Literatura
Teraz czytasz
Glen Arnold „Inwestowanie w wartość”, czyli jak zostać skutecznym inwestorem
0

Glen Arnold „Inwestowanie w wartość”, czyli jak zostać skutecznym inwestorem

utworzył Natalia Bojko25 października 2022

Wiele książek finansowych, zagranicznych inwestorów – pisarzy nie doczekało się jeszcze transliteracji na język polski. Dla części czytelników może stanowić to pokaźną przeszkodę. Na szczęście lektura, którą chcemy nakreślić w tym artykule doczekała się swojego wydania w naszym języku narodowym. Jej objętość z pozoru może trochę przerazić, a spis treści lekko przypominać podręcznik akademicki. Niech to jednak nie zwiedzie żadnego potencjalnego czytelnika, który planował ją przeczytać lub już po nią sięgnął.

Jej twórca – Glen Arnold pracuje jako profesor finansów na Uniwersytecie Salforda. Nie jest on jednak wyłącznie teoretykiem. To znany inwestor i przedsiębiorca, który w sposób rzetelny, prosty i niezwykle przystępny, zdradził i porównał w swojej pozycji, praktyki inwestora długoterminowego. Książka “Inwestowanie w wartość” stanowi swoistą syntezę, która łączy różnych inwestorów z podobną, długoterminową koncepcją. Zebranie najwybitniejszych jednostek świata rynków kapitałowych, omówienie ich strategii oraz psychologii, planów i błędów, dało wspaniałe wyniki. Nie będę już na początku zdradzać do jakiego wniosku dochodzi się po przeczytaniu tej pozycji. Myślę, że każdy kto po nią sięgnie dojdzie do niego po dwóch pierwszych rozdziałach, a utwierdzi się w nim, przekładając ostatnią, zapisaną kartkę.

Doświadczenie wymagane?

W moim odczuciu książka ta nie ma przypisanych do siebie cech, związanych z koniecznością posiadania obszernej wiedzy z zakresu inwestowania w akcje, ani minimum, które trzeba znać by ją zrozumieć. Pochłania się ją w błyskawicznym tempie, gdyż wszystkie podane tam strategie, przemyślenia i pomysły inwestycyjne, wpisane są w biografię “bohaterów” i ich historię. Tę pozorną cegiełkę czyta się naprawdę płynnie i wręcz intuicyjnie. Z pewnością będzie to niezwykle ciekawa pozycja dla osób, które poszukują swojego stylu, chcą poznać faktyczne strategie i realne osoby, które się nimi posługiwały, zarabiając na nich niemałe pieniądze.

“Inwestowanie w wartość” to książka pozbawiona “uniwersyteckich dywagacji” i suchych, oklepanych faktów. To niezwykle fantastyczna cecha tej pozycji. Przeczytanych książek o giełdzie, spółkach czy analizach nie zliczę, ale kalkulacja sięgnie co najmniej szcześćdziecięciu. Ciężko jest trafić na taką, która w tak spójny sposób łączy oczywiste wnioski wyciągane z historii przedstawionych tam inwestorów z realiami rynkowymi.

Zderzenie dwóch światów

Biorąc pod uwagę fakt, że Glen Arnold jest profesorem uniwersyteckim spodziewałam się większej teoretyzacji przedstawianych strategii i pojęć. Zderza on jednak dwa światy. Rzeczywistość praktyków rynkowych oraz rzeczywistość ludzi, którzy tylko ją opisują, poszukując idealnych metod inwestycyjnych, ale nigdy z nich nie korzystając. Odnajdziemy tu naprawdę wiele koncepcji intelektualnych, które związane są z szeroko pojętymi rynkami finansowymi.

