Aktualności
Teraz czytasz
FED wpompuje w rynek kolejne 700 mld USD i zeruje stopy procentowe
0

FED wpompuje w rynek kolejne 700 mld USD i zeruje stopy procentowe

utworzył Michał Sielski15 marca 2020

Banki mogą obniżyć wskaźniki rezerw obowiązkowych do zera, a Rezerwa Federalna wpompuje w gospodarkę kolejne 700 mld USD. To najważniejsze decyzje FED, które niespodziewanie zostały ogłoszone w niedzielę, 15.03.2020 roku. Ma to pobudzić gospodarkę, cierpiącą z powodu epidemii koronawirusa.

W wyniku decyzji FED:

  • wskaźnik referencyjny został obniżony o pełen punkt procentowy, praktycznie do zera;
  • banki będą mogły zaciągać dodatkowe pożyczki na 90 dni;
  • wskaźniki rezerw obowiązkowych mogą spaść do zera;
  • oprocentowanie umów swapów płynności w USD zostało obniżone o 25 punktów bazowych.

Walka o maksymalne zatrudnienie i optymalną inflację

FED informuje w komentarzu do komunikatu, że stopy procentowe będą w okolicach zera tak długo, jak będzie to potrzebne.

„Dopóki nie będziemy pewni, że gospodarka przetrwała ostatnie wydarzenia i będzie na dobrej drodze do osiągnięcia maksymalnych celów w zakresie zatrudnienia i stabilności cen. To działanie pomoże wesprzeć działalność gospodarczą, stabilność na rynku pracy i powrót inflacji do symetrycznego celu 2 proc.”cytuje komunikat agencja Bloomberg.

Te nadzwyczajne działania to efekt ogromnych spadków na giełdzie, jakie mogliśmy obserwować w poprzednim tygodniu. W efekcie rynek jest obecnie zdecydowanie niedźwiedzi i każda, nawet niewielka informacja powoduje lawinę wyprzedaży. Inwestorzy boją się bowiem, że ograniczenia w działalności firm, wynikające ze strachu przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, spowodują spadki PKB praktycznie na całym świecie.

FED już wcześniej – w ostatni czwartek – zaczął łagodzić napięcia na runku. Zdecydowano się na zwiększenie płynności na rynku, między innymi poprzez zakupy amerykańskich papierów wartościowych. Sposób działania jest niemal identyczny do zastosowanego podczas ostatniego kryzysu finansowego. Pamiętajmy przy tym, że niecałe dwa tygodnie temu o pół punktu procentowego obniżone zostały stopy procentowe.

eurusd wykres

Wykres EUR/USD, interwał H1. Źródło: xStation 5 XTB

Niedzielne otwarcie zaczyna się z luką na ok. 70.0 pips na eurodolarze. Bardziej zdecydowaną reakcję obserwujemy na USD/JPY, gdzie luka cenowa wynosi 100.0 pips, a na GBP/USD aż 138.0 pips.

Nowa Zelandia tnie stopy procentowe

Na podobne działania zdecydowali się przedstawiciele banków w Nowej Zelandii. Tam główna stopa procentowa została obniżona do rekordowo niskiego poziomu 0,25 proc. Gospodarka Nowej Zelandii też mocno bowiem ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Oberwało się zwłaszcza firmom z szeroko pojętego sektora turystycznego. Planowane są też obniżki oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.