Aktualności
Teraz czytasz
EuropeFX – 1,657 mln zł kary dla brokera z Cypru
0

EuropeFX – 1,657 mln zł kary dla brokera z Cypru

utworzył Michał Sielski8 grudnia 2020

370 tys. euro kary zapłaci broker Maxiflex z Cypru za naruszenia przepisów ustanowionych przez regulatora z tego kraju – CySEC. To efekt porozumienia pomiędzy tymi podmiotami po wykryciu nieprawidłowości we wrześniu 2020 roku. Wcześniej ta sama firma straciła licencję na Wyspach Brytyjskich, ale niewiele ją to nauczyło, albo po prostu i tak opłaca się jej płacić kary, bo zarabia na tym znacznie więcej.

Do porozumienia doszło niezwykle szybko, więc bez większego ryzyka można przyjąć, że ukarana firma doskonale zdawała sobie sprawę ze swoich przewinień. Trudno bowiem spodziewać się, by ktoś łatwo przełknął karę w wysokości 370 tys. euro (to w przeliczeniu ok. 1,657 mln zł), gdyby sprawa była dyskusyjna, albo byłby choć cień szansy na to, by nie tylko jej uniknąć, ale choćby zmniejszyć wysokość grzywny, wymierzonej przez instytucję nadzorczą.

Szereg naruszeń przez niemal dwa lata

Co ciekawe, licencjonowana grupa maklerska FX Maxiflex Ltd. otrzymała karę za „możliwe naruszenia”, zatem nikt nie musiał ich udowadniać – ani na tym etapie, ani tym bardziej później podczas procesu przed sądem. Miały one mieć miejsce w okresie od stycznia 2019 roku do września 2020 roku. 

Każdy licencjonowany podmiot CySEC musi bowiem przestrzegać wymogów organizacyjnych, dotyczących konfliktów interesów, informacji dla klientów, oceny ryzyka oraz adekwatność instrumentów do wiedzy swoich klientów, a także raportowania i realizowania zleceń na warunkach najbardziej korzystnych dla klienta. Które z powyższych wytycznych i ile razy złamał? Tego się na razie nie dowiemy, bo właśnie na tym polega ugoda – strony nie informują co dokładnie ustalono i jak bardzo zaszkodziło to klientom detalicznym. 

Brytyjczycy byli bezlitośni

To nie pierwsze problemy tej firmy. Maxiflex (działający głównie poprzez markę detalicznego brokera walutowego EuropeFX, na stronie internetowej europefx.com) był jednym z trzech licencjonowanych brokerów CySEC, którym w czerwcu brytyjski regulator FCA odebrał zezwolenia na sprzedaż kontraktów na różnice kursowe (CFD) konsumentom brytyjskim.

Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
83%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.