Aktualności
Teraz czytasz
Jaki kurs EUR/USD na koniec 2020 roku?
0

Jaki kurs EUR/USD na koniec 2020 roku?

utworzył Marcin Kiepas19 grudnia 2019

Na niespełna dwa tygodnie przed końcem 2019 roku kurs EUR/USD testuje okolice 1,1120 dolara i pozostaje poniżej linii oporu łączącej szczyty z września 2018 i czerwca br., a także poniżej lokalnych szczytów z października i początku listopada. Układ sił na wykresie dziennym, dopóki notowania tej pary nie wybiją się powyżej strefy oporu kończącej się na 1,1179, wskazuje obecnie na ryzyko cofnięcia w kierunku 1,10.

EURUSD, 19.12.2019

Wykres EUR/USD, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

Koniec roku do właściwy czas, żeby zadać pytanie, gdzie będzie EUR/USD za równe 12 miesięcy, na koniec 2020 roku? Analiza techniczna tego jednoznacznie nie rozstrzyga, ale na chwilę obecną nieco większe szanse daje na to, że notowania EUR/USD będą niżej niż obecnie. W myśl zasady, że trend trwa do chwili, aż nie pojawią się wiarygodne sygnały jego odwrócenia. A póki co, euro jest w długoterminowym trendzie spadkowym do dolara i brak jest mocnych sygnałów jego zmiany. O tych moglibyśmy mówić dopiero, gdyby kurs EUR/USD nie tylko wybiło się powyżej wspomnianych wyżej oporów, ale znalazł się ponad czerwcowym maksimum na 1,1412.


Przeczytaj koniecznie: Analiza techniczna i jej przepowiednie. Koncepcja zbieżności sygnałów wykresu świecowego.


Co wynika z analizy fundamentalnej?

Nieco inaczej wygląda sytuacja z punktu widzenia analizy fundamentalnej. Wiara w to, że rok 2020 przyniesie ożywienie w europejskiej gospodarce, a jednocześnie Amerykanie na własnej skórze odczują konsekwencje wojen handlowych, wzmacnia oczekiwania na wzrost notowań EUR/USD. Szczególnie, że duża grupa inwestorów może również zakładać, że w toku kampanii wyborczej prezydent Trump będzie starał się osłabić dolara.

A co prognozuje rynek? Analitycy ankietowani przez agencję Reutera zakładają, że za 12 miesięcy kurs EUR/USD wzrośnie do 1,15. Ich prognozy zawierają się w przedziale od 1,05 do 1,25. Ze znanych instytucji najbardziej pesymistycznie do dolara nastawiony jest Societe Generale. Bank prognozuje kurs EUR/USD na poziomie 1,20. Najbardziej optymistyczny jest Barclays, zakładając całoroczne osuwanie się kursu z jego spadkiem na koniec roku do 1,07. Natomiast Westpac, którego prognozy dotychczas najbardziej się sprawdzały, oczekuje kursu na poziomie 1,12.

EURUSD, Forecast

EUR/USD, prognozy długoterminowe.

Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
83%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.