Aktualności
Teraz czytasz
Inflacja w Wielkiej Brytanii bije kolejne rekordy
0

Inflacja w Wielkiej Brytanii bije kolejne rekordy

utworzył Daniel Kostecki16 lutego 2022

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone to dwa kraje, w których stopy procentowe mogą rosnąć w podobnym tempie – wynika z wyceny rynku stopy procentowej.

Bank Anglii już o mały włos podniósł główną stopę procentową o 50 pkt bazowych ze względu na to, że roczna stopa inflacji w Wielkiej Brytanii wzrosła w styczniu br. do 5,5 proc., co jest najwyższym odczytem od marca 1992 r. W grudniu 2021 r. inflacja wynosiła 5,4 proc.

W prognozach nie widać rychłego końca inflacji

Największy wkład w inflację miały ceny: gazu (28,3 proc.), elektryczności (19,2 proc.), mieszkań i usług komunalnych (7,1 proc). Drożała także żywność (4,3 proc.) czy odzieży i obuwie (6,3 proc.). Z drugiej strony, zaobserwowano spowolnienie w kosztach transportu (z 11,9 proc. do 11,3 proc.). W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne spadły o 0,1 proc., co jest pierwszym spadkiem od roku, przy czym prognozy zakładały spadek o 0,2 proc.

Perspektywy na szybkie obniżenie się tempa inflacji w Wielkiej Brytanii nie wydają się najlepsze. Z kolejnych danych może wynikać, że ceny producentów w styczniu 2022 r. wzrosły o 9,9 proc., co byłoby największym wzrostem od września 2008 r. To może w najbliższej przyszłości przełożyć się na ceny w sklepach, jeszcze bardziej podbijając inflację konsumencką i wzmagając potencjalne działania Banku Anglii, co może pozytywnie wpływać na funta brytyjskiego. W ujęciu miesięcznym cen producentów w Wielkiej Brytanii zdawały się rosnąć o 1,2 proc., co oznacza przyspieszenie inflacji z 0,3 proc. w grudniu i pobicie konsensusu rynkowego, gdzie szacowano wzrost o 0,6 proc.

USA: jak obniżyć ceny paliw i żywności?

W Stanach Zjednoczonych politycy pracują nad obniżeniem cen żywności i paliw. Może to nastąpić np. przez redukcję podatków, co z kolei może wpływać na wycenę tempa podwyżek stóp procentowych w USA i ciekawą rywalizację między GBP i USD.

Dziś o godz. 20 zostanie opublikowany protokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, gdzie rynek może szukać wskazówek odnośnie tego, co Fed będzie chciał zrobić na najbliższym posiedzeniu – 16 marca.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.