Aktualności
Teraz czytasz
Dolar sprzyja metalom szlachetnym. Złoto mocno w górę
0

Dolar sprzyja metalom szlachetnym. Złoto mocno w górę

utworzył Natalia Bojko20 lutego 2019

Rozmowy handlowe między USA a Chinami wciąż trwają. Pomimo tego, że główne indeksy Wall Street zdołały odrobić ostatnie spadki wypracowując niewielkie wzrosty, dolar w ostatnim czasie znacznie się osłabił. W porównaniu do innych głównych walut (chociażby do ostatnio bardzo mocno zyskującego funta) wygląda na ich tle dość pesymistycznie.

Słaby dolar okazją dla złota

Osłabienie się dolara w ostatnim czasie korzystanie wpłynęło na wycenę choćby złota. Waluta ta odnotowując gorsze wyniki stanowi wsparcie dla ceny złota. Całkiem niedawno metal wyznaczył nowy 10-miesięczny szczyt. Cenie złota niewątpliwie sprzyjają także niepewności związane z porozumieniem między USA a Chinami.

xauusd złoto wykres

Wykres złota, interwał H1, źródło: JForex Dukascopy

Pallad cieszy się zainteresowaniem inwestorów

Wzrost popytu na ten metal według analityków Bloomberga związany jest z restrykcyjnymi regulacjami dotyczącymi samochodów z motorem diesla, które w wielu krajach w ciągu najbliższych lat mają obowiązywać. Jednym z istotnych materiałów do produkcji silników benzynowych jest pallad.

Posiedzenie FOMC

Znaczący wpływ na instrumenty związane z dolarem amerykańskim miała dzisiejsza publikacja przez Rezerwę Federalną informacji z ostatniego posiedzenia FOMC. Podczas spotkania bankierzy kilkakrotnie podkreślali, że nadszedł już czas, który wymaga cierpliwości. Czy jest to pewna sugestia, która wskazuje na zahamowanie procesu zacieśniania polityki monetarnej w USA?

Jak informuje FOMC:

“Cierpliwa postawa pozwoliłaby na uzyskanie jaśniejszego obrazu sytuacji w zakresie międzynarodowej polityki handlowej i stanu gospodarki światowej, a w szczególności pozwoliłaby decydentom politycznym na bardziej zdecydowaną ocenę zakresu i trwałości spowolnienia gospodarczego w Europie i Chinach”.

Wstrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie ma wspomóc obciążony niepewnością rynek. Obecna kondycja gospodarki połączona z umiarkowaną presją inflacyjną stanowi jeden z kluczowych argumentów do pozostawienia stóp na tym samym poziomie.

Co o tym sądzisz?
Lubię
75%
Interesujące
25%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).