Początkujący
Teraz czytasz
Formacja trójkąta – rozegranie i przydatne wskazówki
0

Formacja trójkąta – rozegranie i przydatne wskazówki

utworzył Paweł Adamczyk5 marca 2020

Formacja trójkąta jest niezwykle popularna zwłaszcza wśród traderów wykorzystujących metodologię Price Action. Jest jednak sporo nieporozumień związanych z tym, co naprawdę pokazuje, a także jak prawidłowo ją interpretować. Trójkąty mogą sporo powiedzieć na temat dynamiki rynku, zmiany momentum oraz równowagi między kupującymi i sprzedającymi – o ile oczywiście wiemy czego szukać. W tym artykule przedstawimy zestawienie wskazówek jakich może dostarczać nam ta formacja oraz jak wykorzystywać ją w swoim codziennym inwestowaniu.

Formacja trójkąta a trading

Istnieje wiele różnych rodzajów trójkątów. W artykule skupimy się na tym, który moim zdaniem ma największe zastosowanie w szeroko pojętych inwestycjach – trójkąt asymetryczny.

Można go podzielić na spadkowy i wzrostowy. Trójkąt spadkowy charakteryzuje się tym, że każde odbicie ma niższy szczyt. W tym samym czasie wyższe dołki nie rosną z tą samą siłą, od szczytu w dół notowania poruszają się szybciej. Kupujący nie są w stanie utrzymać byczego momentum i za każdym razem gdy próbują wznieść się wyżej, cena spychana jest na niższe poziomy. Ujmując w jednym zdaniu: spadki z niższych szczytów są szybsze, niż wzrosty z wyższych dołków.

Jest to oznaka, że to sprzedający kontrolują rynek i szybciej spychają cenę w dół. Drugim wariantem jest trójkąt asymetryczny wzrostowy. Cechą charakterystyczną jest to, że za każdym razem gdy cena spada, kupujący wcześniej przejmują kontrolę i windują ją z powrotem do strefy oporu. Nie należy tego mylić z formacją podwójnego szczytu, która może wyglądać bardzo podobnie.

Formacja trójkąta a utrata momentum

Głównym założeniem omawianej formacji i tak naprawdę kluczem do jej zrozumienia i wykorzystania na rynku jest zdanie sobie sprawy, że trójkąty powodują wytrącenie/budowanie przeciwnego momentum.

Pierwszy przykład spadkowy. Za każdym razem kiedy cena podchodzi do poziomu wsparcia, następuje odbicie, które jednak jest coraz słabsze. Chwilę przed wybiciem dodatkowo możemy zaobserwować, że linia trendu była kilkukrotnie testowana jednak nieskutecznie, cena nie zdołała jej przełamać. Połączenie tych wszystkich punktów w całość mogło dać wcześniejszy sygnał do tego, że wybicie dołem jest bardziej prawdopodobne.

rys.1 formacja trójkąta

Scenariusz spadkowy z wykorzystaniem formacji trójkąta. Wykres AUD/USD, interwał H1. Źródło: xStation 5 XTB

Kolejny przykład pokazuje jak budowane jest momentum wzrostowe za każdym razem, gdy cena porusza się w kierunku poziomu oporu. Formacja która się budowała, wyraźnie wspierała wybicie górą. Cena wielokrotnie poruszała się do strefy oporu, ale każde kolejne odbicie stawało się coraz słabsze i płytsze.

rys.2 trójkąt

Scenariusz wzrostowy z wykorzystaniem formacji trójkąta. Wykres indeksu DAX, interwał H1. Źródło: xStation 5 XTB

Błędy w rozgrywaniu formacji trójkąta

Trzeba to powiedzieć od razu – trójkąty stanowią ciekawą koncepcję tradingową, jednak nie zawsze się sprawdzają. Tak naprawdę największym i głównym błędem jaki popełniają traderzy jest to, że wchodzą w pozycję ZANIM faktycznie dojdzie do wybicia z trójkąta. Warto pamiętać, że trójkąty to nie żaden Święty Graal i też czasami zawodzą. Po drugie, dodatkowo potwierdzony sygnał płynący z formacji ma miejsce wtedy, kiedy linia trendu zostaje przełamana – nie wcześniej.

Bardzo ważne jest również to, że wybicie linii trendu jest prawidłowe tylko po zamknięciu ceny poza trójkątem: czyli jeżeli cena pozostanie pod nim, lub nad nim. W praktyce bardzo dobrze sprawdza się np. czekanie, aż po wybiciu z formacji uformuje się pełna świeca poza obszarem trójkąta. Może to skutkować tym, że niektóre okazje zostaną przegapione, ale z drugiej strony takie podejście powstrzyma  przed wchodzeniem w pozycję przy wielu nieudanych wybiciach.

Podsumowanie

Wykorzystując formację w codziennym handlu należy pamiętać o:

  • trójkąty zwykle pokazują wytracanie/budowanie przeciwnego momentum na rzecz drugiej strony rynku,
  • formacje podwójnego szczytu, lub fałszywe wybicia przed uformowaniem się trójkąta, są dobrymi wskazówkami,
  • wskaźniki takie jak chociażby MACD lub RSI, mogą z powodzeniem pomóc w mierzeniu momentum w formacjach trójkąta,
  • kluczem i dodatkowym potwierdzeniem, jest oczekiwanie na wybicie i zamknięcie ceny poza formacją,
  • zawsze warto dodatkowo analizować nachylenie i kąt linii trendu.
Co o tym sądzisz?
Lubię
36%
Interesujące
64%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.