Impuls do wybicia na WIG [Bliżej Giełdy]
Wtorkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się przeszło jednoprocentową przeceną indeksu dwudziestu największych spółek. WIG20, podobnie jak większość głównych indeksów giełdowych zanurkował w reakcji na słowa Jerome Powella przed senacką Komisją Bankową, który zasugerował dalsze podwyżki stóp procentowych Fed. Jednak pomimo wczorajszych spadków, ogólny trend na warszawskim parkiecie – przynajmniej w średnim terminie – pozostaje wzrostowy.
Chiny pomogą polskiej giełdzie?
Impulsem do dalszych wzrostów WIG może być chiński impuls kredytowy, który w przeszłości wielokrotnie wyprzedzał zmiany trendu na GPW. Jednak ostatnie miesiące wiązały się z zauważalnym spadkiem tego wskaźnika, co może sugerować pojawienie się korekty na wykresie WIG mniej więcej w połowie bieżącego roku. Czy i tym razem chiński impuls kredytowy okaże się wskaźnikiem wyprzedzającym? Warto pamiętać, że choć Chiny stanowią większą część koszyka MSCI Emerging Markets, w skład którego wchodzi również polski parkiet, to jednak czynniki regionalne takie jak wojna w Ukrainie mogą odgrywać większą rolę w wycenie polskich spółek. Potwierdzeniem tego może być relatywna siła WIG20 czy sWIG80 wobec S&P 500, która sugeruje, że w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu lepiej radzą sobie spółki o mniejszej kapitalizacji.
Zapraszamy na kolejny webinar Bliżej Giełdy, w którym Maciej Kietliński przygląda się impulsowi do wybicia na WIG.
W najnowszym webinarze:
- Szansa dla WIG na wzrosty w pierwszej połowie 2023 r.
- Jak wygląda korelacja chińskiego impulsu kredytowego a ISM?
- Siła relatywna WIG20 względem S&P 500
O prowadzącym
Maciej Kietliński – zajmuje się zawodowo analizą rynków kapitałowych od 2017 roku. Niezbędne doświadczenie zbierał w tak uznanych firmach, jak m.in. BGŻ BNP Paribas czy Noble Securities. W ostatnim miejscu pracy specjalizował się w analizie spółek giełdowych z prężnie rozwijającego się sektora gamingowego. Udzielał również komentarzy giełdowych w TV Biznes24, Parkiet.tv czy Inwestorzy.tv oraz dla Forbes, Reuters, Parkietu, Gazety Wyborczej czy PAP Biznes. Kietliński stawia także na rozwój, dlatego obecnie pracuje nad rozprawą doktorską z ekonomii na SGH, a ponadto posiada licencję m.in. CIIA, Doradcy Inwestycyjnego czy Maklera Papierów Wartościowych.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.