Aktualności
Teraz czytasz
eToro wejdzie na giełdę. Broker wyceniany jest na 10 mld USD
0

eToro wejdzie na giełdę. Broker wyceniany jest na 10 mld USD

utworzył Michał Sielski15 marca 2021

Słynący m.in. z bardzo intensywnego marketingu broker eToro wybiera się na giełdę. Nie będzie jednak tradycyjnej emisji akcji, ale połaczenie z tzw. spółką SPAC – czyli niejako „pustą” spółką, która ma zagwarantowane miejsce na Wall Street. 

SPAC to tzw. spółki specjalnego przeznaczenia. Są notowane na giełdzie, ale nie prowadzą działalności, lecz czekają na chętnych, którzy chcą zająć ich miejsce na parkiecie – oczywiście za opłatą, ale i tak jest to opcja mniej ryzykowna, łatwiejsza i tańsza, niż przeprowadzenie emisji akcji. 

Spółki SPAC, nazywane też „spółkami czekowymi in blanco” mają akcje, które można po prostu przejąć i zmienić nazwę waloru, by na Wall Street notowane były akcje docelowej firmy. To więc także znacznie szybsza operacja, bo można wybrać warunki rynkowe „debiutu”, bez obawy, że trafi się akurat na czas bessy i będą kłopoty z uzyskaniem odpowiedniej ceny za akcje.

Rok 2020 fantastyczny dla brokerów

Tymczasem z solidną wyceną nie powinną być problemów, bo miniony rok był rekordowy dla brokerów pod każdym względem. Dowodzi tego m.in. sukces polskiego XTB i notowania spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Rok temu za każdą akcję XTB trzeba było zapłacić 3,47 zł, dziś kosztują 17,35, a w szczycie na koniec lipca było nawet 28,40 zł. 

xtb wykres 2021

Wykres akcji XTB, interwał D1. Źródło: Trading View

Nic dziwnego, bo zyski były imponujące. W 2020 roku XTB wypracowało najwyższe w historii firmy przychody operacyjne – 797,7 mln zł (wzrost o 233,4 % w porównaniu z 2019 rokiem), skonsolidowany zysk netto – 402,4 mln zł (wzrost o 597,4% r/r) oraz EBIT – 516,3 mln zł (wzrost o 689,3% r/r). XTB pozyskało także rekordową liczbę 112 tys. nowych klientów (wzrost o 206,5% w porównaniu z liczbą klientów pozyskanych w 2019 roku). 

Ile jest warte eToro?

Jeszcze lepiej radzili sobie światowi liderzy, wśród których jest m.in. eToro. Po pozyskaniu 5 mln nowych klientów w 2020 roku, broker ma już 20 mln aktywnych użytkowników. Jeśli przyjąć, że każdy z nich ma wartość ok. 500 USD dla firmy (średnia przyjmowana dla brokerów), to wycena eToro na 10 mld USD nie będzie odbiegała od średniej rynkowej. Z drugiej strony – gdy w zeszłym roku zmieniał się akcjonariat firmy, wszystkie udziały wyceniono na 2,5 mld USD. Wejście na giełdę – zwłaszcza Wall Street – zawsze wyceniane jest jednak z nawiązką, ale czy tak dużą? 

etoro yoni assiaFirma założona przez braci Yoni i Ronen Assia istnieje od 2007 roku. W ostatnich miesiącach rejestruje jednak tak wielu nowych klientów, że zaczęły pojawiać się usterki techniczne – sieć nie nadążała z obsługą nowych traderów, a często także ich transakcji. W efekcie podniesiono minimalny pierwszy depozyt do 1 tys. USD, bo wielu klientów zaczynało z niewielkim kapitałem i obciążało sieć mikrotransakcjami. W styczniu tego roku zdecydowano również o zamknięciu lewarowanego rynku kryptowalut, bo analitycy eToro uznali, że na dłuższą metę nie będą w stanie zabezpieczyć wysoko lewarowanych pozycji klientów w Bitcoinach, ETH i innych kryptowalutach.

Choć mogłoby się wydawać, że jest to porażką firmy, to analitycy są przekonani, że takie działania świadczą wyłącznie o solidnych podstawach finansowych eToro oraz zdroworozsądkowym podejściu jego zarządu do szacowaniu ryzyka i oceny zagrożeń, które mogą – choćby w dalekiej przyszłości – sprawić, że spółka będzie mieć kłopoty z płynnością.

78% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


eToro to platforma z wieloma aktywami, która oferuje zarówno inwestowanie w akcje i kryptoaktywa, jak i handel kontraktami CFD.

Należy pamiętać, że kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś zastanowić się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki. Przedstawiona historia handlowa jest krótsza niż 5 pełnych lat i może nie wystarczyć jako podstawa do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Kopiowanie transakcji to usługa zarządzania portfelem świadczona przez eToro (Europe) Ltd., która jest autoryzowana i regulowana przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Inwestowanie w kryptoaktywa jest wysoce niestabilne i nieuregulowane w niektórych krajach UE. Brak ochrony konsumenta. Może obowiązywać podatek od zysków.

eToro USA LLC nie oferuje kontraktów CFD i nie składa żadnych oświadczeń ani nie ponosi odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści tej publikacji, która została przygotowana przez naszego partnera z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji o eToro, które nie są specyficzne dla podmiotów.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.