Jak wygląda rynek pracy w USA? Co przyniesie tydzień?
Wzrost stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych do 4,3% w lipcu doprowadził do sporej wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Wówczas, część słabości rynku pracy można było tłumaczyć huraganem Beryl, który uderzył w Teksas doprowadzając do silnego wzrostu liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Obecnie wydaje się, że sytuacja powróciła do normy.
Czy stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadnie?
Początek nowego miesiąca nierozłącznie wiąże się z kolejną publikacją raportu Non-Farming Payrolls. Lipcowe dane okazały się jednymi z gorszych w ostatnim czasie – w amerykańskim sektorze pozarolniczym zatrudnionych zostało zaledwie 114 tys. osób. Jest to jednak kontynuacja trendu rozpoczętego jeszcze w maju. Jednocześnie, stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do poziomu 4,3%, wysyłając sygnał ostrzegawczy rynkom oraz doprowadzając do wyraźnych spadków amerykańskich indeksów giełdowych.
Rynek pracy wyraźnie się schładza i potwierdza to również stosunek zatrudnionych do otwartych miejsc pracy. Nastrojów inwestorów nie poprawia również fakt rocznej rewizji zatrudnienia dokonanej przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics, która wyniosła aż 818 tys. Również raporty regionalne dla sektora przemysłowego w większości przypadków wskazują na słabość w zatrudnieniu w sierpniu. Warto jednak pamiętać, że zatrudnienie w przemyśle to jedynie cząstka całości raportu NFP, którego najnowszą odsłonę poznamy już w najbliższy piątek. Jak wygląda rynek pracy w USA i czy może on wpłynąć na przyszłe decyzje monetarne Fed?
Zapraszamy na kolejny webinar z Głównym Ekonomistą XTB dr Przemysławem Kwietniem.
W dzisiejszym webinarze:
- Jak wygląda rynek pracy w USA?
- Co nam mówią wyniki Nvidii?
- Na co warto zwrócić uwagę w tym tygodniu?
Ponadto, w związku z bardzo dynamiczną sytuacją na świecie, udostępnione zostaną dodatkowe raporty wideo dotyczące globalnej gospodarki, analizę sytuacji na rynku metali szlachetnych.
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.