Aktualności
Teraz czytasz
JP Morgan kreśli inflacyjne scenariusze dla Wall Street
0

JP Morgan kreśli inflacyjne scenariusze dla Wall Street

utworzył Marcin Kiepas11 stycznia 2023

Analitycy banku JP Morgan Chase ponownie to zrobili. Rozpisali szczegółowy scenariusz reakcji rynków na grudniowe dane o inflacji konsumenckiej w USA. Dane te zostaną opublikowane 12 stycznia.

Rynek oczekuje spadku inflacji

Wydarzeniem czwartku, ale też i jednym z wydarzeń trwającego drugiego tygodnia stycznia na rynkach finansowych, będzie publikacja danych o inflacji konsumenckiej (CPI) w Stanach Zjednoczonych.  Zgodnie z rynkowymi prognozami, w grudniu roczna dynamika inflacja CPI obniży się do 6,5 proc. z 7,1 proc. w listopadzie i wobec 7,7 proc. w październiku.

Inflacja bazowa CPI, czyli miara która może być jeszcze mocniej obserwowana niż główna „figura”, ma wg prognoz obniżyć się w grudniu do 5,7 proc. z 6 proc. R/R w listopadzie.

us cpi grudzień prognoza

Prognoza inflacji konsumenckiej w USA (grudzień 2022). Źródło: macroNEXT

Możliwe inflacyjne scenariusze

Analitycy banku JP Morgan szacują, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest spadek inflacji CPI do 6,4-6,6 proc. Wskazują, że szanse na realizację takiego scenariusza wynoszą 65 proc. W ich opinii, taki odczyt zostałby pozytywnie przyjęty przez inwestorów i sprowokował wzrost indeksu S&P500 o 1,5-2 proc.

Drugim najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, chociaż już znacznie mniej realnym niż ten pierwszy, jest głębszy spadek inflacji w grudniu. Do poziomów poniżej 6,4 proc. z 7,1 proc. w listopadzie. To w opinii analityków zmniejszy oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Fed, wywołując jednocześnie euforię na amerykańskim rynku akcji. W takim scenariuszu indeks S&P500 wzrośnie o 3-3,5 proc.

Trzeci scenariusz zakłada mniejszy od oczekiwań spadek inflacji. Do poziomów powyżej 6,6 proc. Prawdopodobieństwo tego scenariusza jest oceniane na poziomie 15 proc. Jego realizacja oznaczałaby głębokie spadki na giełdzie, bo indeks S&P500 zanurkowałby o 2,5-3 proc.

Opisywany raport o inflacji będzie ważnym, ale nie jedynym czynnikiem kształtującym w najbliższym czasie nastroje na rynku akcji w USA. Już w piątek startuje bowiem sezon publikacji wyników finansowych za IV kwartał 2022 roku przez amerykańskie spółki. Tradycyjnie sezon otworzą największe banki.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.