 2020

Napisać o niej, że to klasyk, to nic nie napisać. Najczęściej wznawiana książka na temat inwestowania, a raczej spekulacji, jest już dostępna w księgarni Maklerska.pl. „Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów” opisuje najbardziej znane na przełomie wieków szaleństwa inwestycyjne, które część osób doprowadziły do fortuny, a wielu do ogromnych strat i bankructwa.

Patronem medialnym polskiego wydania jest portal Forex Club.

Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów

Książka traktuje przede wszystkim o spekulacyjnych szarżach, które miały miejsce w XVII i XVIII wieku w Holandii, Francji i Anglii. Jednak każdy, kto ją przeczytał, przyznaje że psychologiczny opis „pompowania balonika” nie zmienia się od wielu lat i niezależnie od czasu, rynku i branży, schemat regularnie się powtarza. Najpierw wzrost cen do absurdalnej wysokości, a potem bolesne spadki, które rujnują nie tylko tych, którzy zainwestowali na szczycie.

Fortuny rodów znikają w oczach

Z wielkim zaciekawieniem można przeczytać fragment na temat szczytu notowań cen cebulek tulipanów w Holandii. Opis tego jak wielu zostaje z niczym, można przyłożyć do obojętnie jakiej spekulacyjnej bańki, których świadkami byliśmy w ostatnich latach. Efekty kupowania czegokolwiek drogo, „bo cały czas rośnie” doskonale opisuje Charles Mackay:

Charles Mackay

Charles Mackay

„Wielu tych, którzy kilka miesięcy temu zaczęli wątpić, że w tym kraju może istnieć coś takiego jak bieda, nagle zauważyło, iż są w posiadaniu kilku cebulek, których nikt nie chce kupić nawet wtedy, gdy proponują odstąpienie ich za czwartą część ceny zakupu. Zewsząd dało się słyszeć krzyki rozpaczy, sąsiad obwiniał sąsiada. Garstka tych, którzy zdołali się wzbogacić, ukryła swe bogactwa przed współobywatelami, inwestując je w Anglii lub gdzie indziej. Wielu takich, którzy na krótką chwilę przestali wieść skromne życie, znów popadało w niedolę. Zamożni kupcy stali się niemalże żebrakami, a wielu arystokratów było świadkami, jak bezpowrotnie topnieją fortuny ich rodów.”

Pobierz bezpłatny fragment książki (PDF)

Kto kupuje na szczycie?

Wielu osobom wydaje się, że wielokrotnie przewartościowane akcje czy towary kupują niezbyt rozsądni ludzie. To prawda, ale tylko częściowo. Kupują je bowiem… wszyscy. Autor przytacza historię jednego z bezsprzecznie największych umysłów wszechczasów – Izaaka Newtona. Zainwestował on w akcje Kompanii Mórz Południowych. Ich cena wzrosła dziesięciokrotnie, na czym skorzystał też słynny naukowiec i wynalazca. Sir Izaak Newton sprzedał akcje dwukrotnie drożej niż kupował i zainkasował ogromny jak na tamte czasy zysk 7 tys. funtów. Gdy kurs rósł nadal, Newton postanowił odkupić pakiet znacznie drożej, ale spekulacyjna bańka w końcu pękła i w efekcie stracił aż 20 tys. funtów.

To wtedy właśnie miał wypowiedzieć słynne zdanie:

„Mogę obrachować ruchy ciał niebieskich, ale nie szaleństwo ludzi”.

Tulipanowa gorączka

Niezwykłe złudzenia i szalenstwa tlumow„Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów” uznana przez Financial Times za najważniejszą pozycję z literatury inwestycyjnej, traktuje nie tylko o zakupach akcji we Francji i Anglii. Szczegółowo przytacza też najbardziej znaną i szaloną historię spekulacji w dziejach – tzw. tulipanową gorączkę, która opanowała Holandię w XVII wieku. W latach 1634–1637 praktycznie każdy Holender i wielu obcokrajowców kupowało cebulki rzadkich tulipanów.

Efektem skupowania wszystkich cebulek, stał się absurdalny wzrost cen, który sprawił, że cebulki tulipanów były droższe od złota. Zwłaszcza najrzadsze z nich.

„Spekulantom tak zależało, by je zdobyć, że za tulipana z Haarlemu ktoś zaoferował, nie ustalając żadnych dodatkowych warunków, dwanaście akrów terenu budowlanego. Egzemplarz amsterdamski został zakupiony za cztery tysiące sześćset florenów, nowy powóz, dwa siwki i kompletny zaprzęg” – czytamy w książce.

Jak to się skończyło? Oczywiście – jak zawsze…


Już niebawem na łamach Forex Club ukaże się obszerna recenzja książki oraz… konkurs z dwoma egzemplarzami do wygrania.

Bądźcie czujni! 🙂


Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
93%
Interesujące
7%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.