Oryginalność tej książki tkwi między innymi w stosunkowo lekkim przekazie i zrozumiałych formach przedstawienia zagadnień “uniwersyteckich”. Przechodzimy trochę przez świat poznawania zamysłu teoretyków w tej dziedzinie, po analizę przedsiębiorstw według konkretnego inwestora długoterminowego. Z dużą łatwością możemy ocenić oba przedstawione rozwiązania, według obiektywnych kryteriów. Dzięki temu w łatwy sposób możemy dokonać wstępnej selekcji najważniejszych metod i strategii na długoterminowe lokowanie kapitału. Co więcej, zbiór nawet ogólnych zasad można zastosować w praktyce z dużą łatwością i swobodą.

Komu nie spodoba się „Inwestowanie w wartość”?

Oczywiście, każde nawet najwspanialsze dzieło znajdzie swoich krytyków i ludzi, którym najzwyczajniej w świecie się nie spodoba. W związku z tym pragnę dodać, że Glen Arnold w swojej książce skupił się na długoterminowym (wręcz wiecznym) lokowaniu kapitału. Dlatego też takie osobistości jak Buffett, Lynch, Neff, Graham czy Fisher to jedne z głównych obiektów zainteresowania autora. Pozycja “Inwestowanie w wartość” neguje siłą rzeczy analizę techniczną, budowanie portfela o dużej dywersyfikacji oraz wszelką dostępną pomoc w postaci prognoz i analiz czy wykresów.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Inwestowanie niszowe. Kilka rad od Petera Lynch’a


Osoby chcące poznać złotą metodę czy “patent” na skuteczną analizę przedsiębiorstwa, znajdą tu pokaźną ilość rad i wskazówek, jednakże mogą się nieco zawieść tym, że nie są one przysłowiowo mówiąc “podane na talerzu”. Są to bowiem takie kwestie, na które z pozoru nie zwrócilibyśmy uwagi, albo uważali je za naprawdę drugorzędne. W książce natomiast są one mocno priorytetyzowane.

Książkę poleca się maklerom, doradcom inwestycyjnym czy zarządzającym funduszami. To właśnie ta grupa może nieco mniej przychylnie spojrzeć w stronę tej lektury. Nie raz i nie dwa znajdziemy w niej rozdziały solidnie argumentujące przewagę inwestora indywidualnego nad instytucjonalnym. Co więcej, rola analityków (szczególnie tych robiących prognozy długoterminowe) niejednokrotnie sprowadzana jest do uznania ich pracy za bezcelowe zajęcie.

Śladami największych inwestorów

…rynek – podobnie jak Bóg – pomaga tym, którzy pomogli sami sobie, jednak – w przeciwieństwie do Boga – nie przebacza tym, którzy nie wiedzą, co czynią”. Słowa Warrena Buffetta są z pewnością zwieńczeniem całej książki Glena Arnolda. Jest to pozycja do, której lubi się wracać i czytać (choćby tylko fragmenty) ponownie. Nie posiada żadnych ograniczeń w postaci doświadczenia, wiedzy czy umiejętności.

Zamysł “Inwestowania w wartość” sięga chęci pokazania inwestorom ścieżki długoterminowego lokowania kapitału, śladami, które wytoczyli najwięksi inwestorzy na świecie. Wskazówki i porady, jakie tam zebrano oraz przedstawione wnioski, rzucają świeże i nowe światło na ten sposób lokowania kapitału. Często wydaje się nam, że doskonale wiemy i potrafimy zdefiniować pojęcie inwestowania w wartość.

Książka Glena Arnolda może uzmysłowić jak płytko sięgamy w precyzję i sedno tych słów. Nie chcemy do końca zdradzać, jakie sylwetki zostały tam przedstawione oraz, jakie rady opisane. Ich odkrycie zostawiamy do przyjemności własnej tych, którzy zdecydują się poświęcić tej lekturze trochę czasu. Ze swojej strony jesteśmy przekonani, że jest fantastycznym uzupełnieniem wiedzy, a dla nieobeznanych do końca z tematem, bardzo dobrym punktem wyjścia do poznania przystępnej i zrozumiałej formy analizy rynku akcyjnego.

Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 41,90 zł. Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).