Początkujący
Teraz czytasz
Dolar kanadyjski – CAD [Fundamenty rynku walutowego]
0

Dolar kanadyjski – CAD [Fundamenty rynku walutowego]

utworzył Daniel Kostecki26 marca 2019

Kanadyjska gospodarka

W niniejszym artykule zostaną przedstawione podstawowe kwestie związane z funkcjonowaniem gospodarki Kanady. Dowiedz się, od kogo, co i w jakich ilościach Kanada importuje oraz do kogo i co eksportuje. Poznasz najważniejsze towary dla kanadyjskiej gospodarki od których zależy jej kondycja i tym samym pośrednio wpływają one na kurs tamtejszej waluty, czyli CAD.

Przeczytaj koniecznie: Dolar australijski – AUD [Fundamenty rynku walutowego]

Eksport

Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego za 2017 rok Kanada jest 10 gospodarką świata z PKB o wartości ponad 1,6 bln USD. Z kolei w kontekście eksportu, to 12 gospodarka świata. W 2017 roku Kanada wyeksportowała towary o wartości 377 mld USD. W tym czasie zaimportowano dóbr o wartości 326 mld USD.

Najważniejszym towarem eksportowym Kanady jest ropa naftowa oraz samochody. W 2017 roku wartość sprzedanej za granicę ropy naftowej wyniosła 54,1 mld USD, stanowiąc 14 proc. całego eksportu północnego sąsiada Stanów Zjednoczonych:

kanada gospodarka

Struktura eksportu Kanady za 2017 roku. Źródło: OEC.

Oczywiście z racji położenia geograficznego głównym odbiorcom wyeksportowanej przez Kanadę ropy są Stany Zjednoczone (Sprawdź wykres USD/CAD). To właśnie tam trafia 98 proc. surowca.

kanada usa

Struktura eksportu ropy z Kanady w 2017 roku. Źródło: OEC.

Warto nadmienić, że Kanada jest czwartym największym eksporterem ropy na świecie po Arabii Saudyjskiej, Rosji i Iraku. W 2017 roku udział w eksporcie ropy z Kanady w skali świata wyniósł 6,4 proc.

kanada eksport

Struktura eksportu ropy na świecie według krajów w 2017 roku. Źródło OEC.

I tutaj dochodzimy do sedna sprawy, czyli istotnej korelacji między kluczowym dla gospodarki Kanady surowcem, jego ceną i eksportem a notowaniami dolara kanadyjskiego.

kanada ropa

Notowania CADUSD a kontrakt na baryłkę ropy WTI. Źródło: tradingview.

Spoglądając na powyższy wykres dość łatwo można zaobserwować długofalową zależność – wykres sięga aż 2000 roku – między CAD a notowaniami ropy. Innymi słowy drożejąca ropa naftowa może przełożyć się na umocnienie dolara kanadyjskiego (spadek na parze USDCAD), a taniejąca ropa może spowodować osłabienie CAD, czyli wzrost kursu USDCAD.

Sytuacja na rynku ropy jest kluczowa dla gospodarki Kanady, ponieważ spadek cen ropy może oddziaływać negatywnie na PKB i/lub na inflację, a to w konsekwencji może prowadzić do luzowania polityki monetarnej przez Kanady, co może prowadzić do osłabienia CAD. W przeciwnym wypadku, czyli wzrost cen ropy, może prowadzić do wzrostu aktywności gospodarczej, pobudzenia inflacji, co przełożyć się może na bardziej jastrzębi ton Banku Kanady.

Teraz już znasz podstawy funkcjonowania gospodarki Kanady oraz strukturę jej importu oraz eksportu i wiesz, na co dodatkowo zwrócić uwagę.

Co o tym sądzisz?
Lubię
75%
Interesujące
25%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.