Aktualności
Teraz czytasz
Indie chcą wprowadzić e-rupię – Zakątek Kryptowalut Simona Petersa
0

Indie chcą wprowadzić e-rupię – Zakątek Kryptowalut Simona Petersa

utworzył Simon Peters10 października 2022

W zeszłym tygodniu bitcoin ponownie sięgnął 20 000 dolarów. Utrzymywał się powyżej tego poziomu cenowego przez dłuższy czas, drugi tydzień z rzędu. Trend spadkowy zawitał jednak z powrotem, w następstwie świeżych danych o zatrudnieniu w USA.

Bitcoin utrzymuje się w okolicach 19 000 dolarów

Największa na świecie kryptowaluta rozpoczęła tydzień poniżej 19 000 dolarów, zanim w połowie tygodnia skoczyła powyżej 20 000 dolarów. Ostatnie dane o pracy w USA osłabiły wyniki, obniżając poziomy cenowe z powrotem poniżej 19 500 dolarów. Obecnie cena oscyluje wokół 19 200 dolarów.

Ethereum tymczasem odnotowało swój własny rajd w połowie tygodnia, wznosząc się powyżej 1 360 dolarów, po tym jak rozpoczęło tydzień poniżej 1 280 dolarów. Ono również straciło dobrą passę w piątek i obecnie znajduje się w okolicach 1 300 dolarów.

Indie chcą wprowadzić e-rupię

W ostatnich miesiącach sprawy wyglądały spokojnie na froncie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), ale Indie właśnie ogłosiły, że pracują nad stopniowym wprowadzeniem własnego cyfrowego aktywa w najbliższej przyszłości – e-rupia.

Bank centralny Indii nie podał zbyt wielu szczegółów, ale potwierdził, że rozważa wprowadzenie CBDC opartego na rachunku, który miałby segment przeznaczony do hurtowego wykorzystania przez instytucje finansowe oraz cyfrową walutę do użytku detalicznego przez konsumentów.

Pod względem używania fizycznej gotówki Indie pozostają w tyle za innymi krajami, więc udane wprowadzenie cyfrowej waluty mogłoby być dużym krokiem naprzód w kategoriach
ekonomicznych dla narodu. CBDC nie są jednak pozbawione kontrowersji, a niektóre podgrupy społeczności kryptowalutowej są przeciwne, ponieważ są ostatecznie kontrolowane przez potężne scentralizowane instytucje rządowe.

Brazylia bije kryptowalutowe rekordy

Nowe dane z Brazylii pokazują rekordową liczbę organizacji posiadających kryptowaluty w sierpniu. Liczby z brazylijskiego Urzędu Skarbowego (RFB) pokazują, że rekordowa liczba firm i innych instytucji jest obecnie właścicielami kryptowalut. Co ciekawe, najczęściej posiadaną kryptowalutą wśród tych organizacji jest Tether stablecoin USDT.

Ma to sens w kontekście wykorzystania stablecoinów, kluczowej on-rampy do szerszej ekosfery kryptowalut. Ponad 1,4 mld dolarów jest w posiadaniu niespełna 80 000 organizacji. Warto obserwować wykorzystanie kryptowalut i ruchy w szerszym świecie poza Europą i USA.

Kryptowaluty zyskały w krajach takich jak Brazylia czy Salwador, gdzie lokalne instytucje finansowe, waluty i inne aspekty finansów cierpią z powodu ogólnego braku zaufania. Zjawisko to przybiera na sile, gdy tradycyjne aktywa cierpią, a dolar amerykański wydaje się być wszechmocny.

Cool Cats NFT zdobywa nową inwestycję

Znany projekt NFT Cool Cats zdobył znaczącą nową inwestycję w swój projekt przez Animoca Brands. Firma miała już udział w ekosferze Cool Cats poprzez swoją spółkę zależną GAMEE, ale nowe partnerstwo rozwija propozycję firmy NFT i gier. Animoca mówi, że chce stać się liderem w NFT, metaverse gier i mediów marki oraz że niedawno dostał zastrzyk kapitału w wysokości 110 milionów dolarów od konsorcjum inwestorów. Obecna wycena firmy plasuje się powyżej 5 miliardów dolarów, co czyni ją niemałym graczem na rynku. Nie zaskakuje więc, że cena bazowa Cool Cats NFTs zareagowała dobrze na ogłoszenie.

Wiadomość ta jest kolejnym zachęcającym przykładem „budowania bessy” na rynku. Jest on godny uwagi ze względu na znaczny spadek poziomów cenowych w ostatnich miesiącach. Spółki NFT osiągnęły w zeszłym roku wysokie wyceny i wiele z nich uważa, że teraz czeka je dotkliwa bessa. Istnieją jednak dowody na to, że technologia i pomysły wokół niej wciąż rozwijają się na przyszłość.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.