Aktualności
Teraz czytasz
Genesis Digital Assets utworzy centrum wydobywcze BTC w Argentynie
0

Genesis Digital Assets utworzy centrum wydobywcze BTC w Argentynie

utworzył Simon Peters14 maja 2024

Bitcoinowi nie udało się wykorzystać impetu z poprzedniego tygodnia – cena nie była w stanie osiągnąć „wyższego szczytu” ponad poziomem 66 800 dolarów. Obserwowaliśmy natomiast cofnięcie w kierunku poziomu 60 000 dolarów, wielokrotnie obserwowanego od marca.

Jak wskazuje neutralna ocena indeksu Crypto Fear and Greed, wydaje się, że na rynkach kryptowalut panuje lekki zastój. Nawet przy ostatniej redukcji o połowę nagrody za blok bitcoina, zmienność cen w II kwartale jest daleka od tego, co obserwowaliśmy na początku roku. Jednak ten tydzień jest ważny dla danych makroekonomicznych, ponieważ najnowsze liczby dotyczące PPI i CPI w USA zostaną opublikowane odpowiednio we wtorek i środę. Odbędzie się także przemówienie prezesa FED, Jerome Powella.

Dane znacznie powyżej lub poniżej prognoz, w obu przypadkach, mogą zapewnić pewną krótkookresową zmienność. Jeśli dane PPI i CPI okażą się niższe od prognoz, można spodziewać się wzrostu cen kryptowalut, ponieważ rynki mają nieco większą nadzieję na szybsze obniżki stóp procentowych.

Genesis Digital Assets utworzy centrum wydobywcze bitcoinów w Argentynie

Genesis Digital Assets (GDA), jedna z największych na świecie operacji wydobywczych bitcoinów, nawiązała współpracę z YPF Luz – spółką zależną argentyńskiej państwowej spółki energetycznej YPF, w celu utworzenia nowego zakładu wydobywczego bitcoinów w tym kraju.

Nowy obiekt będzie obsługiwać 1200 maszyn do wydobywania bitcoinów i będzie zasilany energią elektryczną wytwarzaną z gazu osieroconego, który w przeciwnym razie zostałby spalony w atmosferze i zmarnowany.

Wejście GDA do Argentyny i partnerstwo z państwową spółką YPF nastąpiło zaledwie kilka miesięcy po wyborach prezydenckich w Argentynie pod koniec 2023 r., w których urząd objął przyjazny bitcoinom prezydent Javier Milei.

„Uważamy, że Argentyna jest ważnym krajem dla wydobycia bitcoinów, biorąc pod uwagę obfitość źródeł energii i przyjazne środowisko biznesowe” – powiedział Abdumalik Mirakhmedov, prezes wykonawczy GDA.

„Otwarcie naszego pierwszego centrum danych w Ameryce Południowej jest ważnym krokiem w naszych wysiłkach na rzecz dywersyfikacji geograficznej. Będzie to kolejna okazja, aby pokazać światu, że wydobywanie bitcoinów może mieć pozytywny wpływ na środowisko i może być w pełni zintegrowane z lokalnymi społecznościami” czytamy dalej w komunikacie prasowym.

Dla YPF Luz przekształcenie osieroconego gazu w strumień przychodów poprzez pomoc w zasilaniu wydobycia bitcoinów może również pomóc w zrównoważeniu kosztów i promowaniu zrównoważonego rozwoju.

Metaplanet przyjmuje BTC jako strategiczne aktywo rezerwowe skarbu państwa

Metaplanet Inc, spółka notowana na giełdzie w Tokio, ogłosiła w poniedziałek, że przyjęła bitcoina jako swoje strategiczne aktywo rezerwowe w odpowiedzi na utrzymującą się presję gospodarczą w Japonii, w szczególności wysoki poziom długu publicznego i przedłużające się okresy ujemnych realnych stóp procentowych. Japonia ma obecnie najwyższy stosunek długu publicznego do PKB w krajach rozwiniętych, wynoszący obecnie 261 proc.

Ponadto ochrona przed deprecjacją waluty była wymienianym powodem, dla którego Metaplanet przestawił swoją strategię skarbową na bitcoina. „Ponieważ jen nadal słabnie, bitcoin oferuje niesuwerenny magazyn wartości, który ma i może nadal zyskiwać na wartości w stosunku do tradycyjnych walut fiducjarnych”. Jen japoński znajduje się obecnie na 30-letnim minimalnym poziomie w stosunku do dolara amerykańskiego i na najniższym w historii poziomie w stosunku do bitcoina.

Metaplanet posiada obecnie 117,7 bitcoina (około 7,19 miliona dolarów). Chociaż jest to stosunkowo niewielka kwota w porównaniu z innymi spółkami notowanymi na giełdzie, takimi jak Microstrategy, Tesla i Block Inc, dobrze jest widzieć, że więcej spółek notowanych na giełdzie posiada bitcoiny w swoich bilansach.

Stablecoiny na Bitcoinie coraz bliżej

Stablecoiny działające na Bitcoinie zbliżają się do realizacji dzięki nowemu protokołowi (Taproot Assets) stworzonemu przez dewelopera infrastruktury warstwy 2 Bitcoina, Lightning Labs. Przemawiając na szczycie Financial Times Crypto and Digital Assets Summit w Londynie w zeszłym tygodniu, dyrektor generalna Lightning Labs Elizabeth Stark powiedziała, że niedawno przeprowadzili transakcje testowe w Lightning Network z utworzonym aktywem. Transakcje testowe pojawiły się około sześć miesięcy po tym, jak deweloper po raz pierwszy ogłosił „Taproot Assets”.

Stablecoiny są rozwijającym się obszarem kryptowalut, a całkowita kapitalizacja rynkowa stablecoinów ma wzrosnąć do bilionów dolarów w nadchodzących latach. Dzięki stablecoinom (i potencjalnie innym aktywom finansowym), które mają być emitowane na sieci Bitcoin i dokonywane za pośrednictwem Lightning Network, może to umożliwić ludziom dokonywanie transakcji na całym świecie po znacznie niższych stawkach niż oferują tradycyjne sieci, takie jak Visa, a nawet potencjalnie inne blockchainy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Simon Peters
Analityk eToro. Absolwent Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Brunel w Londynie. Posiada certyfikat CFA UK Level 4 w zakresie zarządzania inwestycjami.